Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Piráti v sobotu protestují proti TTIP a CETA

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

15. 9. 2016, Praha.

Pirátská strana organizuje v sobotu 17. září demonstrativní happening proti přijetí mezinárodních smluv TTIP a CETA. Připojují se k protestním akcím v Berlíně a dalších německých městech. Akce začíná ve 14:30 na pražské náplavce na Rašínově nábřeží.Přijďte s námi přivítat strýčka Sama s jeho pochybným zbožím. Kromě happeningu bude na místě petiční infostánek. Cílem je otevřít otázku, komu vlastně přinese prospěch, pokud Evropa přijme dohodu o Transatlantickém investičním a obchodním partnerství (TTIP) a obchodní dohodu s Kanadou (CETA).

  • pirati-v-sobotu-protestuji-proti-ttip-a-ceta
 
Na konci srpna vzbudilo zájem evropských médií vyjádření německého vicekancléře a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, že utajovanájednání ohledně TTIP zkrachovala. Již o den později vyšlo najevo, že se jednalo o mylnou informaci. Podle šéfa Evropské komise pro jednání s USA Ignacia Garcia Bercery mají rozhovory ohledně smlouvy skončit ještě letos. 
 
„Smlouvy TTIP a CETA nehájí zájmy občanů, ale zájmy byznysu a velkých korporací. Proto bohužel nikoho nepřekvapí, že jsou vyjednávány netransparentně. Je ale alarmující, že mají šanci projít přes kontrolu evropských politiků. Nevědomost a pasivita většiny lidí jim jen nahrává,“ vysvětluje Ondřej Profant, předseda pražských Pirátů, proč je taková akce důležitá. 
 
Piráti proti smlouvám TTIP nebo CETA dlouhodobě vystupují. Jak dohoda o Transatlantickém investičním a obchodním partnerství (TTIP), tak méně známá obchodní dohoda s Kanadou (CETA) by podle nich ohrozila dosavadní evropské standardy týkající se kvality potravin, ochrany životního přostředí, veřejných služeb i místní ekonomiky. Jednostranně posílí už tak velký vliv korporací a přinese jim další výhody pro jejich podnikání. TTIP se navíc počítá s masivním zavedením problematických soudních arbitráží, kdy nadnárodní firma může zažalovat stát, pokud jí svou legislativou nepůjde na ruku. CETA zase obsahuje nepřijatelné pasáže týkající se autorského práva, jež obsahovala už jednou zamítnutá smlouva ACTA. Přijetí dohody by například pravděpodobně rozseklo dloholetý soudní spor o značku piva Budweiser, který by skončil v neprospěch českobudějovického Budvaru. Bez Budvaru by to Češi zvládli, horší je třeba ohrožení ochrany soukromí americkým korporátním právem.
 
Program happeningu:
14:30 Zahájení akce
15:00 Přívítání strýčka Sama
Podepisování petice
Infostánek
 
Odkazy:
 
 
Kontakty:
Mikuláš Ferjenčík, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., mediální odbor Pirátů, 737 943 770 
Ondřej Profant, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript." target="_blank">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 607 580 015
 

Facebook komentáře