Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Anthony Grayling: Šance na zatčení papeže jsou malé, bohužel

  • papezenec
Militantní ateisté chtějí papeže Benedikta XVI. kvůli jeho údajném podílu na utajování sexuálních skandálů zatknout během jeho čtyřdenní návštěvy Británie, která začíná dnes. Britský filozof Anthony Grayling v rozhovoru pro Der Spiegel vysvětluje, proč se domnívá, že papež je hlavou spiknutí, a navíc tvrdí, že Vatikán by neměl být státem.

 

Profesore Graylingu, budete se opravdu snažit papeže zatknout, až bude v Británii?

Pokud se k němu dostanu dostatečně blízko, tak ano, rád bych to zkusil. Anglické právo občanské zatčení umožňuje.

 

Ale pouze tehdy, když nejsou pochybnosti o vině, hrozí bezprostřední nebezpečí a po ruce nejsou žádní policisté...

... a taková situace pravděpodobně nenastane. Naděje, že bychom s legálním postupem mohli uspět, je velmi malá. Takže říkám: šance na to, že papež bude v těchto dnech zatčen, je velmi malá, bohužel.

 

Nebyl to tedy trochu přestřelený nápad?

Dovolte mi to vysvětlit, co nejneutrálněji to půjde. Po celá desetiletí kněží sexuálně zneužívali tisíce dětí, v této zemi i v mnoha jiných. Jsou to závažné trestné činy. Hierarchie katolické církve tyto zločiny systematicky zakrývala, skrývala jejich pachatele před veřejným potrestáním a v mnoha případech další zneužívání dětí umožňovala. Spiknutí sahá až k samé špičce církve. Víme, že existují otázky týkající se přímo papeže Benedikta. Když stál v čele Kongregace pro nauku víry, o některých z těchto případů věděl a osobně se podílel na jejich krytí. To je spiknutí - jiné slovo pro to neexistuje. Je to organizovaný zločin.

 

A vy si myslíte, že by papež za to měl jít do vězení, jako mafián?

Pokud by byl šéf drogového kartelu zapojen do spiknutí, při jeho návštěvě Británie bychom mu pokládali velmi závažné otázky. Proč bychom měli s papežem zacházet jinak?

 

Jedním z důvodů je, že do Británie přijede na oficiální státní návštěvu a požívá s tím související imunitu před trestním stíháním.

To je opravdu velmi frustrující. Ratzinger by měl být alespoň personou non grata -- a nikoli hostem královny. Ocitáme se tak ve velmi nepříjemné situaci, kdy osoba pozvaná a uvítaná královnou a premiérem stojí v čele organizace, která se podílí na závažném spiknutí. Ona je ale celá myšlenka papežské státní návštěvy prostě absurdní.

 

Proč?

Vatikán není stát. Nemá žádné trvalé obyvatelstvo, neexistují žádní rodilí Vatikáňané a rozloha je jen 0, 4 kilometru čtverečního. Je to zahrada v Římě s budovami. Představa, že hlavě náboženství, která žije v té zahradě, je třeba přiznávat všechny výsady jako skutečnému prezidentovi je sama o sobě fraškou.

 

Tu zahradu ale 178 zemí uznává jako stát.

Jen to, že si spousta lidí myslí, že je to stát, z té zahrady stát nedělá. Stát Vatikán vymyslel italský diktátor Benito Mussolini v roce 1929. Tehdejší papež, Pius XI, ho za to vychvaloval coby „muže, které seslala Prozřetelnost". Jsem si docela jistý, že pár dobrých právníků by Vatikán dokázalo znovu „odstátit". Papež by pak mohl být za své zločiny snadno zatčen. Určitě bychom neměli tolerovat pokusy katolické církve uniknout spravedlnosti.

 

Nejste jen rozhněvaný ateista, který chce za každou cenu poškodit papežský úřad?

Vůbec ne. Každý má právo věřit. Církve mají naprosto stejné právo na existenci, jako fotbalové kluby, odbory nebo politické strany. Pokud bychom ale teď my dva spolu založili Církev zahradních víl, nemyslím si, že by nám někdo automaticky dal audienci u královny, křeslo ve Sněmovně lordů nebo peníze z veřejných rozpočtů na naše vílí školy. A pokud bychom taková práva neměli my, nemyslím si, že by je měli mít muži v sukních. Z historických důvodů a kvůli všem těm mýtům, které je obklopují, mají církve ve společnosti stále přemrštěnou stopu - a to bychom měli urychleně změnit.

 

 

 

Profesor filosofie Anthony Grayling působí na univerzitách v Londýně a Oxfordu a je členem královských společnosti pro literaturu a umění. Pravidelně publikuje v britských médiích.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře