Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

„Konopný Jan Hus“ jde před soud.

Známého aktivistu Dušana Dvořáka čeká další soud za pěstování léčebného konopí. Dvořák je od začátku listopadu ve vazbě, když jej policie zatkla před jeho možným vycestováním do USA. Dvořák zároveň žádal z důvodu mnohaleté šikany ze strany justice o politický azyl v Kanadě. Přelíčení s léčitelem, který si za nesmlouvavé postoje vysloužil přezdívku „Jan Hus“, předchází demonstrace na jeho podporu, svolaná na úterý 3. 12. ve 12 hod. před prostějovský soud.

  • konopny-jan-hus-jde-pred-soud

Podporovatelé Dvořáka poukazují na fakt, že tento vystudovaný adiktolog, zakladatel několika úspěšných projektů protidrogové léčby a prevence, nikdy nešířil omamné látky, ale pěstoval rostliny pouze pro výrobu doplňků na pomoc nemocným a trpícím. „Dušan Dvořák nikdy nepěstoval ani nešířil tzv. marihuanu, vždy vyráběl ze svých rostlin léčivého konopí masti, tinktury a čípky, které pomáhají lidem s rakovinou, roztroušenou sklerózou, lupénkou a dalšími závažnými nemocemi. Je skandální, že se česká policie a justice snaží dlouhá léta z nezištného a úspěšného léčitele vytvořit zločinného drogového dealera.“ uvedl Martin Dindoš, majitel firmy Allivictus a otec pěti dětí. V době, kdy celý demokratický svět legalizuje léčbu konopím, Česko zavírá léčitele do vězení a hrozí mu až deseti lety trestu.

Policie zřejmě neměřila kanabinoidy přesně ani transparentně

Dvořák se měl trestného činu dopustit tím, že na svém pozemku v Ospělově pěstoval rostliny konopí za účelem dalšího zpracování. Za nedovolenou výrobu a nakládání s omamnými a psychotropními látkami byl Dvořák v posledních třech letech již trestán, přestože obsah THC (psychoaktivní složka konopí) v pěstovaných odrůdách nebyl vysoký. Jednalo se totiž převážně o odrůdy s vysokým obsahem CBD (léčivá složka konopí). Z toho je patrné, že účelem jeho jednání nebylo vyrábět a distribuovat marihuanu, ale vyrábět léčebné preparáty. Sám Dvořák také zpochybnil metodu měření kanabinoidů Policií ČR v Olomouckém kraji, která podle něj nebyla transparentní a neproběhla z celých částí rostlin, jak ukládá platný předpis.

25 tisíc za měsíc? Dvořák pomáhal lidem, kteří na konopí z lékáren nedosáhli

Žádný z řady argumentů, kterými Dvořák opakovaně dokládá netrestnost skutku, mimo jiné s odkazem na článek 6 Listiny základních lidských práv a svobod a zákon 40/2009 Sb. §150 o neposkytnutí pomoci, však soudci opakovaně neberou v úvahu s tvrzením, že léčebné konopí je pro české pacienty dostupné v lékárnách (236/2015 Sb.). Praxe však ukazuje, že pacienti musejí překonávat řadu obtíží, aby se k takovému konopí vůbec dostali. Chybí předepisující lékaři, některé diagnózy nejsou brány v úvahu a množství předepsaného konopí je omezeno. K dispozici jsou také pouze dvě odrůdy s vysokým obsahem THC od jednoho dodavatele a cena je stejná jako na černém trhu. Konopí se přitom dá vypěstovat doma za zlomek ceny, což také mnoho pacientů a léčitelů dělá už jen proto, že si drahé konopí z lékáren v mnoha případech ani nemohou dovolit (u některých pacientů by se mohla vyšplhat měsíční útrata až na 25.000,- Kč). Právě kvůli opakované žalobě za stejnou věc nyní hrozí aktivistovi až deset let vězení.

David Koller i Jindřich Štreit. Za Dvořáka se staví řada osobností

Na Dvořákovu obranu se během let postavila řada významných osobností. Např. Lumír Hanuš, Jindřich Vobořil, David Koller, Jindřich Štreit, Aleš Skřivánek, Petr Váša, Martin E. Kyšperský, kapely Dunaj a Švihadlo. Podpora gradovala v posledních měsících, ještě před zatčením Dvořáka za údajné vyhýbání se soudu, kampaní Cannabis War is Over! If you want it… obsahující střípky z připravovaného stejnojmenného filmu o kriminalizovaných pěstitelích konopí.

Zatykač navzdory řádné omluvě

Podle dostupných informací byl Dvořák ze zářijového líčení řádně omluven svou advokátkou, a to ze zdravotních důvodů. I přesto na něj byl následně vydán zatykač. Advokátka, přidělená Dvořákovi ex offo pro nemajetnost, se s odkazem k mlčenlivosti odmítla k případu jakkoliv vyjadřovat.

Krátce před zatčením podal Dvořák již dvacátou ústavní stížnost, v níž prohlašuje, že česká justice systematicky porušuje jeho ústavní práva i Listinu základních práv a svobod. Připomíná, že nikdy nepěstoval marihuanu a že tato skutečnost nikdy nebyla předmětem zkoumání a prokazování ze strany orgánů činných v trestním řízení. „Konopí jsem pěstoval pouze za účelem získání léků a je zcela nepochybné, že ho využívali pouze lidé, kteří byli nemocní. To je ve spisu doloženo řadou svědectví, čestných prohlášení a filmovým dokumentem Konopné pašije“, uvádí Dvořák v ústavní stížnosti.

zdroj: https://www.cannabiswarisover.com/tiskove-zpravy/konopny-jan-hus-jde-pred-soud/?fbclid=IwAR2lUjfsjZCbQasemMRqdskvfnymnZC_tjU4sPBF9cOk2LRU_WFxhff5RkA

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře