Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kdo má pravdu?

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Ivo Bubeník

Ve čtvrtečním deníku LN sdělil v Názorech pod názvem Konec levných slibů ekonom Pavel Kohout čtenářům jistě senzaci. Podtitulek zněl: „Proč má Česko nižší mzdy než Německo? Příčina je v kapitálu. Němci jej vlastní hodně.

Někteří z nás to ví dávno. Někteří to neví ani dnes, a tak je dobře, že jim to konečně sdělil někdo „povolanější a slavnější“.

I napadlo mě srovnat fakta týkající se tedy kapitálu. Tento týden se totiž také slavilo 25. výročí zrodu české cesty privatizace v Institutu Václava Klause. Večer ve studiu ČT 24 pak zasedl šedovlasý profesor Dušan Tříska, autor a obhájce privatizace, a spustil „své důkazy“ jak byla velmi úspěšná. Metoda prý byla ze všech nejpoctivější.

  • kdo-ma-pravdu
  • kdo-ma-pravdu

Věčný oponent naší privatizace profesor Milan Zelený z USA ovšem nesouhlasil a kromě jiného řekl věc zásadní, že kapitál (podniky) je v rukou zahraničních vlastníků, že nemáme českou ekonomiku, ale máme ekonomiku na českém území. V tom je podstatný rozdíl. Či-li, že jsme všechen kapitál prodali. Exsoudruh Tříska však krouceně hlavou vehementně a zásadně nesouhlasil, nic špatného se prý tehdy nepřihodilo, těch několik přehmatů ani nelze dnes dohledat.

Dle Zeleného však privatizace nepřinesla českým občanům a investorům nic! Tříska naopak kontroval, že „neexistuje nikde prý žádný údaj o objemu podvodů či rozkrádání. Vše bylo jen jedna paní povídala“. (O tunelářích kolem OKD, MUS, či „vodovodů“ nepadlo samozřejmě ani slovo.)

Takže KDE JE PRAVDA? No určitě ji nesděluje ten, kdo měl královský plat při organizace tohoto volebně korupčního podfuku a také možná nemalé provize od zahraničních investorů. Naivním lidem VK i DT nakukali, že (zdarma?) získají kupony a akcie, budou se mít líp, že jinak majetek podniků zprivatizovat nelze - u nás prý nebyl kapitál (finanční) – který by majetek či akcie koupil. Proto se většina postupně prodala cizině. A za pakatel. Postkomunistické podniky se dle D.Třísky přesto rozjely a jsou dnes tahouny hospodářství. Kam odchází dividendy, to už ovšem profesor Tříska nesdělil. A ekonom Kohout nás dál oblbuje Německem.

P.S

Zdalipak si dnes vzpomenou na sliby lidé na Ostravsku, respektive v OKD, když tam v parlamentních volbách v červnu 1990 dobýval VK – v barvách Občanského fóra -

Severomoravský kraj, čímž bylo zahájeno politické drama ohledně jeho postavení v čele FMF a další následky.

Stojí za to se před volbami zamyslet, zda je nějaký rozdíl, když místo „státu“ (daňových poplatníků) vlastní původní kapitál nyní Němci. A proč máme „navždy“ mizerné mzdy i důchody. Ale to se vracíme k faktu vyřčenému v úvodu.

http://www.institutvk.cz/ostatni-texty/dusan-triska-25-vyroci-zrodu-ceske-cesty-privatizace http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/216411000370913/

Facebook komentáře