Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

O blogařa miň...

Mnozi čtenaři si jej amatuju jako blogařa iDnes, v rokach 2014 a 2015 se dostal ve čtenařskem hlasovani do TOP10. Jeho novinařska kariera je však podstatně bohatši.

Na svět přišel dva roky po valce na Valašsku.

Třikrat procestoval Indočinu, aby pochopil, proč vietnamšti vojaci se zastaralyma zbraněma a bambusovyma pastma v džungli odolali nejvyzbrojenějši armadě světa.

o-blogara-min

Misto vojny odešel robit na šachtu. Od roku 1976 začal novinařit v Ostravskem večerniku, později robil v ČTK a po převratu publikoval v mnoha českych peryjodykach.

Z jeho novinařskeho životopisa vybiram: "V roce 1990 navštívil černobylskou „zónu smrti“ a další místa postižená havárií atomové elektrárny v Černobylu, aby studoval fenomén ,selhání lidského faktoru’. Jako novinář navštívil přes 65 zemí světa, poznal tak z mnoha pohledů Vietnam, Egypt, Maroko, Ukrajinu, Skandinávii, JAR, Velkou Británii, Izrael, Maltu, Balkán, Kubu, Thajsko, Francii, Rusko, Kanadu, USA či Španělsko, Itálii a Portugalsko. Přijalo ho pár desítek prezidentů, premiérů, ministrů. Také celebrit, kuplířů a jejich krásek. Známý je jeho odmítavý postoj k válkám ve Vietnamu, Iráku či na Blízkém východě; chová silný odpor vůči všem militantům bez výjimky. Byl prvním českým žurnalistou, který v roce 1991 udělal ve Vilniusu v parlamentu, odděleném od ruských tanků barikádami, rozhovor s prezidentem Litvy Vitautasem Landsbergisem.

Rok poté uskutečnil během války na rozpadajícím se Balkáně rozhovor s posledním prezidentem Jugoslávie Stipe Mesičem. Poprvé se Češi dozvěděli o tzv. romském exodu do Kanady až z jeho torontských článků v únoru 1997. Knihy provází vlastními fotografiemi, z nichž uspořádal řadu výstav doma i v zahraničí. Napsal desítky publicistických scénářů pro televizi i rozhlas. Za dvě své knihy "Krev na meči džihádu" a "Koně pro Františka Holčáka aneb (Ne)čas mezi taxisty" obdržel cenu E. E. Kische za vyjimečna dila literatury faktu."

Patřil k jedněm z prvnich blogařu iDnes a podle jeho vlastnich slov jej možnost publikovat v tehdejšim svobodnem prostředi opět vratila do aktyvniho života po těžke nemoci, z kere se postupně uspěšně zotavil.

Pote, co mu bylo znemožněno publikovat sve blogy na iDnes, pokračoval v publikovani na serveru Rukojmi.cz. Za zveřejněni textu o taboře v Letech u Pisku byl udany policii ČR a nasledně obviněny z trestneho činu proti narodnostnim menšinam. Byl to paradox už proto, že nebyl autorem daneho textu a po cely život se naopak věnoval problematyce menšin, ať už te, kera fčil žije v Izraeli, nebo te, kera hromadně utikala do Kanady a Brytanyje.

Boj proti obviněni, kere od počatku považoval za absurdni a nespravedlive, jeho zdravi bohužel nevydrželo.

Zemřel 9. června 2022 ve věku 75 roku.

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=788473

o-blogara-min

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 Přemysl Javornický 2022-06-18 16:23
Tam, kam odešel, je plno lidských duší a žádné osamění. Odpočívej v pokoji, Břéťo, naše spolupráce nekončí.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře