Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Honduras: Amnestie pro generály, Zelaya odletěl do exilu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • zelayamanuel
Honduraský nejvyšší soud očistil armádní velitele od žalob za podíl na vojenském puči, který loni v červnu svrhl prezidenta Manuela Zelayu, a o pár hodin později poslanci amnestovali i samotného Zelayu, kterého pučisté vinili mimo jiné ze zneužívání pravomocí a z vlastizrady. Oba tyto kroky byly naplánovány k inauguraci nového prezidenta Porfiria Loba.

Nejvyšší soud se přitom nezabýval ani tak účastí generálu na puči, jako otázkou, zda tím, že šest členů generálního štábu tím, že posadili svrženého prezidenta Zelayu do letadla a odvezli do zahraničí, nezašlo příliš daleko.

Generální prokurátor však mezitím oznámil, že hodlá začít vyšetřovat Zelayu kvůli údajnému rozkradení 1,5 milionu dolarů ze státních fondů. Na toto obvinění, které lze považovat spíše za politickou páku, jak dostat Zelayu konečně ze země, se amnestie nevztahuje. Manuel Zelaya proto nakonec Honduras opustil a odletěl do Dominikánské republiky - na letiště ho doprovázel nový honduraský prezident i jeho dominikánský kolega Lionel Fernández.

 

Facebook komentáře