Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Argentina doufá, že EU uzná argentinský nárok na svrchovanost Malvín

Argentina doufá, že Evropská unie (EU) uzná existenci jejího sporu o svrchovanost se Spojeným královstvím ohledně sporných Malvínských ostrovů, říká vládní úředník.

Argentina doufá, že Evropská unie (EU) uzná existenci jejího sporu o svrchovanost se Spojeným královstvím ohledně sporných Malvínských (Falklandských) ostrovů, aniž by se však tento spor stal jediným tématem dialogu s blokem, uvedl vysoký argentinský představitel.

  • argentina-doufa-ze-eu-uzna-spor-o-svrchovanost-malvin

"Doufáme, že EU uzná existenci sporu o svrchovanost (...) a že EU podpoří dialog a jednání," řekl v rozhovoru pro agenturu AFP v Bruselu Mariano Carmona, tajemník argentinského ministerstva zahraničí pro Malvíny, Antarktidu a jižní Atlantik.

Podle úředníka "mezinárodní společenství (...) trvá na tom, aby byla obnovena jednání o suverenitě mezi Argentinou a Spojeným královstvím".

Carmona však dodal, že Argentina hodlá ve svých kontaktech dát jasně najevo, že spor není "jedinou agendou, kterou s EU máme", ačkoli pro zemi je tato otázka "zahraničněpolitickou prioritou".

Carmona se v belgické metropoli zúčastnil řady setkání s poslanci Evropského parlamentu a úředníky Evropské komise. Na těchto setkáních podle svých slov prosazoval "vědecké výzkumné programy týkající se oceánů a Antarktidy" a také studie o dopadech klimatických změn a rybolovu.

Rezoluce OSN z roku 1965 požaduje, aby Argentina a Spojené království zahájily přímá jednání o svrchovanosti ostrovů, která jsou sporná od roku 1833.

Spojené království však zahájení rozhovorů odmítá s tím, že taková jednání nemůže zahájit, protože obyvatelé ostrovů se v roce 2013 v referendu drtivou většinou vyslovili pro zachování příslušnosti k britské koruně.

Londýn proto tvrdí, že jakékoli rozhovory musí schválit obyvatelé ostrovů, což Buenos Aires odmítá.

V roce 1982 vedly Argentina a Velká Británie o Malvíny krátkou válku, v níž zahynulo 649 argentinských vojáků, 255 britských vojáků a tři místní obyvatelé. Konflikt skončil vítězstvím britských sil.

Nedávno Argentina s odvoláním na odtajněné dokumenty tvrdila, že britské síly během tohoto konfliktu nasadily 31 útočných jaderných zařízení, což Downing Street nepotvrdila.

V případě EU se dohody uzavřené se Spojeným královstvím, které upravují obchodní vztahy po brexitu, již nevztahují na britská zámořská území včetně ostrovů.

V neděli v reakci na prohlášení čínské vlády, která podpořila nárok Argentiny na svrchovanost, britská ministryně zahraničí Liz Trussová na Twitteru znovu potvrdila, že Londýn odmítá :zcela odmítá jakékoli otázky týkající se svrchovanosti Falkland".

"Falklandy jsou součástí britské rodiny a my budeme bránit jejich právo na sebeurčení," dodala. "Čína musí respektovat svrchovanost Falkland."

TIMES/AFP

zdroj: https://batimes.com.ar/news/argentina/argentina-hopes-eu-will-recognise-malvinas-sovereignty-dispute-says-official.phtml

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře