Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Norsko vs. Řecko

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • recko_dluh
To není sportovní utkání. To je utkání na nejvyšší ekonomické úrovni, jehož termín je stanoven na úterý 15. května. O co jde? V únoru letošního roku byla pro Řecko schválena velká finanční pomoc. V rámci ní soukromí investoři odepsali velkou část svých pohledávek vůči Řecku. Malá skupina investorů (zejména hedge fondy) se však k dohodě nepřipojila a i nadále požaduje plnou hradu svých pohledávek.

Důsledkem čehož jsou v úterý 15. května splatné řecké obligace za 430 mil. euro. Co rozhodně stojí za pozornost, že ve výše zmíněné skupině investorů nejsou pouze hedge fondy, ale největším investorem, který na podmínky nepřistoupil je Norsko, resp. jejich fond spravující příjmy z ropy.

Jaké jsou v zásadě možnosti?

První možností je, že Řecko neuhradí své dluhy. V takovém případě lze počínaje 16. květnem čekat řadu žalob směřujících k vyhlášení bankrotu Řecka. Tyto kroky by smetly pod stůl všechny dosud učiněné dohody.

Druhou možností je, Řecku se dostane mimořádné tiché pomoci, aby bylo schopno tyto dluhy uhradit – vždyť se jedná o „pouhou necelou půlmiliardu euro". V porovnání s přislíbenými miliardami a miliardami a miliardami... pomoci jde prakticky o „drobné". Tento scénář se mi jeví jako pravděpodobnější.

Jen mě tak napadá, v případě, že dojde na druhou variantu a investorům budou uhrazeny celé jejich pohledávky... nebudou si investoři, kteří přistoupili na výměnu dluhopisů, rvát vlasy?

Facebook komentáře