Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

EU: Platí svobodný trh i pro trávu?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • easy-cofi-going
Nizozemská vláda chce zakázat prodej marihuany cizincům, holandské coffeeshopy ale namítají, že by to bylo porušením pravidel o svobodném obchodu v rámci EU. Kauzu nyní rozhodne Evropský soudní dvůr (ECJ), píše německý týdeník Der Spiegel.

Na jeho verdiktu bude záviset výsledek letitého boje nizozemských příhraničních měst s drogovou turistikou. Opírat se přitom má o kauzu Josemans vs. Maastricht z roku 2006, kdy policie v coffeeshopu Easy Going v Maastrichtu objevila dva cizince, a to krátce poté, co městské úřady cizincům přístup do coffeshopů zakázaly. Majitel Easy Going Marc Josemans celý případ vyhnal až k nejvyšším soudním instancím, až vše skončilo před ECJ. Ten má nyní rozhodnout, zda rozlišování mezi domácími a cizími zákazníky neporušuje základní principy vnitřního trhu EU.

Josemansův právník André Beckers tvrdí, že by se na cannabis měly vztahovat záruky svobodného trhu pro zboží a služby, protože marihuana je komodita jako každá jiná. Jen Easy Going, jeden z celkem 14 coffeeshopů v Maastrichtu, letos prodá marihuanu za 10 milionů eur, vedle půl milionu eur doplňkového prodeje například kávy či limonád. Vzhledem k tomu, že část tohoto podnikání je svým způsobem nelegální, nemusí Easy Going a další coffeeshopy platit za marihuanu daň z prodeje, ale platí daň z příjmu, korporátní daň a daň z přidané hodnoty ze svých legálních prodejů. Právník rovněž připomíná nedávnou studii, že coffeeshopy nizozemské ekonomice nepřímo přinášejí 140 milionů eur a zajišťují 1370 pracovních míst.

ECJ odmítl stanovit přesné datum verdiktu, slíbil ale, že bude jednat rychle. Konečný rozsudek nejvyšší nizozemské soudní instance je očekáván před koncem letošního roku.

Facebook komentáře