Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bolívie dál rozmotává síť pučistů

  • el-che-prado
Bolívijský penzionovaný generál Gary Prado Salmón, který se proslavil polapením Ernesta Che Guevary v roce 1967, je nyní vyšetřován v souvislosti s pokusem o puč namířeným proti bolívijskému prezidentovi Evo Moralesovi.

Měl si vyměňovat „supertajné" e-maily s Eduardem Rozsou Floresem, Bolivijcem maďarského původu, který byl v dubnu 2009 zabit v přestřelce s bezpečnostními oddíly v provincii Santa Cruz na východě země. Rozsa spolu se dvěma dalšími žoldáky - Irem a Maďarem z Rumunska - zakládali separatistickou krajně pravicovou milici a plánovali atentát na Moralese.

Prado veškerá obvinění odmítá a nechce ani opustit svůj dům v Santa Cruz a odpovědět na otázky vyšetřovatelů. Podle vlastního prohlášení se s Rozsou setkal jen jednou, a to když se mu Rozsa představil jako novinář a požádal ho o rozhovor.

Vyšetřování se týká také Pradova syna Garyho Prada Araúze, který kandiduje na guvernéra Santa Cruz. I on se odmítl podvolit vyšetřovatelům s tím, že „mě budou muset odvléct silou, dobrovolně nikam nepůjdu". Zatčen byl už mezitím místní rančer Svonko Matkovic Rivera, na jehož pozemcích měli podle prokuratury pučisté základnu.

Bývalý tajemník šéfa opozice v Santa Cruz Juan Judelka před pár dny pod přísahou potvrdil, že jeho někdejší šéf Branko Marinkovic štědře financoval Rozsovu skupinu „La Torre" s cílem destabilizovat politickou situaci v Bolívii. Na najímání zahraničních žoldáků v Santa Cruz bylo údajně vyčleněno na 40 milionů dolarů.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře