Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Milei proti všem! Tentokrát to "schytal" prezident Mexika.

Andrés Manuel López Obrador na adresu Javiera Mileie prohlásil "Stále nechápu, jak mohli Argentinci volit někoho, kdo pohrdá lidmi."

Na svém účtu X mexický prezident zvedl hozenou rukavici a reagoval na svého argentinského protějška, který ho nazval "ignorantem". Připomněl libertariánovy urážky papeže Františka.

  • milei-proti-vsem-tentokrat-to-schytal-prezident-mexika

Reakce Lópeze Obradora na výroky Javiera Mileie

AMLO ve svém vyjádření připomněl, že Milei urazil papeže Františka a obvinil ho, že je "komunista" a že je "představitelem zla na Zemi".

Milei tvrdil, že jsem "ignorant", protože jsem ho označil za "konzervativního fašouna". Má pravdu: stále nechápu, jak Argentinci, kteří jsou tak inteligentní, volili někoho, jako je Milei",

López Obrador prostřednictvím svého účtu na Twitteru zvedl hozenou rukavici a zveřejnil svou obranu proti slovnímu útoku argentinského prezidenta poté, co Milei prohlásil, že jeho kritika mexickým protějškem je "lichotkou".

López Obrador zároveň ujistil, že libertariánský vůdce "pohrdá lidmi", a připomněl, že "si dovolil obvinit svého krajana Františka z toho, že je 'komunista' a 'představitel Zla na zemi', zatímco je nejkřesťanštějším papežem a obhájcem chudých, jakého jsem kdy poznal nebo o něm slyšel".

Mexiko  půjde v červnu k volbám, přičemž hlavní kandidátkou na nástupce AMLO je provládní vůdkyně Claudia Sheinbaumová.

Její soupeřkou bude jiná žena: Xochill Gálvezová. Navzdory stranické rivalitě vystoupila Gálvezová ve čtvrtek na obranu Lópeze Obradora před Mileiovým útokem. "Nedovolím Mileiovi, aby o prezidentovi Obradorovi mluvil špatně, o to se postarám," řekla na předvolebním shromáždění.

Podle různých průzkumů má současný mexický prezident - který bez možnosti znovuzvolení opustí úřad po šesti letech - pozitivní image s více než 70 procenty.

Ke kritice se připojil i Mario Delgado, předseda strany Morena, do níž AMLO patří. "Za krátkou dobu, co je Milei v Argentině, ztratilo argentinské peso 50 %," řekl.

Dále upřesnil, že "díky  vládním opatřením je mexické peso již známé jako superpeso, protože získalo 20 %". "Zatímco tam dochází k devalvaci, tady máme super peso. Nejsme na tom stejně," zdůraznil.

Diplomatická eskalace s Kolumbií

Tuto středu v rozhovoru pro CNN Milei ostře kritizoval jak AMLO, tak kolumbijského prezidenta Gustava Petra, kterého označil za "vražedného teroristu". "Od někoho, kdo byl teroristickým vrahem, nelze mnoho očekávat," řekl zakladatel strany La Libertad Avanza (LLA).

Slova argentinského vůdce nezůstala v Bogotě bez povšimnutí. Kolumbijské ministerstvo zahraničí v reakci na to vydalo ostrý dokument.

"Ministerstvo zahraničních věcí jménem kolumbijské vlády odmítá výroky pana Javiera Mileie, argentinského prezidenta, v rozhovoru pro televizní stanici CNN, v nichž se vyjadřuje dehonestujícím způsobem na adresu kolumbijského prezidenta, váženého pana Gustava Petra," uvádí se ve zveřejněném komuniké.

V prohlášení se dále připomíná, že "to není poprvé, co pan Milei uráží kolumbijského prezidenta, což ovlivňuje historické bratrské vztahy mezi Kolumbií a Argentinou".

"Vyjádření argentinského prezidenta poškodila důvěru našeho národa, navíc urazila důstojnost prezidenta Petra, který byl demokraticky zvolen," pokračuje text.

Závěrem Kolumbie dodává, že nařídila vyhoštění diplomatů z argentinského velvyslanectví v Kolumbii, které vede Gustavo Dzugala, a odvolala svého velvyslance v Argentině. "O rozsahu tohoto rozhodnutí bude argentinské velvyslanectví informováno institucionální diplomatickou cestou,".

Zdroj: https://www.ambito.com/politica/andres-manuel-lopez-obrador-le-respondio-javier-milei-y-defendio-gustavo-petro-todavia-no-comprendo-como-los-argentinos-votaron-alguien-que-desprecia-al-pueblo-n5972979

+ BONUS ------------------------------

Chudoba v Argentině se v druhé polovině roku 2023 vyšplhala na 41,7 % a týká se tak téměř 20 milionů lidí.

Milei za krátké období svého prezidentování stačil urazit představitele Brazílie, Kolumbie, Venezuely, Mexika, Bolívie, Chile, Vatikánu, Číny či Ruska....

A zatímco Milei uráží své kolegy jako na běžícím pásu, zvýšila se míra chudoby v Argentině ze 40,1 % zaznamenaných v předchozím pololetí na 41,7 procenta.

Argentinský statistický úřad (INDEC) oznámil, že. přibližně 19,5 milionu Argentinců je nyní chudých.

Chudoba se ve druhé polovině roku 2023 vyšplhala na 41,7 % argentinské populace, přičemž v předchozím pololetí činila 40,1 %, oznámil ve středu Národní institut pro statistiku a sčítání lidu (INDEC).

K této situaci je třeba dodat, že podle Sociální observatoře UCA dosáhne míra chudoby mezi únorem a březnem 2024 přibližně 60 %.

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.ambito.com/la-pobreza-escalo-al-417-el-segundo-semestre-2023-segun-el-indec-n5972464

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 ViktorV 2024-04-01 10:06
Já to docela chápu, že zvolí takového člověka. Jací jsou voliči, takový je ten zvolený. Příklad bych viděl třeba právě teď v Česku.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře