Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kolumbie nařídila vyhoštění argentinských diplomatů ze země kvůli silným prohlášením Javiera Mileie

27. března 2024

K rozhodnutí odvolat diplomaty došlo po tvrdých prohlášeních Mileie o Petrovi, ve kterých argentinský prezident v televizním rozhovoru pro CNN opakovaně nazval kolumbijskou hlavu státu „teroristickým vrahem“

V rozhodnutí, které nezpůsobilo překvapení, prezident Kolumbie Gustavo Petro ve středu 27. března 2024 odvolal velvyslance kolumbijské vlády v Argentině Camila Romera a navíc vyhostil dalšího argentinského diplomata v zemi Gustava Dzugalu kvůli silným výrokům argentinského prezidenta Javiera Mileie proti kolumbijské hlavě státu, ve kterých ho nazval „teroristickým vrahem“.

  • kolumbie-naridila-vyhosteni-argentinskych-diplomatu-z-kolumbie-kvuli-silnym-prohlasenim-javiera-mileie

Od někoho, kdo byl teroristickým vrahem, nemůžete mnoho čekat ,“ řekl Milei v rozhovoru s novinářem Andrésem Oppenheimerem, který bude v plném znění odvysílán pouze na  CNN  v neděli 31. března.

K rozhodnutí došlo poté, co se Petro dozvěděl o drsných komentářích prezidenta Argentiny o své osobě, což bylo jen pokračováním slovních urážek, které započaly již před pěti měsíci.

Javier Milei napadl Gustava Petra a nazval ho „teroristickým vrahem“
 
Argentinský prezident Javier Milei v prohlášeních s novinářem Andrésem Oppenheimerem ze CNN popsal svůj kolumbijský protějšek Gustava Petra jako „teroristického vraha“ kvůli jeho minulosti v M-19.

Ministerstvo zahraničí jménem kolumbijské vlády odmítá prohlášení pana Javiera Mileie,  prezidenta Argentiny, v rozhovoru pro  kanál CNN, ve kterém se ponižujícím způsobem vyjadřoval  o prezidentu Kolumbie, váženén panu Gustavu Petrovi“, bylo přečteno na začátku prohlášení, kterým ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo vyhoštění argentinských diplomatů z Kolumbie..

Ostré prohlášení kolumbijské vlády proti Javieru Mileiovi

Podle ministerstva zahraničí to není poprvé, co pan Milei uráží kolumbijského prezidenta a „ovlivňuje historické vztahy bratrství mezi Kolumbií a Argentinou“.

S dodatkem, že vyjádření argentinského prezidenta  „zhoršila vzájemné vztahy našich národů a navíc urazila důstojnost prezidenta Petra, který byl zvolen demokraticky “.

Nová verze dopisu sice nespecifikuje, že kolumbijská vláda natrvalo stáhne svého velvyslance v Buenos Aires, ale „nařizuje vyhoštění diplomatů z argentinské ambasády v Kolumbii“. To potvrzuje rozpad vztahů mezi oběma národy, které procházely kritickým bodem po Mileiových opakovaných obviněních proti Petrovi.

Je to podruhé, co byl Romero, bývalý guvernér Nariño a bývalý kolumbijský senátor, který od září 2022 vykonává diplomatické povinnosti v Argentině, volán Petrem ke "konzultacím" do Bogoty.

Poprvé se tak stalo po incidentu z 26. ledna 2024, kdy se Milei veřejně vyjádřil o svému kolumbijském protějšku a nazval ho  „vražedným komunistou, který potápí Kolumbii “, v dialogu s komunikátorkou Ángelou Patricií Janiotovou.  

Prezident Milei označil kolumbijského prezidenta za „vražedného komunistu“.
 

"Starý" boj mezi Gustavem Petrem a Javierem Mileiem

Mediální šarvátka mezi oběma vůdci má svou historii od voleb v Argentině, ve které Petro přímo podporoval Sergia Massu: bývalého ministra hospodářství vlády Alberta Fernándeze..

V Argentině zvítězila extrémní pravice; Je to rozhodnutí vaší společnosti.  Smutné pro Latinskou Ameriku a uvidíme... neoliberalismus, který už nemá řešení na problémy společnosti a nemůže reagovat na současné problémy lidstva,“ uvedl Petro na svém profilu X (dříve Twitter), 

Zdroj: https://www.mundo24.info/america-latina/colombia-ordeno-la-expulsion-de-diplomaticos-de-la-embajada-de-argentina-ante-fuertes-declaraciones-de-javier-milei.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře