Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nevinné tajné smlouvy

Je obchodní dohoda mezi EU a USA jedovatá pilulka, nebo motor růstu?

Ano psát budu o tajných a neprůhledných smlouvách, které lobbují nadnárodní společnosti a korporace. Jedná se o smlouvy NAFTA, TTP a TTIP. Všechny smlouvy mají společného jmenovatele. Cílem je omezit obchodní a celní bariéry mezi národy a liberalizovat trh.

Myšlenka na první pohled krásná, ale...

  • nevinne-tajne-smlouvy

NAFTA
Severoamerická dohoda o volném obchodu (zkráceně NAFTA z angl. North American Free Trade Agreement) je obchodní dohoda spojující Kanadu, Spojené státy americké a Mexiko se snahou omezit obchodní a celní bariéry a liberalizovat obchod.

TPP
Transpacifická smlouva (TPP) 

TTIP
Transatlantické partnerství pro obchod a investice (TTIP; také známé pod názvem Transatlantická zóna volného obchodu se zkratkou TAFTA) 

Co mají tyto smlouvy společného?

Smlouvy (NAFTA, TPP a TTIP) dávají nadnárodním společnostem ohromné pravomoci mimo legislativu jednotlivých států. Státní legislativa se obejde tím, že arbitráže budou provozovat nově ustavené právní orgány s mezinárodní působností, které budou kontrolovat samotné korporace.

Začneme tou první smlouvou – NAFTA

Smlouvu NAFTA, před dvaceti lety podepsaly Kanada, USA a Mexiko. Smlouva se pro většinu Američanů ukázala být katastrofou. Slibovaný růst obchodního přebytku s Mexikem se ve výsledku proměnil v obchodní deficit, stovky tisíc pracovních míst zanikly a spolu s nimi se „jakoby zničehonic“ dostavil tlak na snižování mezd amerických pracujících – což byl podle všeho prvotní zamýšlený cíl celé smlouvy NAFTA. „Smyslem bylo stlačit americké mzdy směrem k těm mexickým a vytvořit pro korporace v oblasti, na níž se smlouva vztahuje, nová práva: tito „pracovníci“ z řad nadnárodního kapitálu nyní mohou přímo žalovat vlády u mezinárodního a korporacím nakloněného tribunálu kvůli regulacím, které (z ekologického hlediska) omezují jejich zisky a nemusejí se přitom zodpovídat národním justičním systémům,“ shrnul dvacetiletou podstatu NAFTA britský deník The Guardian.

Druhá smlouva TPP (Transpacifická smlouva) Trans-Pacific Partnership Free Trade Agreement (TPP).

Smlouva zahrnuje 13 asijských států + USA. TPP byla však asijskými státy poslána k ledu.
Američané se snažili téměř zoufale propasírovat smlouvu TPP, alespoň s Japonskem. Čína řekla ne, a bylo hotovo. Obama mohl jet z Asie domů. Transpacifická smlouva (TPP) jde do kytek, což ukazují výsledky Obamovy "obchodní" návštěvy v Japonsku a v zemích Dálného východu. Jistěže podpořil svého spojence v jeho územním sporu s Čínou o sporné ostrovy, ale to nebyl hlavní cíl návštěvy. Hlavní vyjednavač Trans-Pacific Partnership (TPP) za Japonsko Akira Amari prohlásil, že vyjednávání jsou tzv. v "těžké situaci" a že se odkládají na neurčito. Dalších 10 asijských zemí jasně pochopilo tuto zvěst a jednání jsou prozatím mrtvá. Důvod? Studená válka s Ruskem a zničení lokálních ekonomik v případě podepsání smlouvy. A pochopitelně nesouhlas Číny, která potřebuje zničit dolar a zlomit nadvládu amerických korporací. 

Japonsko obchoduje s Čínou v jüanech a dolar pro obě země skončil jako hlavní směna. Čína bude za pár let a možná i dříve největší světovou ekonomikou a je největším věřitelem USA. Čína se připojila k Rusy vedené alianci, která chce skončit s nadvládou petrodolaru. Studená proxy-válka vedená proti Rusku na Ukrajině má své ekonomické zdůvodnění. Rusové vedou alianci států usilujících o odstranění dolaru jako zúčtovací měny za suroviny.

Ropa a zemní plyn přijdou do Asie ze šíitského půlměsíce, a to plynovody, které nyní sahají až do Pákistánu. Irák, Irán a Sýrie budou obchodovat ve všem možném, jenom ne v dolarech. Podobně běží výměny surovin a zboží mezi Ruskem a Čínou. Japonsko tento trend nemůže změnit, jeho ekonomika bude za pár let fungovat pouze jako přívěsek expandující Číny. A tato země TPP dohodu odmítla z jasných důvodů.

Nadvláda amerických korporací v Čínou kontrolované Asii není pro tuto zemi na pořadu dne. V tom je Čína zajedno s Ruskem. Proto vzniká se zeměmi BRICS nový blok zemí, které budou budovat vlastní ekonomické vztahy. Jen hloupá EU stojí mimo tento trend a pokračuje v tajných jednáních o transatlantické smlouvě (TTIP). Vedení EU si nevidí na špičku nosu, bohužel. Příklad asijských zemí by nás, občany EU, měl varovat. 

Taktika USA v Asii nevyšla.

Smlouva TPP by navíc zničila asijské zemědělství a lokální ekonomiku. Smlouva NAFTA po 20 letech a zničené Mexiko výmluvně ukázal, jak dopadlo lokální zemědělství a ekonomika při totální liberalizaci trhu. A je dobré vědět, že současný úspěch Číny je právě v tom, že od začátku (na rozdíl od Klausova Česka a Jelcinova Ruska) odmítla tzv. Washingtonský konsensus a otevírala trh pomalu a velmi promyšleně. Asijské země se poučily z úspěchu Číny a z debaklu Mexika. Výsledkem je odmítnutí smlouvy. 

Nyní je na pořadu dne Evropa s tajenou smlouvou TTIP , také známé pod názvem Transatlantická zóna volného obchodu se zkratkou TAFTA) Jednání o Transatlantické smlouvě TTIP od začátku připomínají divadelní frašku plnou tajností, které vyvolávají oprávněné pochybnosti. Není tedy divu, že proti připravované dohodě sílí vlna protestů po celé Evropě. Navíc Wikileaks zveřejnily utajované znění Transatlantické dohody EU-USA. Smlouva je ještě větší průšvih, než se myslelo a žádný občan ani z EU ani z USA o ní oficiálně nic neví. Dokument zveřejněný Wikileaks je tajný.

Právníci upozorňují, že po podpisu smlouvy všechny koncerny okamžitě lobbisticky zatlačí na legislativu EU, národních států a USA, aby drobnými dílčími opatřeními znásobily efekt smlouvy. V neposlední řadě vznikne globální právní úprava pro jedno procento, kterým se vyváže z politické pravomoci států. Na planetě vznikne systém Nepostižitelných, který odstraní jedině válka nebo revoluce. Ale zatím je ještě čas a veřejnost v EU a v USA se začíná probouzet.
http://news.e-republika.cz/article2236

Novinář George Monbiot ukázal v článku pro Guardian přímé příklady, jak nadnárodní společnosti mohou pomocí nových smluv TPP a TTIP bez problémů obcházet legislativu jednotlivých zemí, a pak ještě vyhrají mezinárodní arbitráž. Pochopitelně, za smlouvu bojují úředníci z Bruselu a prolobovaní ministři ve Velké Británii a USA. 

Analýzy Wikileaks potvrzují tyto závěry: „Obě smlouvy (TPP a TTIP) dávají multinacionálám ohromné pravomoci mimo legislativu jednotlivých států. Státní legislativa se obejde tím, že arbitráže budou provozovat nově ustavené právní orgány s mezinárodní působností, které budou kontrolovat samotné korporace. To se už potvrdilo v případě již uzavřené transamerické smlouvy NAFTA. Velké těžební společnosti jako Dow Chemicals a Exxon Mobil obešly legislativu daných zemí ohledně frakování a těžby ropy a farmaceutických patentů.“

Bude výsledkem tajné smlouvy TTIP výsledek podobný Mexiku, kdy se slibovaný růst obchodního přebytku s Mexikem ve výsledku proměnil v obchodní deficit a stovky tisíc pracovních míst zanikly? 
Nebo je Transatlantický trh hrozba pro EU se současným demokratickým deficitem?
Je obchodní dohoda mezi EU a USA: jedovatá pilulka, nebo motor růstu?

Profesor Jan Keller: „ V souvislosti s institucemi EU se často hovoří o demokratickém deficitu, tedy o neprůhlednosti rozhodování a o přílišném vzdálení úřadů EU občanům Evropy. Stejně tak je známo, že v důsledku finanční krize země EU trpí nízkým tempem ekonomického růstu a vysokou mírou nezaměstnanosti. 

Prakticky všechny politické strany slibovaly v předvolební kampani, že tento deficit demokracie odstraní, či alespoň výrazně zmírní. Jak tento slib daný občanům splnit, jestliže jednání o smlouvě TTIP, která je považována za možná nejdůležitější smlouvu v historii obchodu, jsou vedena v téměř naprosté tajnosti a informace o průběhu jednání unikají na veřejnost jen sporadicky?“
Jan Keller má dva dotazy.

Můj dotaz má tedy dvě části:

1. Jak věrohodně zmírňovat tzv. deficit demokracie, jestliže nejen voliči, ale ani jejich zástupci nejsou dostatečně informováni o jednáních ohledně smlouvy, která může výrazně ovlivnit jejich každodenní život v oblasti práce i spotřeby?

2. Proč utajovat před veřejností jednání o smlouvě, která napomůže řešit tak palčivé problémy, jako je nedostatečný ekonomický růst a kriticky vysoká nezaměstnanost?

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Keller-CSSD-Transparentnost-jednani-o-smlouve-TTIP-332638

Má osobní otázka zní: „Nezavřeme si podpisem TTIP vrátka s perspektivními obchodními partnery skupiny států BRICS?“ 

https://www.czechfreepress.cz/svet-kolem-nas/brics-ekonomicky-a-politicky-protipol-usa-a-eu.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře