Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Osamocený revolucionář Drahoš

Západní předsedové vlád a prezidenti se nechovají tak, jak se nám snaží namluvit naši věční revolucionáři.

Vztah současného českého prezidenta k Číně je jedním z ústředních témat letošních prezidentských voleb. Jiří Drahoš a jeho příznivci žijí v bláhové iluzi, že český prezident nemá jezdit do Číny. A pokud už tam vyrazí, měl by v Pekingu mluvit hlavně o lidských právech, případně odstartovat čínskou revoluci a samozřejmě zvát a přijímat Dalajlámu. Vzhledem k tomu, že Jiří Drahoš a jeho podporovatelé stále mluví o tom, že patříme na Západ, měli bychom se podívat, jaký vztah k Číně zaujímají západní politici.

  • osamoceny-revolucionar-drahos

Čínský prezident dorazil na začátku července 2017 na návštěvu Německa. Vřelé vztahy mezi Německem a Čínou potvrdil dar dvou pandích medvídků pro berlínskou zoo. Pro příznivce pana Drahoše dodávám, že se jedná o tzv. pandí diplomacii. Zvířata se dostanou do zoologických zahrad jen v těch zemích, se kterými má Čína dobré vztahy. Jiří Drahoš i jeho stoupenci jsou zarytými obdivovateli Evropské unie a eura. Proto zde musím připomenout, že v roce 2012 to byla Angela Merkelová, která jela do Číny žádat o finanční injekci pro předluženou eurozónu, kterou nakonec dostala. Jak je vidět, Čína je sice pro euronadšence fuj, ale čínské zlaťáky v tomto případě nesmrdí.

V listopadu 2017 navštívil Čínu americký prezident Donald Trump. Prezident během návštěvy zopakoval, že bude respektovat politiku jedné Číny. V průběhu Trumpovy návštěvy podepsaly firmy z USA a Číny smlouvy za více než 250 miliard dolarů.

Před 14 dny dorazil do Pekingu i nový francouzský prezident. Macron odmítl poučovat Čínu o lidských právech. Hlavním cílem jeho návštěvy byl obchod. A zadařilo se. Čína udělala objednávku na 184 letadel od Airbusu a současně pomohla zachránit francouzský státní podnik Areva, který má za 10 miliard eur postavit v Číně závod na zpracování jaderného odpadu.

No a na závěr se vraťme zpátky do České republiky. Mladoboleslavská automobilka loni dodala zákazníkům 1 127 700 vozů. Firma tak potřetí za sebou překonala milionovou prodejní hranici. Škoda Auto je jedním z opěrným bodů české ekonomiky. A i zde Jiřího Drahoše nepotěším, protože nejsilnějším trhem značky je Čína, kde Škodovka zvýšila prodeje o 12,6% na 317 100 vozů. Kromě mnoha dalších firem slaví úspěchy na tamějším trhu i skupina PPF či Home Credit. Nevidím proto žádný relevantní důvod, proč by česká hlava státu měla při svých zahraničních cestách Čínu ignorovat.

Úlohou českého prezidenta republiky je zastupovat stát navenek. Jsem rád, že Miloš Zeman pokračuje v ekonomické diplomacii Václava Klause a pomáhá otevírat dveře tam, kde k tomu otevření je nutná přítomnost nejvyššího ústavního činitele. A věřím, že tak Miloš Zeman bude činit i v dalších pěti letech. Proto nechci mít na Hradě osamoceného revolucionáře, jehož cesty se budou omezovat pouze na Berlín, Paříž a Brusel.

Autor: Jan Koucký

Zdroj: https://jankoucky.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=645630

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře