Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Co vybuchlo v Divadelní?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Oslavili jsme první máj i konec války a v běhu každodenních událostí se pozvolna zapomíná na ošklivý výbuch v Divadelní ulici v Praze. Radnice odškodní postižené, pokud jim škody nezaplatí pojišťovna, a tak se událost pozvolna přesunuje do historie.

  • co-vybuchlo-v-divadelni

Dodnes jsme se však nedověděli to hlavní: co bylo příčinou výbuchu?

První zprávy hovořily o pravděpodobné explozi plynu, avšak plynaři tento důvod stoprocentně nepotvrdili. Jejich technici nedávno kontrolovali ulici i dům, a vše bylo v pořádku. Dokonce i primátor hovoří o výbuchu plynu jako o příčině pravděpodobné.

Okamžitě po explozi se událost stala středem zájmu médií, a to nejen u nás, ale hned na celém světě. Bylo tomu tak zřejmě proto, že jen o několik dní dříve došlo k dvěma výbuchům před cílem Bostonského maratónu. K sledování následků byl v přímém přenosu přizván celý svět. Dovídali jsme se, že ozbrojení muži obložení výbušninami prchají městem, byl vydán zákaz vycházet. Nejen američtí občané byli konfrontování s možnostmi terorismu, ale také s úžasnou, pohotovou a báječnou prací amerických bezpečnostních sil.

Pro Čechy, jinak otrávené nekonečnými přímými přenosy z Bostonu, byla hitem informace, že teroristé pocházejí z Čečenska a pobavila je skutečnost, že nejen prostí Američané, ale i četní publicisté si Čečensko spletli s Českem. Následovalo rozhořčení početných Američanů, kteří navrhovali Česko bombardovat, či jinak mu ukázat, že něco takového si vůči nejdemokratičtější světové velmoci nikdo nesmí dovolit. Trvalo několik dní než se podařilo americké veřejnosti vysvětlit, že Češi jsou důvěryhodní spojenci, zatímco Čečenci teroristé, které je nutno ve spolupráci s Putinem potírat. Nezávislé weby si však dovolily dokonce připomenout, že oba bratři atentátníci se zúčastnili v Čečensku islamistického kurzu, financovaného americkými penězi. To jen tak mimochodem.

I když jsem laický pozorovatel, vím, že na místě výbuchu obvykle pátrají odborníci po stopách výbušnin, které detekují, a jsou schopni určit, o jaký druh šlo. Nějak mi uniklo, že by tací odborníci v Divadelní ulici pátrali, a že by popř. vydali zprávu, že tam nic takového nebylo. To by se dalo vysvětlit i tak, že něco našli, ale nebylo, či není ve státním zájmu o tom informovat českou a světovou veřejnost.

Tady se pak nabízejí spekulace, že o explozi výbušnin šlo, a že se pátrá, kdo by je mohl nastražit.

Mohlo by jít o nějaké desinformované Američany, kteří se chtěli pomstít za bostonskou tragédii, mohlo jít o Čečence, kteří využili situace a pomstili se např za to, že

nedostali asyl, mohlo by to být varování nějaké tajné služby, nespokojené se stavem spolupráce atp.

Nebo se jen nějaký developper chce zmocnit výhodně položeného objektu? Kdo vlastně v domě sídlí? Byl dům otevřen a veřejně přístupný?

Nelze pominout ani politický dosah. Češi jsou odchováni čtením informací mezi řádky za nacistické okupace i za vlády totalitního režimu, a na rozdíl od občanů mnohých jiných států, neskočí na špek každé oficiální informaci. Nevěřili proto na zbraně hromadného ničení Saddáma Hussaina, nevěří na oficiální příčiny pádu Dvojčat. Skepticky nazírají na působení Al Kaidy, která si počíná tu správně, když bojuje proti sovětské okupaci Afganistánu či proti režimu Kaddáfího a Assáda, tu nesprávně, když podporuje Talibán, bojuje proti zaprodané maliské vládě či zavraždí amerického velvyslance v Lýbii. A protože terorismus ve své čisté podobě se u nás nevyskytuje, možná bylo třeba Čechům připomenout, že i naše republika jím může být zasažena. A to, že Divadelní ulice, přesně místo výbuchu, byla kulisou natáčení amerického filmu o boji povstalců s policií bránící ovládnutí města je jen náhoda?

Kdo ví?

Ivo Krieshofer

Facebook komentáře