Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pučisté v Hondurasu omezují svobody a vyhrožují Brazílii

  • honduras-protest
Honduraská pučistická „prozatímní" vláda vydala dekret, který jí „kvůli porušování klidu" po červnovém převratu umožňuje pozastavit v zemi svobodu projevu, zakázat shromáždění a  protestní akce a omezit činnost médií.

Nový výnos se bude vztahovat na všechna média, která budou z pohledu prozatímní vlády podněcovat k násilnostem. Reaguje tak podle všeho na rozhlasové stanice, které podporují svrženého prezidenta Manuela Zelayu a vysílají s ním rozhovory nebo jeho výzvy typu „Restituce, nebo smrt!"

Prozatímní vláda také vypověděla ze země čtyři diplomaty Organizace amerických států (OAS) a pohrozila, že uzavře brazilské velvyslanectví, na němž se už přes týden skrývá svržený honduraský legitimní prezident Zelaya. Vypovězení diplomaté měli připravit v Hondurasu půdu pro příjezd ministrů zahraničí států OAS, kteří se chtěli pokusit vyřešit politickou krizi v Hondurasu jednáním. Jejich vypovězení prozatímní vláda zdůvodnila tím, že přijeli nečekaně, byť jejich příjezd nejprve sama schválila, pak zase zamítla a nakonec znovu schválila.

Prozatímní ministr zahraničí Carlos López navíc dal Brazílii deset dní na to, aby Zelayovi buď poskytla politický azyl, nebo ho vydala k pučistickému soudu. Pokud tak Brazílie ve stanovené lhůtě neučiní, ztratí její zastupitelský úřad diplomatický status. „Jen ze zdvořilosti nemáme v úmyslu zaútočit na velvyslanectví silou," dodal López.

Brazílie to rázně odmítla: „Brazílie se nebude podřizovat ultimátu vyhlášenému vládou pučistů," prohlásil brazilský prezident Luiz Ignácio Lula da Silva. Už dříve přitom konstatoval, že Zelaya může na ambasádě zůstat tak dlouho, jak bude potřebovat.

Prozatímní vláda prezidenta Roberta Michelettiho si nezhoršuje vztahy jen s nejmocnější zemí Latinské Ameriky, ale i s dalšími státy. V prohlášení uvedla, že velvyslanci Španělska, Mexika, Argentiny a Venezuely nebudou v Hondurasu vítáni, pokud tyto země u sebe neuznají zástupce pučistů.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře