Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nedůstojná důstojnost (Dignidad)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • paul-schaffer
Ve věku 89 let zemřel Paul Schäffer, zakladatel a dlouholetý „provozovatel" Colonie Dignidad, která se nacházela u města Concepción, několik set kilometrů jižně od chilského hlavního města Santiaga.

Zemřel ve výkonu trestu odnětí svobody.

Schäffer byl původně německý voják a laický kazatel, který se po válce schovával v západních zónách Německa, kde se obklopil věřícími, jimž sliboval „ewige Seelesorge", věčnou péči o duši. Na začátku 60. let přibyl on i jeho stoupenci do Chile, zakoupili pozemek a na něm budovali „malé Bavorsko" 19. století, s technickými vymoženostmi (zbraně, ostnaté dráty kolem pozemku) 20. století. Oslovili chilské sousedy i ostatní Němce v Chile a Argentině. Schäffer byl znám jako pedofilní vrah, a přesto chilská vláda považovala „jeho území" za autonomní. Za zlé to lze mít i vládě Salvádora Allenda, která věděla, co se v kolonii děje, ale nezasáhla. V době její vlády se děti sektářů ještě těšívaly na Santa Clause. Jednou je Schäffer shromáždil, odvedl k jezírku, na kterém se na loďce plavil Santa Claus (převlečený kolonista). Schäffer zavolal a Santa v loďce povstal. Schäffer namířil pistoli a Santu zastřelil. „Santa zemřel," vysvětlil suše dětem, které od té doby namísto Vánoc slavily Schäfferovy narozeniny...

Kolonie Dignidad proslula po Pinochetově puči v září 1973, kdy do ní byli převáženi zatčení. Přínosem bylo to, že zatímco jinde zadržení „rychle umírali", zde se DINA, Pinochetova tajná služba učila, jak na to, aby vyslýchaný vydržel dny a dny mučení -- a hlavně mluvil. V kolonii pobýval i Klaus Barbie, který se jako pravá ruka bolivijského generála Mezy spolu s dalšími „starými kamarády" připravovali na puč v Bolívii (uskutečnil se v roce 1980). V plánu byly i subverze v Argentině a kolonie skladovala chemické zbraně, včetně sarinu.

Po nástupu Patricia Aylwina do úřadu chilského prezidenta se esesáci z Dignidadu rozprchli po Cono Sur a Schäffer zmizel v Buenos Aires, kde ho vlastně jen pod mezinárodním tlakem v roce 2005 zatkla argentinská policie. Byl vydán do Chile a po právu odsouzen. Příběh kolonie Dignidad však jeho smrtí, žel, neskončil.

 

Facebook komentáře