Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Opravdu důstojné místo ?

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Tento týden ukončili náš pan ministerský předseda Sobotka a předseda PČR Hamáček cestu do USA, jejíž hlavní událostí bylo slavnostní odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu. Prý je to pro ČR velká čest, protože bude stát mj. v sousedství sochy W. Churchilla. Člověka, kterého svět zná jako muže, který po svém jmenování ministerským předsedou převzal na svá bedra těžké břemeno 2. světové války a stal se jedním ze symbolů vítězství nad Hitlerem.

Churchill se stal téměř mýtickou postavou díky svým vlastním objemným spisům, v nichž se zabýval sám sebou, a které byly podkladem pro jeho oficiální životopis i interpretaci dějinných událostí. Sir Winston si dával záležet na tom, aby vše náležitě upravil pro potomstvo.

  • opravdu-dustojne-misto

Málokdo však ví, že chtěl nuceně sterilizovat přes 100 000 „duševně degenerovaných“ Britů a desetitisíce poslat do táborů nucených prací.

Málokdo ví, že jde o politika, který zastával rasistické názory, nesnášel demokracii, nevěřil v sociální pokrok a dával přednost vládě nepočetné aristokratické elity. Chtěl dokonce provést předběžný nukleární útok na SSSR, nedbal na názory svých spolupracovníků ani generality, a byl pro své nezřízené ambice v politických kruzích značně neoblíben. V dopise jeho ženy Clementine lze nalézt upozornění, že jeho chování je obzvláště hrubé, jízlivé a nadřazené, a že jeho pohrdavý postoj na zasedáních má vážný vliv na jeho okolí.

Byl to on, kdo všemožně oddaloval invazi v severní Francii, a vůbec mu nezáleželo na válečných ztrátách a lidských životech. Byl dokonce ochoten nasadit plyn, zahájit chemickou válku a zaplynovat německá města. Byl to také on, kdo se zasadil o masové bombardování německých měst, ačkoliv zpravodajci prokázali, že to má minimální vliv na válečnou výrobu.

Kdo tomu nevěří, nechť si přečte knihu Churchill Clive PONTINGA, který přednáší politiku na University College ve Swansea. Vyšla česky už před mnoha lety, a když jsem ji přečetl, byl jsem dost vyděšen názorovou podobou tohoto člověka s takovými lidmi, jako byl Hitler a Stalin.

Václav Havel se stal díky americkým imagemakerům světovou modlou. Díky tomu byly zakryty jeho temné stránky a pozdviženy jeho zásluhy. Když pak porovnám obě osobnosti docházím k názoru, že umístit Havla vedle Churchilla pro něj žádná čest není, spíše naopak.

Ivo Krieshofer

Facebook komentáře