Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Německo: Hledání konečného jaderného úložiště může začít + další zprávy z energetiky

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Obsah:

Německá spolková rada souhlasila: hledání úložiště pro jaderný odpad může začít

Jaderná elektrárna Biblis se bude konečně demontovat

Antiatomový summit v Horním Rakousku proti starým jaderným reaktorům

  • nemecko-hledani-konecneho-jaderneho-uloziste-muze-zacit-dalsi-zpravy-z-energetiky

Německo: Hledání konečného jaderného úložiště může začít

31.3.2017 Deuddeutsche.de dpa

Berlín - Novému kolu hledání trvalého úložiště německého jaderného odpadu již nestojí nic v cestě. Německá spolková rada přijala zákon, který stanovuje pravidla pro výběr vhodného úložišťového místa. Do roku 2031 tak mají němečtí odborníci a politici společně najít vhodné místo, na kterém bude moci Německo do dobu až jednoho miliónu let co možná nejbezpečněji uložit odpad z jaderných elektráren. V zásadě tak nyní v úvahu přichází jakékoli místo v Německu.

http://www.sueddeutsche.de/news/politik/atom-endlager-suche-in-deutschland-kann-beginnen-dpa.urn-newsml-dpa-com-20090101-170331-99-892310

.............................

Německá spolková rada souhlasila: hledání úložiště pro jaderný odpad může začít

31.3.2017 finanzreff.de

Berlín - V Německu byla zdolána poslední překážka, aby mohlo začít nové hledání místa pro stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Německá spolková rada totiž v pátek v Berlíně přijala zákon, kterým se stanovují pravidla pro proces vyhledávání německého trvalého skladu radioaktivních odpadů. Do roku 2031 tak mají politici společně s odborníky najít vhodné místo, na kterém se co nejbezpečněji uloží vysoce radioaktivní odpady do dobu až jednoho miliónu let. Na vytvoření tohoto zákona spolupracovali odborníci, politici všech čtyř frakcí ve Spolkovém sněmu, občané a zástupci jaderného průmyslu několik let. V minulém týdnu zákon i přes hlasy Levicové frakce přijal Spolkový sněm.

Proti návrhu zákona se vyjadřovaly spolkové země Sasko a Bavorsko, pro jejich návrhy však nebyla nalezena většinová podpora. Obě spolkové země kritizovaly, že kristalinická hornina jako například žula je hodnocena rovnocenně jako jílové a solné podloží jako možné horninové prostředí pro stavbu trvalého jaderného úložiště. Toto horninové podloží se nachází právě v Sasku a Bavorsku.

Jako kandidátní lokalita pro proces hledání úložiště nyní přichází v Německu v úvahu prakticky jakékoli místo. Na základě existujících informací a stanovených kritérií nyní odborníci vyhledávají odpovídající regiony. Na nich se bude zkoumat nejprve na povrchu, později v podzemí. Definitivní rozhodnutí o místu pro jaderné úložiště nakonec vydají Spolkový sněm a Spolková rada.

„Jsem velmi ráda, že se nyní nemůže nikdo vyvléknout ze zodpovědnosti,“ řekla k přijatému zákonu německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricks (SPD). „Postavili jsme se čelem zodpovědnosti, která plyne z dědictví jaderné doby. Na pozadí německého vyhledávání vhodného místa pro trvalé úložiště jsou desetiletí trvající spory o solný důl v Gorlebenu,“ dodala Hendricks.

 

http://www.finanztreff.de/news/bundesrat-stimmt-zu-endlager-suche-in-deutschland-kann-beginnen/12007765

..........................................

 

Jaderná elektrárna Biblis se bude konečně demontovat

31.3.2017 antiatomblog.de

Odstavená jaderná elektrárna Biblis v Německu se začne konečně demontovat, potvrdila hessenská ministryně životního prostředí Priska Hinz (Zelení). Tato jaderná elektrárna byla dostavena po katastrofě v japonské Fukušimě a z bloku A byly vyklizeno jaderné palivo.

Do roku 2018 má být vyklizeno jaderné palivo také z bloku B. Podle ředitele elektrárny se předpokládá, že demontáž tohoto jaderného zařízení bude trvat asi 15 let.

 

http://www.antiatomblog.de/akw-bibis-wird-endlich-abgebaut/

 

.........................................

Antiatomový summit v Horním Rakousku proti starým jaderným reaktorům

9.3.2017 oesterreichat

Představený balík prostředků bude v pondělí schvalovat hornorakouská vláda

„Rok 21017 bude rozhodujícím rokem pro zastavení miliardových subvencí a prodlužování provozu jaderných elektráren v Evropě,“ řekl hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober ve středu na antiatomovém summitu.

Horní Rakousko chce prosadit zákaz subvencí pro jadernou energetiku uvnitř Evropské unie. Mělo by podle něj dojít i k omezení prodlužování provozu starších jaderných elektráren. Nyní dochází k prodlužování některých příhraničních reaktorů o desítky let.

http://www.österreich.at/politik/Antiatom-Gipfel-in-OOe-gegen-alte-Reaktoren/272121310

Facebook komentáře