Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Pro(ti) rodinná politika dnešních států

Dnešní Evropu trápí mnoho neduhů. Jedním z nich je takzvaná demografická krize. Průměrná evropská matka totiž za celý svůj život porodí 1,58 dítěte. Situace, kdy dva rodiče mají méně než dvě děti, zřejmě vede k snižování počtu lidí, tedy vymírání. Současná situace znamená pokles o více než 20 % za generaci.

  • pro-ti-rodinna-politika-dnesnich-statu

Není snad mírné snížení populace v přelidněném světě výhodou? Z několika důvodů tomu tak není. Jednak důchodovému systému, v němž všichni dospělí živí všechny starce, způsobí nedostatek mladých nedostatek peněz. Dále to povede k vytlačení původního evropského obyvatelstva imigranty, kteří se množí o poznání více. Také populace jako celek stárne, takže i staří, kteří si důchod zajistí sami, budou potřebovat třeba zdravotní péči. Nastane tedy nedostatek pracovních sil.

Z výše uvedených důvodů se někdy mluví o prorodinné politice státu, která má uvedené potíže údajně řešit. Typická státní řešení však mají nežádoucí vedlejší účinky. Navíc státy provádí spoustu opatření, které tyto problémy prohlubují.

Mladá rodina si potřebuje sehnat bydlení. To je však drahé. A stát to jen zhoršuje. Jednak má jistou centrální banku, která uvolňováním peněz do oběhu zvýhodňuje půjčky na úkor spoření, takže si lidé levněji půjčí na bydlení, je po něm větší poptávka a to vede k vyšší ceně. Mladá rodina však zpravidla na hypotéku nemá. Navíc stát provádí územní plánování, které ztěžuje výstavbu nových domů a pomáhá jen těm, kteří už bydlení mají. Tyto faktory tak komplikují samotné založení rodiny. Řešením by bylo zrušit územní plánování a ČNB (nechat současné množství peněz v oběhu a nezvyšovat).

Rodina bývala tradičním zajištěním na stáří či pro případ nouze. V této roli ji však prakticky nahradil stát svým sociálním a důchodovým systémem. Výnos ze založení rodiny se tak značně snižuje. Řešením by bylo sociální systém zrušit a část odvodů na důchody dávat přímo rodičům. Nebo povolit manželům, kteří mají tři a více dětí vystoupit ze sociálního systému.

Mít děti a zároveň být na škole je v současnosti velmi obtížné, ale vysokoškoláci dostudují asi v 25 letech. Před založením rodiny si však zpravidla shání zaměstnání, takže optimální období pro početí prvního dítěte (20-30 let) mnohdy nestíhají. Vysokoškoláci tak mají méně dětí. Tento jev, spolu se státní prorodinnou politikou (která podporuje sociálními dávkami zejména rozmnožování vyžírek), vede k poklesu inteligence a schopností lidí. Řešením by bylo státní školní systém zrušit a nahradit systémem  přirozeného sebeřízeného vzdělávání v průběhu celého života, doplněný kurzy (programování, vaření, …), i ty však již s nástupem internetu ztrácí význam. Tato změna by zároveň umožnila, aby děti už dříve zkoušely pracovat či podnikat, což by snížilo náklady na dítě.

Tak tedy souhrnem: Evropu trápí nízká porodnost. Státy to mnohými způsoby zhoršují. A státní prorodinné politiky podporují kvůli sociálním dávkám zejména rozmnožování vyžírek, čímž spolu s imigrací snižují kvalitu populace. Tož tak.

zdroj: http://dfens-cz.com/proti-rodinna-politika-dnesnich-statu/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře