Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kreativita a fantazie novinářů Blesku nezná mezí.

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Je opravdu pozoruhodné, jak si někteří novináři dělají, zda vědomě či nevědomě, z reportáží informační guláš, notabene pěkně připálený. Viz tento případ: „Děti v kradeném BMW ujížděly policii a skončily ve zdi“. Tak zní titulek reportáže Blesku (http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/106277/deti-v-kradenem-bmw-ujizdely-policii-a-skoncily-ve-zdi.html) o události z nedělního odpoledne. Už časový údaj vzbuzuje pozornost, neboť z kterého nedělního odpoledne událost pochází se v reportáži neuvádí.

Vzhledem k tomu, že zpráva je uveřejněna na portálu Blesku v sobotu 1. března 2014 je to už samo o sobě zajímavé. Nabízí se dvě varianty, první, že se událost stala téměř před týdnem, tedy v neděli 23. února a zveřejněna byla až v sobotu 1.3.2014, tedy jak se říká „s křížkem po funuse“. Nebo, čemuž se už vůbec nechce věřit, je popisována událost, která se teprve stane tuto neděli, 2. března 2014! Uznávám, že je to totální hloupost, nicméně v porovnání s tím, co je dále ve zprávě všechno uvedeno, by se tomu dalo skoro věřit.

  • kreativita-a-fantazie-novinaru-blesku-nezna-mezi

Autor reportáže sta,red totiž událost, na které se podílely 4 osoby, popisuje značně rozporuplně. Jak je uvedeno v titulku, na události se podílely „děti v kradeném BMW“, ovšem v popisu události autor dále zmiňuje, cituji: Blesk na místě zjistil, že posádku ujíždějícího auta tvořili tři muži a jedna žena. Podle očitého svědectví fotoreportéra Blesku vypadali všichni “závodníci” jako nezletilí. Toto potvrdil také Tomáš Hulan. Pasažérům bylo od 16 do 20 let. Vůz řídil 16letý mladík!

Takže milí čtenáři, můžete si vybrat, můžete tipovat, dokonce si můžete myslet, že autor reportáže byl sjetý, všechny variant jsou přípustné. Není mi však jasné, zda autor, pokud byl OK umí rozpoznat, notabene zařadit mladé lidi do kategorie životního vývoje člověka od mimina, přes dítě, mladého člověka až po dospělého, kterého lze podle pohlaví nazvat mužem nebo ženou. Je hodně ubohé, když autor v nadpisu reportáže uvede aktéry události “děti”, aby v zápětí kontroval, že se toho zúčastnili čtyři muži a jedna žena s tím, že řidiči je 16 let.

Je běžné, že si dnes při pohledu na mnohé mladé lidí (rozuměj mládež), snadno uděláme úsudek (zmýlíme se), že jde o mladé, někdy dokonce dospělé lidi. Ale v takovém případě bych určitě psal, že jde minimálně o mladé lidi, nikoliv o muže a ženu notabene děti, když je (bylo) možné autenticky zjistit věk těchto osob, v tomto případě řidiče 16 let, u dalších věk do 20 let. Nechci se nikoho dotknout, nicméně považovat mladé lidi, tedy mládež od 16- do 2O let za děti, je přece jenom hodně přitažené za vlasy. Ovšem stejně tak je mimo mísu považovat je a psát o nich jako u mužích a ženě, pokud by tím nemělo být vyjádřeno pohlaví zúčastněných osob.

Jakkoliv je jasné, že reportáž či zpráva pochází od bulvárního deníku číslo 1, tedy BLESKU, neměl by si autor (při plném vědomí) plést brambory se švestkama. Takovou reportáží neškodí Blesku, ale především sám sobě, i když je schován pod nickem sta,red. Je to od něj velká ubohost a divím se, že takového redaktora nebo reportéra BLESK vůbec zaměstnává a platí.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře