Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Soudce Garzón míří do Haagu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • garzon-soudce-haag
Španělský soudce Baltazar Garzón, který byl zbaven funkce kvůli údajnému překročení pravomocí - chtěl totiž vyšetřovat masakry frankistického režimu bez ohledu na zákon o amnestii z roku 1977, bude nově působit u Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu.

Tento krok poměrem tři ku dvěma schválila generální rada španělské justice s tím, že prozatím tam bude pracovat po dobu sedmi měsíců coby nezávislý poradce.

Španělská justice se o nezdolného soudce začala zajímat ve chvíli, kdy ho krajně pravicové strany obvinily z nezákonného vyšetřování zmizení tisíců lidí během fašistické diktatury generalissima Franka. Přitom Garzón nebral v úvahu zákon o amnestii z roku 1977, který vrahům zajišťoval beztrestnost.

Garzón argumentoval tím, že mizení lidí za Frankovy vlády bylo zločinem proti lidskosti a proto se na ně žádná amnestie nemůže vztahovat. Přesto byl vyšetřován kvůli překročení pravomocí a navzdory masovým protestům v ulicích mnoha španělských měst v pátek 14. května nakonec zbaven i funkce.

 

Facebook komentáře

Nejčtenější