Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čína expanduje. Nejen v Česku.

Česko je v šoku – s prezidentem Zemanem byl na návštěvě Číny i Pavel Nedvěd a ve stejné době čínská soukromá společnost CEFC koupila klenot pravdoláskařů, fotbalovou Slávii. A vlastní i kus Sparty a kromě toho v Česku dál a dál skupuje.

CEFC dojednala mimo to další obchod: zřejmě získá podíl v největších tuzemských aerolinkách Travel Service, a tím i v Českých aeroliniích.

Čínská společnost China Energy Company Limited (CEFC) má apetit k nákupům v Česku. Kromě budovy bývalé Živnostenské banky a Martinického paláce na Hradčanech, které postupně koupila v tomto týdnu, minulý týden koupila také nejstarší český ligový fotbalový klub Slavii Praha.

  • cina-expanduje-nejen-v-cesku

Číňané ovládnou též skupinu Pivovary Lobkowicz a vstoupí i do firem mediálního magnáta Jaromíra Soukupa.

CEFC (China Energy Company Limited) vznikla v roce 1980 a je největší soukromou společností v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se zabývá zpracováním, skladováním, distribucí a obchodováním s ropnými, agrochemickými, petrochemickými a plynovými produkty.

CEFC získala za 78,95 milionu eur (zhruba 2,17 miliardy korun) pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T. Počátkem září byl její podíl prostřednictvím dceřiné společnosti navýšen na deset procent a firma by měla zájem o navýšení podílu na 30 procent. Smlouva o strategické spolupráci mezi CEFC a J&T byla podepsána již loni v říjnu při návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně.

Se všemi poctami vstoupila na český trh čtvrtá největší čínská banka, Bank of China. Další čínské investice se blíží, třeba do energetiky. Čínským bankéřům se ve Španělském sále Pražského hradu dostalo přivítání, které zažívají snad jen nejmocnější státníci světa.
Čínské miliardy dnes nenechávají v klidu v Česku nikoho. A Bank of China má být jedním z prvních velkých vstupů čínských investičních celků do Česka. Čeká se od ní, že zahájí vlnu výraznějšího propojování českého a čínského byznysu.

Ale nejde jen o Bank of China, která k nám vstoupila.

Čína neexpanduje pouze v naší republice, expanduje do celého světa. Podpisem mnoha dohod o financovaní výměnou za dodávky ropy se Čína stala klíčovým partnerem Venezuely. Vloni získala venezuelská vláda od Pekingu 5-miliardovou půjčku na podporu sociálních a infrastrukturálních projektů. Za posledních osm roků půjčila Čína, Venezuele, coby její největší věřitel, 46 mld. dolarů, přičemž 24 miliard už Venezuela splatila.

Není tajemstvím, že Rusko-čínské obchodování bez dolaru je v rekordních číslech. Rusko a Čína podepsaly sérii obchodních dohod, které budou prospěšné pro obě země. Zatímco se Rusko snaží ekonomicky přežít, Čína nedávno oznámila začátek komplexnějšího obchodování s Ruskem v jüanu.
Bloomberg píše: Čína umožní obchodování mezi jüanem a dalšími třemi měnami ve snaze snížit devizové riziko uprostřed zvýšené nestálosti na rozvíjejících se trzích. Ruský prezident Vladimír Putin se snaží posílit vztahy s Čínou a vyhnout se používání dolaru, protože USA zavedly proti Rusku ekonomické sankce. Vliv čínské měny se ve světě značně zvýšil. 

Čína a Indie podepsaly obchodní dohody za 22 miliard dolarů. Austrálie a Čína uzavřely průlomovou dohodu o volném obchodu, Čína a Jižní Korea podepsaly dohodu o volném obchodu. 
Čína a Brazílie uzavřely sérii dohod o investicích a obchodu atd.

Už před šesti lety se Čína stala největším obchodním partnerem Afriky. USA byly odsunuté na druhé místo. Afrika je dnes „čínská.“ 

Hedvábná stezka 21. století je ekonomický projekt pro globální ekonomiku. Nemělo by se jednat jen o obrovské investice do dopravní infrastruktury, pozemní i námořní, ale také o uzlové průmyslové, energetické i zemědělské projekty. Je také třeba investovat nejisté peníze, tedy dolary a eura, kterých má Čína opravdu nadbytek.

V Číně se v současné době prosazuje označení pro Hedvábnou stezku „strategie pásu a stezky“ či „iniciativa pásu a stezky“. Toto rozdvojení názvu je výrazem rozdvojení tras: jedné po pevnině Eurasijského kontinentu, druhé kolem pobřežního pásu Eurasijského kontinentu, a to včetně napojení na východní Afriku. Dostupné informace naznačují, že se jedná o největší ekonomický projekt v lidských dějinách.

Součástí oficiálních vizí se stal pojem „čínský sen“. Je to vědomá narážka na známý „americký sen“ s tím, že je vymezen zásadní rozdíl: americký sen je od 19. století spojován s tvrdým individualismem, čínský sen má naopak být moderním vyjádřením kolektivismu. Což odpovídá jak konfuciánské tradici, tak i socialistickým ideálům.

Na ekonomické dynamice Číny je do značné míry závislá celá světová ekonomika. A když selže čínská vzpoura proti měšťáckému individualismu, bude to prohra globálního významu. Asi na více než jednu generaci. Příkladem může být vliv malého čínského kýchnutí na situaci na světových akciových trzích a následné oslabování světových měn.



Zdroj: http://axisoflogic.com/artman/publish/Article_71467.shtml

http://ekonomika.idnes.cz/cinska-cefc-koupila-travel-service-pivovary-lobkowicz-i-empressu-a-medea-149-/ekoakcie.aspx?c=A150905_084946_ekoakcie_fer

http://ekonomika.idnes.cz/cinane-oteviraji-pobocku-bank-of-china-v-cesku-foi-/ekonomika.aspx?c=A150901_2188169_ekonomika_rts

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře