Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Peruánský prezident ve Washingtonu, D.C.

  • alan-garcia-mava
Alvaro García navštívil 1. června amerického prezidenta Baracka Husseina Obamu poté, co se již poněkolikáté rozhlédl po městě a absolvoval obligátní program, třeba položení věnce u Hrobu neznámého vojína na Arlingtonském hřbitově.

Peru chce od USA svoji zvláštní imigrační kvótu a přirozeně, v rámci amerického programu i rozšíření volného obchodu, jehož je Alan García známým tichomořským propagátorem (viz jeho loňská vystoupení v Japonsku a v Singapuru). Peru se, stejně jako Bolívie, která to v těchto dnech přiznala otevřeně, smiřuje (a Peru spíše vítá) s budoucím kolumbijským prezidentstvím J. M. Santose, který zatím vede před akademikem Antanasem Mockusem.

Zdá se tedy, že Chávezův polibek smrti, který kdysi zlikvidoval prezidentského kandidáta, Peruánce Olanta Humalu i mexického prezidentského skorovítěze Obradora, tentokrát postihne i Mockuse. Snad aby si ho Chávez nechal včas patentovat, než mu © vyfoukne někdo ze střední Evropy.

Jenže slevy a úlevy (jak známo z povídek Š+G) nejsou zadarmo, a tak do Peru přiletí příští týden první dáma americké diplomacie, Hillary Clintonová. Nicméně, sponte sua (sám od sebe) už García vstřícný krok udělal, když před týdnem propustil Lori Berensonovou, která byla původně v Peru v roce 1996 odsouzena na doživotí za spolupráci s MRTA, neboli Movimento Rev. Tupac Amarú. Na obvinění „něco" bylo a Berensonová, absolventka Massachusetts Institute of Technology a hispanistiky, už předtím proslula prací pro jistého velitele Gonzálese, což je krycí jméno člena (řekněme) hnutí Farabunda Martího v Salvadoru. Zatímco Berensonová žila v peruánském vězení, z Gonzálese, dnes pana C., se stal ctihodný salvadorský viceprezident.

A shodou náhod  také člověka, který ji nechal odsoudit, Alberta Fujimoriho, posadili téměř do stejné věznice, jako ji. Fujimori, otec peruánské senátorky Keiko Fujimori a bývalý prezident, dodnes ve vězení přijímá až 180 hostů denně, což je více, než denní počet udělených audiencí v Kremlu. Uvidíme ovšem, zda zájem vydrží 25 let. Podobně na tom byla mladá Američanka, která ve vězení otěhotněla, porodila syna Salvadora a vychovávala ho (Peru má tu specifiku, že děti odsouzených bydlí s rodiči, aby se z nich nestali bezdomovci, a to přímo ve vězení. Nedávno v tamním tisku probíhala debata, jak měnit takovému dítěti bydliště, aby nebylo jasné, že nocuje, jí, učí se a hraje si ve vězení).

Lori B. je tedy propuštěná, ale v Limě má nařízený pobyt do roku 2015. Nikdo ovšem nečeká, že v Peru zůstane. Peruánci využijí stálého amerického zájmu o ní, a jak je znám, budou ho komercionalizovat. Což není proti ničemu, pokud to pomůže oběma stranám. Závěrem snad jen dovětek, že čeští pašeráci drog se mohou těšit maximálně na vězení u jezera Titicaca (bez exkurzí), ve výšce 3600 metrů nad mořem. Lori B totiž chtěla „jenom" pomoci podminovat peruánský Kongres, kde se nechala akreditovat jako novinářka, a vyhodit ctěné zastupitele do vzduchu. A to je jen galantní, nebo kavalírský přestupek či zločin (a jen proto, že existuje cosi jako terorismus).

Dědové dnešních kongresmanů připravovali totiž totéž svým předchůdcům v zákonodárných lavicích, a leckdy jim to i prošlo, pokud posečkali (až sedne prach) v bezpečí sousední země. Inu jiný kraj, jiný mrav se v Peru neříká, ale prožívá.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře