Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Tomáš Halík a jeho služba národu

Už předem slyším názory všech jeho skalních oponentů, že onen muž přece neslouží nikomu jinému, nežli jen samotnému Bohu...

Možná ano, možná ne... možná ne - až tak úplně... prostě nevím. Je to na každém z nás...

  • tomas-halik-a-jeho-sluzba-narodu

Co ale vím je fakt, že jeho slovo hodně znamená, že je uznávanou osobou v určitých kruzích i v zahraničí, že je zván na veřejné akce určité části naší veřejnosti a že sám tuto určitou část veřejnosti neutuchajícím způsobem podporuje.

Když tedy něco řekne, nezapadne to rychle v zapomnění, ale je to chváleno, zpochybňováno, vynášeno do nebe, nebo naopak smýkáno prachem nejrůznějších názorových cest - ale není důvod se pohoršovat – taková je prostě demokracie...

Při jeho posledním veřejném projevu, dne 17. listopadu, na Václavském náměstí, opět zazněla jeho slova a myšlenky, týkající se nejenom oné určité části veřejnosti – ale nás všech. Totiž voličů. Ano, k nám mluvil a nás poučoval a nabádal k větší statečnosti, abychom kriticky přemýšleli a nebyli „ochotni nechat se zmanipulovat populisty“. Také nám jako příklad ukázal mladou generaci, která je údajně velmi citlivá na to, „když touha po zisku poškozuje životní prostředí, i na to, když lež, fake news a propaganda z východu, znečišťují morální klima naší společnosti.“ Na závěr nám pan Halík sdělil, že „dnes naším nebezpečím nejsou ruské tanky, ani lidové milice, ale lenost kriticky myslet“.

Uvědomil jsem si, že vůbec nevím, které populisty měl pan Halík na mysli. Jestli ty, kteří populisticky mluví, např. chvilkaři a „jejich“ část české kulturní fronty... anebo ty, jimž na jejich pomyslný politický kabátek tuto nálepku přišila media hlavního proudu... např. SPD? Fakt nevím.

Stejně tak nevím, jaká alternativní media vyhledává, poslouchá, nebo čte pan Halík, takže ani nemohu vědět, která z nich již třeba neposlouchá a nečte, neboť jsou dle jeho mínění plná fake news... a která z nich ještě hledá, ladí, anebo kupuje dál. Takže taky nic.

Rovněž tak ani netuším, kde bych se (jako řadový občan) mohl setkat s propagandou z východu. Dokonce ani nevím, na jakém kolbišti se s ní setkává pan Halík a kde a jak ji svým kritickým myšlením odvážně likviduje.

Já to mám jinak. Já žádná alternativní media nevyhledávám a priori. Poslouchám naopak pouze jen media hlavního proudu – a ty, pochopitelně – i bez doporučení pana Halíka - podrobuji kritickému myšlení. Teprve tehdy, když zjistím, že to, co slyším, vidím, nebo čtu... je tak nějak přitažené za vlasy, anebo vůbec nedává smysl – potom teprve začnu hledat jinde. Ale ne proto, abych se ochotně nechal zmanipulovat (jak prohlašuje pan Halík), ale proto, abych se naopak dobral pravdy... nebo se k ní alespoň (po kouskách) mohl přibližovat.

A že dnes naším největším nebezpečím nejsou ruské tanky? To asi v životě neslyšel mluvit generálního tajemníka NATO Stoltenberga, který naopak všude varuje, že Rusko je největší hrozbou. A možná pan Halík nikdy neviděl mapu, na níž je Rusko ze strany západu obklopeno našimi (neboť i my jsme dnes součástí NATO) vojenskými základnami.

Toho "strachu" jsou media hlavního proudu přece plná - a taky jsem se z nich dověděl proč tomu tak všude na západě je: Protože Putin chce obnovit Sovětský svaz, k čemuž se sám údajně i přiznal...

Už když jsem tuhle hloupost poprvé slyšel, tak jsem (v duchu nedávného doporučení pana Halíka) neváhal začít hledat co je na tom pravdy... a zjistil jsem, že nikdy nic takového Putin neřekl - a naopak tento nesmysl, kterým je západní mediální prostor doslova přesycen, vždy velmi kategoricky odmítá.

Nicméně tehdy přece jen k této otázce něco řekl, ovšem pouze hlupák (anebo zlý manipulátor) by to mohl pochopit tak, jak nám to servírovala (a servírují stále) mainstreamová media. Putin tehdy o Sovětském svazu řekl přesně toto: „Ten, kdo by jeho rozpadu nelitoval, nemá srdce, ale ten, kdo by ho nyní chtěl obnovit, nemá rozum.“

Autor: Petr Máj

Zdroj: https://maj.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=737022

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Jánošík 2019-11-27 10:17
Jak to je ? Templeton je kapitalista, podnikatel a bankéř. Dá cenu antikomunistu, katolíku Halíkovi, Halík je na straně liberálů, ti jsou s ekoalarmisty, Halíka chválí ekoalarmisté a ti řikají že boj za klima je třídním bojem proti kapitalismu. Klimakampf
ist klassenkampf. Je třeba hodně miliónu chvilek aby se člověk vyznal v té liberální stoce.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře