Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Bílý dům tvrdí, že Lula „opakuje ruskou a čínskou propagandu, aniž by se zabýval fakty“

V sobotu (15.4.) Lula řekl, že USA „musí přestat podporovat válku“ mezi Ukrajinou a Ruskem.

Na tiskové konferenci s novináři mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že Lulova prohlášení jsou „hluboce problematická“.

Vláda Spojených států kritizovala prezidenta Luize Inácia Lula da Silvu (PT) toto pondělí (17. 4.) poté, co šéf brazilské exekutivy prohlásil, že země „podporuje válku“ mezi Ukrajinou a Ruskem. 

Pro Bílý dům Lula „opakuje“ nebo „papouškuje“ „ruskou a čínskou propagandu, aniž by se vůbec díval na fakta“.

Lulova kritika byla přednesena čínským reportérům v Pekingu minulou sobotu (15. 4.) po jeho setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. „Spojené státy musí přestat podporovat válku a začít mluvit o míru,“ řekl PT, když hovořil o dodávkách zbraní Ukrajině."

  • bily-dum-tvrdi-ze-lula-opakuje-ruskou-a-cinskou-propagandu-aniz-by-se-zabyval-fakty
 

Na tiskové konferenci s novináři mluvčí Bílého domu John Kirby řekl, že tyto poznámky jsou "hluboce znepokojivé". John uvádí, že USA nemají „žádné námitky proti tomu, aby se jakákoli země chtěla pokusit ukončit válku“.

"To by se mohlo stát teď, kdyby Mr. Putin přestal útočit na Ukrajinu a stáhl své vojáky,“ řekl a věc ukončil. Atmosféra napětí mezi USA a Brazílií vzrostla po příjezdu Sergeje Lavrova, ministra zahraničních věcí Ruska, do Brasílie. Setkal se s Lulou toto pondělí odpoledne (17. 4.), aby prodiskutoval „perspektivy spolupráce v oblastech společného zájmu, uvádí prohlášení Itamaraty.

Po schůzce Lavrov vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že Lula a on mluvili „hodně o relevantních otázkách mezinárodní agendy a uvedli, že přístupy Ruska a Brazílie k problémům, které se v současnosti vyskytují ve světě, jsou podobné“.

Americký tisk na sbližování obou zemí pohlíží s podezřením. The New York Times informovaly o nedávných kontaktech mezi oběma národy, hlavně po válce na Ukrajině, a jako odkaz uvedly obchodní závislost Brazílie na Rusku.

„Brazílie, jeden z největších světových výrobců potravin, závisí na Rusku ze čtvrtiny svých hnojiv. V roce 2022, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu, Brazílie nakoupila více než 8,8 milionu tun ruských hnojiv, což je pokles z 10,2 milionu v roce 2021,“ napsal list.

Rovněž uvedl, že se Rusko "dvoří zemím, které jsou potenciálními spojenci v boji proti Ukrajině, nebo alespoň zemím, které nebudou posílat zbraně a další pomoc válkou zmítané zemi".

Překlad CFP!

Zdroj: https://www.correiobraziliense.com.br/mundo/2023/04/5088033-casa-branca-diz-que-lula-repete-propaganda-russa-e-chinesa-sem-olhar-os-fatos.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře