Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Japonsko: situace po havárii ve Fukušimě + další zprávy z energetiky

Obsah:
Finsko: První konečné úložiště na světě těsně před začátkem stavby
Černobylské děti dorazily do Hannoveru
Německo odstoupí po jádru také od využívání uhlí
Japonsko: situace po havárii ve Fukušimě
-------------------------------


Finsko: První konečné úložiště na světě těsně před začátkem stavby

18.června 2018 Forschung und Wissen

Helsinki – V mnoha zemích se od jaderné energetiky odstupuje. Ve Finsku je situace jiná – v provozu zde jsou čtyři jaderné elektrárny a další se staví. Finsko je obecně nekloněno jaderné energetice a vypadá to, že se stane první zemí světa s fungujícím konečným úložištěm jaderného odpadu.


Konečné úložiště, které staví finští provozovatelé jaderných elektráren, je skutečnou stavbou století. První stavební plány pochází již z 80-ých let minulého století. Pokud půjde vše podle dosavadního harmonogramu, počítá se s tím, že první vysoce radioaktivní odpad by mohl být do podzemního úložiště vložen již v roce 2020. V roce 2120 se pak má naplněné úložiště na trvalo uzavřít.


Ve finské Research Hall, podzemním centru největšího finského výzkumného institutu VTT, probíhá především výzkum materiálu. Zde se pracuje také na projektu konečného jaderného úložiště. „Finsko se stane první zemí světa, která začne stavět konečné úložiště vysoce radioaktivního odpadu,“ řekl Kosta Sipila, výzkumný pracovník VTT. „Poslední chybějící stavební povolení očekáváme v průběhu léta,“ dodal.

  • japonsko-situace-po-havarii-ve-fukusime-dalsi-zpravy-z-energetiky

Ve velkých výzkumných halách VTT stojí modely měděných kontejnerů, do kterých se má v budoucnu uložit radioaktivní odpad. Všechny použité materiály prochází mnoha testy a testuje se vše počínaje svářecím procesem do nejmenší detaily, aby se předešlo možné korozi nebo vniknutí vody do kontejneru.

Podle plánu by se ve finském úložišti mělo trvale uskladnit 5.500 tun uranu v celkem 2.800 takových kontejnerů. Cílem je, aby se vysoce radioaktivní odpad bezpečně uložit na dobu minimálně 100.000 let.

https://www.forschung-und-wissen.de/nachrichten/umwelt/weltweit-erstes-endlager-fuer-atommuell-kurz-vor-baubeginn-13372563

Černobylské děti dorazily do Hannoveru

1.6.2018 Goettinger Tageblatt

Ca. 500 chlapců a dívek z blízkého okolí havarované jaderné elektrárny Černobyl prožije letní prázdniny v Dolním Sasku. Dnes první z nich dorazily do Hannoveru. Akce evangelické církve se zde koná již po 28.

Hannover – Výlety, hry, koupání: manželé Volerovi mají před sebou v následujících týdnech velmi pestrý program. Již po jedenácté si tento manželský pár k sobě bere několik běloruských dětí z gomelské oblasti, která se nachází v blízkosti havarovaného černobylského reaktoru. 2Velmi nás těší, že můžeme dělat radost těmto dětem,“ říká Ingrid Volker, která během tohoto léta se svým manželem ubytuje dvě gomelská děvčata.

Tamní evangelická církev zde totiž již po 28. zorganizovala letní ozdravný pobyt pro černobylské děti. Až do konce července bude celkem 500 chlapců a děvčat ubytováno v ca. 250 hostitelských rodinách. První 100 dětí z Gomelu dorazilo tento týden, nejmladší děti doprovází jejich matky, kromě toho přijelo i několik překladatelů.

Od roku 1991 do Dolního Rakouska v rámci těchto akcí přijelo 27.000 lidí z Gomelu, aby v Dolním Sasku strávili několik týdnů ve zdravém prostředí. Jejich region stále trpí následky jaderné havárie, ke které v Černobylu došlo v roce 1986. Radioaktivní zátěž jejich oblasti zůstává nadále vysoká, hodně dětí tak trpí například onemocněním štítné žlázy.

http://www.goettinger-tageblatt.de/Nachrichten/Hannover/Hannover-Kinder-aus-Tschernobyl-besuchen-Niedersachsen
Německo odstoupí po jádru také od využívání uhlí

10.6.2018 Kleine Zeitung

Jaderná energie? Ne, děkujeme! Tato debata je v Německu již dávno vydiskutovaná. Valná většina německých jaderných bloků je již odstavena, zbývajících sedm bloků Německo odstaví do roku 2022. Nyní si Berlín stanovil další ambicióní plán: Aby se snížily emise v době probíhajících klimatických změn, nebude v dohledné době v Německu proudit v síti ani žádná elektřina z uhelných elektráren.

Minulý týden německá vláda ustanovila novou komisi pro výstup Německa z uhlí. 31 zástupců politiky, průmyslu, vědy, odborů a ekologických sdružení má již do konce tohoto roku stanovit konečný termín pro definitivní výstup Německa z uhlí. Firmy se obávají, aby byly zajištěny stabilní dodávky elektřiny, politici se obávají o zajištění pracovních míst, které jsou nyní v hornictví a uhelných elektrárnách.

I přes velké množství větrných a solárních elektráren, bioplynových jednotek a vodních elektráren, které byly postaveny v souvislosti s probíhající německou Energiewende, zůstává uhlí v e výrobě elektřiny nadále zdrojem číslo jedna.


https://www.kleinezeitung.at/wirtschaft/5444308/Groesster-Braunkohlefoerderer_Deutschland-steigt-nach-Kernkraft

 

Japonsko: situace po havárii ve Fukušimě

15.6.2018 Pro Sieben. de


Po vlně tsunami, která v roce 2011 postihla i jadernou elektrárnu Fukušima, se celá oblast podobá oblasti duchů – a to doslovna. Především v japonském městečku Ishinomaki se opakovaně objevují zprávy místních lidí o vidění duchů.

Od vlny tsunami, při které v roce 2011 v Japonsku přišlo o život kolem 19.000 lidí, uběhlo již sedm let. Více než 2.500 těl do dnes nebylo nalezeno. Roky po této katastrofě nyní dochází ve Fukušimě, jedné z tehdy postižených oblastí, ke zvláštním jevům. Mnozí z přeživších tak informují o vidění duchů a o dalších zvláštních jevech. Tato svědectví přicházejí nezávisle na sobě.

Zemětřesení ze dne 11.března 2011 vyvolalo nejen silnou vlnu tsunami, která usmrtila tisíce lidí, ale v důsledku vysokých vln došlo také k těžké havárii v místní jaderné elektrárně Fukušima. Následky této katastrofy jsou v celém regionu viditelné dodnes.

V soudním procesu byl stát Japonsko a koncern, provozující havarovanou jadernou elektrárnu, firma Tepco, shledán spoluvinným z důsledků této havárie. Stát Japonsko a firma Tepco tak musí podle soudního verdiktu vyplatit 110 žalujícím odškodnění ve výši 110 milionů jenů, v přepočtu 835.000 euro. Podle soudce totiž japonská vláda předpokládala silnou vlnu tsunami, potřebná protiopatření však nepodnikla ani firmě Tepco nenařídila.

https://www.prosieben.de/tv/taff/video/nach-tsunami-katastrophe-unheimliche-geister-suchen-japan-heim-clip

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře