Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

EU: Platí svobodný trh i pro trávu?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • easy-cofi-going
Nizozemská vláda chce zakázat prodej marihuany cizincům, holandské coffeeshopy ale namítají, že by to bylo porušením pravidel o svobodném obchodu v rámci EU. Kauzu nyní rozhodne Evropský soudní dvůr (ECJ), píše německý týdeník Der Spiegel.

Na jeho verdiktu bude záviset výsledek letitého boje nizozemských příhraničních měst s drogovou turistikou. Opírat se přitom má o kauzu Josemans vs. Maastricht z roku 2006, kdy policie v coffeeshopu Easy Going v Maastrichtu objevila dva cizince, a to krátce poté, co městské úřady cizincům přístup do coffeshopů zakázaly. Majitel Easy Going Marc Josemans celý případ vyhnal až k nejvyšším soudním instancím, až vše skončilo před ECJ. Ten má nyní rozhodnout, zda rozlišování mezi domácími a cizími zákazníky neporušuje základní principy vnitřního trhu EU.

Josemansův právník André Beckers tvrdí, že by se na cannabis měly vztahovat záruky svobodného trhu pro zboží a služby, protože marihuana je komodita jako každá jiná. Jen Easy Going, jeden z celkem 14 coffeeshopů v Maastrichtu, letos prodá marihuanu za 10 milionů eur, vedle půl milionu eur doplňkového prodeje například kávy či limonád. Vzhledem k tomu, že část tohoto podnikání je svým způsobem nelegální, nemusí Easy Going a další coffeeshopy platit za marihuanu daň z prodeje, ale platí daň z příjmu, korporátní daň a daň z přidané hodnoty ze svých legálních prodejů. Právník rovněž připomíná nedávnou studii, že coffeeshopy nizozemské ekonomice nepřímo přinášejí 140 milionů eur a zajišťují 1370 pracovních míst.

ECJ odmítl stanovit přesné datum verdiktu, slíbil ale, že bude jednat rychle. Konečný rozsudek nejvyšší nizozemské soudní instance je očekáván před koncem letošního roku.

Facebook komentáře

Nejčtenější