Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Margaret Thatcherová hrozila použít proti Argentině jaderné zbraně

  • maggie-iron-tahcter
Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová nutila francouzského prezidenta Francoise Mitterranda, aby jí během války o Falklandy/Malvíny vydal tajné kódy k argentinským raketám Exocet, které byly francouzské výroby, jinak hrozila, že na Buenos Aires odpálí jaderné hlavice.

Vyplývá to z knihy Rendez-vous, jejíž autor Ali Magoudi se s Mitterrandem setkával tajně dvakrát týdně v letech 1982 až 1984.

Francois Mitterrand 7. května 1982 na adresu „železné lady" prohlásil: „Omluvte mě, musím vyřešit rozpory se železnou lady. Ta Thatcherová je nemožná ženská. Se čtyřmi jadernými ponorkami v jižním Atlantiku hrozí, že použije proti Argentině jaderné zbraně, pokud jí neposkytnu tajné kódy, které oslepí a ohluší rakety, které jsme Argentině prodali."  Připomněl v této souvislosti, že to byla právě francouzská raketa Exocet, která 4. května zasáhla britskou válečnou loď Sheffield. „A aby to bylo ještě horší, byla odpálena ze stíhačky Super-Etendard. Vše francouzské výroby."

„Je sinalá vzteky. Osobně mě viní za tenhle jejich nový Trafalgar... Byl jsem nucen se jí poddat. A tak je má, ty kódy."

„Člověk se nemůže ubránit tomu syndromu ostrovanství té nezkrotné Angličanky. Vyprovokovat jadernou válku kvůli několika ostrovům, na kterých žijí dohromady tři ovce, jejichž kožich odpovídá tamnímu mrazu! Odvedl jsem ale dobrou práci. Ujišťuju vás, že v opačném případě by metalický ukazovák té lady knoflík opravdu zmáčkl."

Mitterrand ale dodal, že to bude Francie, kdo bude mít poslední slovo a navždy zruší britský ostrovní status : „Postavím tunel pod kanálem La Manche. Uspěju tam, kde Napoleon III. Selhal. A víte, proč (Thatcherová) můj tunel akceptuje? Vsadím na jejího kšeftařského ducha. Řeknu jí, že to Korunu nebude stát ani pemny."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře