Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dejte nám normálním lidem pokoj s tím svým debilním Green Dealem!

Božena Weitingerová  

Jsem stokrát zelenější než ti nejzelenější zelení. A vždycky to tak bylo. Můj život byl extrémně (nebojím se toho slova) ovlivněn ekologickými ohledy.

Nikdy v životě mě nikdo nedostal a nedostane do letadla. Nikdy mě ani ve snu nenapadlo si udělat řidičák a koupit si auto. Přes dvacet let bylo mým jediným dopravním prostředkem pro pohyb po Praze jízdní kolo. Zbytek absolvován pěšky, teprve v poslední době začínám používat MHD.

V ekvivalentu spotřeby paliva to ušetřilo zhruba 700 litrů benzínu ročně. Na dovolené v zahraničí (u moře) jsme byli s rodinou naposled před 19 lety.

  • dejte-nam-normalnim-lidem-pokoj-s-tim-svym-debilnim-green-dealem
 
Bydlím v 70 až 100 let starém nábytku, který si můj otec před více než padesáti lety pořizoval v bazaru. Ve svém bytě udržuju přes zimu teplotu pod 20°C, ve své pracovně dokonce jen lehce nad 15°C.
 
Veškeré spotřební zboží (elektroniku, zařízení bytu, oděvy, obuv, nádobí a dokonce i to kolo) užívám až na samou hranici totálního opotřebení a fyzické životnosti. Stáří mého počítače, mobilního telefonu i v podstatě nepoužívané televize se počítá na desítky let.
 
A teď musím poslouchat, jak lidstvo (potažmo já) žije neekologicky, neudržitelně a jak je potřeba přestat jíst maso, přestat topit v bytech fosilními palivy či dokonce dřevem atd. Já totiž na rozdíl od těch ekologických tlachalů svou uhlíkovou stopu už nemám kam snižovat.
 
A ani už nechci, když vidím, KDO mě k tomu chce nutit. Až všichni ti panáci, kteří se tváří jako zachránci světa tím, že všem ostatním kromě sebe zakážou jídlo a teplo (vzduch už nám dávkují přes respirátory), se byť jen řádově přiblíží mé uhlíkové stopě, začnu ty jejich varovné výkřiky (možná) vnímat.
 
Budou mě poučovat lidé, kteří každoročně létají letadlem tisíce nebo i desetitisíce kilometrů na exotické dovolené nebo za byznysem, zatímco moje rodina nikdy nikam neletěla? Budou mě poučovat a omezovat lidé, kteří každodenně používají auto pro jízdu do práce či za zábavou, plus samozřejmě pro rekreační účely o víkendech? Moje rodina nikdy žádné auto neměla – všechny své dopravní potřeby pokrýváme pěšky, na kole nebo hromadnou dopravou. A pokud někdy někam jedeme autem, je vždy plně obsazené.
 
Ani naše spotřeba energií v domácnosti nedosahuje žádných závratných hodnot. Mám poloviční spotřebu vody oproti celostátnímu průměru, elektřinou a plynem šetřím tak, že už mi za to rodina nadává. No považte: Je spotřeba zhruba 18 GJ (plyn plus elektřina) a 20 kubických metrů vody na osobu a rok „neudržitelná“? A to vytápím obestavěný prostor 400 kubických metrů.
 
Když se na problém podívám trochu méně osobně a s odstupem: Omezovat by se měli začít ti, kteří mají vysoké příjmy, velké majetky a hlavně vysokou spotřebu jak zboží, tak samozřejmě paliv a energií.
 
Vy všichni světoví zbohatlíci a nabobové! Začněte u sebe a dejte nám normálním lidem pokoj s tím svým debilním Green Dealem! Začněte se chovat jako já a planeta bude bez jakýchkoli ekologických problémů.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře