Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

FATCA: Máte dolarový účet v ČR? Americké úřady o vás od 1. července vědí více než Policie ČR, Ministerstvo vnitra nebo organizovaný zločin!

Hodnocení uživatelů:  / 5
NejhoršíNejlepší 

Ochrana soukromí? Ochrana osobních údajů? Ochrana informací v obchodním styku? Tak na tohle všechno můžete od 1. července tohoto roku zapomenout, pokud máte dolarový účet u kterékoliv banky v EU nebo v jiném státu, který podepsal se Spojenými státy dohodu Foreign Account Tax Compliance Act, tedy zkráceně FATCA [1].

  • fatca-mate-dolarovy-ucet-v-cr-americke-urady-o-vas-od-1-cervence-vedi-vice-nez-policie-cr-ministerstvo-vnitra-nebo-organizovany-zlocin

Tato zkratka už v USA vešla ve známost pod zkomoleným názvem „Fat Cat“, tedy „Tlustá kočka“. A de facto je to trefná zkomolenina, protože jaká zrůda se skrývá za tímto názvem, to si smrtelný člověk ani nedokáže představit. A co je horší, v mainstreamových médiích se o tom člověk ani nedozví, anebo jenom tak, aby tomu nikdo nevěnoval pozornost.

FATCA je zhmotněním románu George Orwella „1984“, a to ještě v hrozivějším pojetí, které je natolik nepochopitelné, že v knižní předloze by se něco takového považovalo za nesmysl. O co tedy jde? No, jde o dohodu mezi USA zastoupené vládou Baracka Husseina (alias Obamy) a ostatními západními zeměmi o poskytování veškerých informací o všech klientech v těchto zemích, kteří disponují USD assety. A je úplně jedno, jestli jde o asset v bance, nebo o penzijní spoření, o podnikatelský účet, o americké bondy vedené u některých z EU bank v USD, o bankovní certifikáty denominované v USD, o PayPal účet vedený vcelku nebo jen z určité části v USD, o platební nebo kreditní kartu vedenou v USD anebo o jakýkoliv finanční produkt denominovaný v USD. Bez ohledu na to, jestli dolarovým assetem (toto slovo si dobře zapamatujte, v příštích letech ho uslyšíte v médiích čím dál častěji) disponuje Američan nebo Čech, bez ohledu na to, jestli držitel assetu má nebo nemá americké občanství, zkrátka bez ohledu na zákony České Republiky či zákony jiné země, správce assetu (tzn. banka, fond, pojišťovna nebo instituce) musí poskytnout americké straně 4x do roka, tedy kvartálně, veškeré informace o majiteli dolarového assetu.

To znamená vaše nacionále, rodné číslo, bydliště, telefony, e-maily a veškeré informace o operacích s USD assetem za uplynulý kvartál, opět se jmény a nacionálemi subjektů, se kterými jste v rámci nakládání s assetem přišli do styku. Tady je na řadě malé vysvětlení, které však pro vás jako pro laiky bude vcelku klíčové. Určitě jste si všimli, že hovořím neustále o „assetech“ a nikoliv o dolarech nebo o penězích. No, budete asi překvapení, ale narozdíl od peněz může asset představovat zdánlivě neslučitelné věci: závazky a pohledávky, obojí může být „asset“, nemovitosti a zástavní právo, obojí může být „asset“. Čili mluvíme-li o dolarových assetech, mluvíme o veškerých aktivech i pasívech denominovaných v dolarech, jakožto v rezervní světové měně.

[POSTER]

Spojené státy v roce 2009 zaútočily na Švýcarsko, kde to celé začalo. Americké subjekty, jak fyzické, tak i právnické osoby, si tzv. „ulejvaly“ do švýcarských bank nezdaněné peníze. Obamova vláda tomuto chtěla učinit přítrž a tak se „domluvila“ se Švýcarskem na tom, že švýcarské banky budou USA informovat o účtech amerických klientů svých bank. Až do této chvíle můžeme říct, že nešlo o nic zvláštního, minimálně ne z pohledu snahy o zamezení daňovým únikům. Ovšem v roce 2012 vyplavalo na světlo světa něco jiného. Spojené státy 3 roky v tichosti vyjednávaly s EU o smlouvě FATCA, která by švýcarský model povznesla na úplně jinou úroveň.

A také k tomu došlo. FATCA navázala tam, kde skončila dohoda mezi USA a Švýcarskem v roce 2009. Rozsah a pravomoci USA však jsou doslova drakonické. EU musela souhlasit s ustanovením, že „správci dolarových assetů“ (opět si všimněte, nemluví se jen o dolarech jako o penězích) musí USA 4x ročně poskytovat informace o VŠECH majitelích assetů, NEJEN O OBČANECH USA! A aby toho nebylo málo, FATCA je dohoda, která se řídí jurisdikcí federálních zákonů USA, nikoliv jurisdikcí zákonů těch zemí, ve kterých má majitel assetu své občanství. I proto Brusel dosud utajuje podrobnosti o dohodě, protože je jasné, že je v rozporu se zákony EU. Díky tomuto musí instituce v Evropě (banky, pojišťovny atd.) předávat americké straně 4x ročně nejdůvěrnější soukromé informace o svých klientech, majitelích dolarových assetů, i když je to v rozporu se zákony domovské země! Chápete?

Za normálních okolností neexistuje, aby někdo byl povinen porušovat zákony o ochraně soukromí, bankovního tajemství, ochraně osobních údajů občanů, ale pokud jde o USA, oni smějí všechno, protože EU, Brusel a následně členské vlády zemí EU dovolí Američanům naprosto všechno! Servilita až za hrob.

Dnes dopoledne jsem se byl proto v Česku ptát ve své bance na podrobnosti, neboť jsem majitelem dvou USD účtů, jednoho osobního a druhého podnikatelského a zajímalo mě, jaké údaje banka do USA poskytne. Slečna na přepážce ČSOB mne odkázala na paní vedoucí. Mojim dotazem byla zaskočena, ale požádala mne o strpení, že zavolá na vedení a pokusí se získat informace. Po půl hodině (nevím, jestli čekala na spojení anebo tak dlouho mluvila s centrálou ČSOB) se vrátila a informovala mne, že skutečně ano, do 1. října nejpozději musí banka poskytnout americké straně informace o transakcích na mojich dolarových účtech a spolu s nimi i základní informace o mé osobě.

Když jsem se ptal, jaké soukromé informace to budou, nevěděla mi odpovědět. Ale určitě to prý bude bydliště, možná telefon, možná e-mailová adresa, ale to netuší prý ani na vedení, tomu ale nevěřím. Vědí to určitě moc dobře. V naprostém zděšení jsem prohodil poznámku: „Takže, teď už budou mít Američané na mne telefon a e-mail, takže obojí mi může jejich NSA v klidu napíchnout, ne?“ Paní mne ujistila, že ochranu osobních údajů bere ČSOB velmi vážně a v souladu se zákony ČR. „A poskytování osobních citlivých údajů cizí zemi za mořem je v souladu se zákony ČR?“, ptal jsem se. To prý nedokáže posoudit, ale podle zákona to prý musí být. Ještě jsem se ptal, jestli banka odesílá kamsi do pryč do Ameriky i údaje o obchodních klientech, kterým jsem peníze v USD posílal anebo oni mně naopak platili, a to prý také americká strana dostane, protože je to prý kvůli ochraně před terorismem, aby mohli identifikovat, komu se peníze posílají nebo od koho přijímají.

To mě přivedlo ještě na jeden dotaz, zeptal jsem se, co když posílám peníze z USD účtu na EURový někomu jinému, během převodu proběhne přece konverze, protože takových plateb mám většinu na účtech. To paní nevěděla, takže šla opět volat a to už bylo rychlejší, dostala odpověď obratem, a prý ano, i takové transakce podléhají reportování do USA kvartálně, neboť ta povinnost hlásit Američanům dolarové transakce se vztahuje na všechny operace, které ve svém průběhu nakládají s dolary a je prý jedno, jestli je to na začátku nebo na konci transakce.

[VIDEO] FATCA vysvětlená i naprostým laikům během 4 minut, bez cenzury… natvrdo!

Takže potěš koště. Paráda. Čili si to můžeme shrnout: NSA odposlouchává celý svět, jen tak zbůhdarma do větru a zřejmě to nemá ty „správný grády“. Takže s pomocí FATCA to bude teď přesnější a identifikovatelné, tzv. „targetované“. Spolu s reportama od bank získají Američané osobní údaje úplně cizích státních příslušníků z EU, získají informace o jejich businessu a obchodních partnerech, graficky se to dá potom pěkně znázornit pomocí „pavouka“ na tabuli, kdo má s kým napojení, dostanou k tomu od bank z EU zřejmě i telefonní čísla a e-maily, možná i oskenované občanky a cestovní pasy (protože ty jsou potřeba při zakládání účtu v bankách), protože to se člověk na zákaznické lince nedozví, tam člověka jenom chlácholí a ujišťujou, že vše je podle zákona… ano, podle zákona… který se řídí federální jurisdikcí USA, která je mnohdy v rozporu s českými zákony.

Celé to směřuje k naprosto totalitní trans-atlantické společnosti, která bude završena podpisem TTIP, tedy bezcelní zónou mezi EU a USA, protože FATCA je pouze prvním předpokladem pro realizaci TTIP ve svém komplexním rozsahu. Kontrola „assetů“ už začala i v EU, prostřednictvím zavedení SEPA. FATCA je však v tomto pohledu už mnohem dál. Čekají nás opravdu divoké časy. Závěrem zbýva jen dodat, že Česko v tichosti podepsalo Američanům tuto dohodu v plném znění, a to jen před pár dny, 4. srpna [2].

-VK-

zdroj:http://aeronet.cz/news/fatca-mate-dolarovy-ucet-v-cr-americke-urady-o-vas-od-1-cervence-vedi-vice-nez-policie-cr-ministerstvo-vnitra-nebo-organizovany-zlocin/

Facebook komentáře