Pak si nalil ještě jeden stakan staličnoj, hodil ji do sebe, chroupl si vařené mičurinské kukuřice a hned věděl, co udělá… Pár měsíců na to se vydal přes Atlantik konvoj sovětských lodí s ,turisty”, jejichž rekreační bagáž skrývala vše nejnutnější pro postavení raketové základny na Kubě. Fidel byl nadšený, když mu Chruščov poslal tajnou depeši. Konečně bude mít proti Kennedymu obranu, jak se patří a sluší na revolucionáře.

"Bude z toho třetí válka!” říkali Nikitovi s obavami jeho poradci.

"Žádná válka! Je to jen poker! Kdo bude mít silnější nervy, ten vyhraje… A rakety z Turecka pofrčí zpátky do Států!” smál se Nikita a plácal se do stehen, jakoby bubnoval na tympány. "Já přece hraju i rozdávám…!”

"John si ale jedno ráno přihne víc amfetaminu, k tomu přidá kortizol, co bez něho nemůže existovat, a v amoku zmáčkne červené tlačítko!” varovali Nikitu poradci.

"Nezmáčkne! Třeba ne …” pokrčil rameny Nikita a začala kubánská krize.

Jak předvídal, brzy jejich rakety na perle Antil objevily americké špionážní letouny a začalo hektické dopisování mezi Kremlem a Bílým domem. Občas jedna strana sestřelila té druhé špionážní letadlo a naopak... Ne nadarmo měl Nikita svého ruského agenta přímo v rodině Kennedyů. Chvíli dělal, že míní nechat rakety na Kubě až do konce světa, který ale nemusel být v té situaci zase až tak daleko. Pak si začal klásl podmínky:

"Vy stáhnete rakety z Turecka a my z Kuby!” napsal v jednom z dopisů.

"Ani náhodou!” vzkázal mu Johny a nařídil blokádu Fidelova postbatistovského panství.

"Johny, chceš snad třetí světovou válku? První atomovou…?” fixloval Nikita, jako správný pokerový hráč ze Sibiře.

"Jestli ty rakety neodklidíš, tak to zmáčknu!” trval na svém pán Bílého domu a sršel imperátorskými imperativy.

"Nezmáčkneš! Řekli by, že je to tvým problémem s nadledvinami a stresovým hormonem kortizolem!” licitoval Nikita. "Údajně nezvládáš napětí, máš potíže s dýcháním a pícháš si amfeťák, k tomu prý ještě polykáš sedativa proti bolesti páteře a pak seš dočista nevyzpytatelný…”

Uběhlo pár dnů napětí a stěhování do protiatomových krytů a Nikita se svojí dvojičkou dvojek v ruce přeblafoval Johnova esového pokera.

"Mám ale jednu podmínku!” vzkázal mu John. "My ty rakety stáhneme, ale nikdo se nedozví, že to bylo za Kubu! Alespoň ne za mého života. Vítězové musíme být my! Neporazitelní Američané a mé neodolatelné státnické charisma!”

"Měli jsme prvního sputnika a máme dělat, že jsme se potentovali strachy?” durdil se naoko Nikita.

"Vždyť i váš bohatýr byl Čurila Plenkovič,” dobíral si ho John.

"Co řeknu svým taváryščům…?”

"Že zvítězil zdravý americký rozum!” chlácholil ho nitrožilně podpořený John.

"Něco za něco!” opáčil mazaný Nikita. "Dáme to na papír; my to neřekneme a budeme dělat spráskané psy, ale vy se zavážete, že nikdy vojensky nenapadnete Fidelův ekonomický skanzen!”

"Jenom to?” zamnul si ruce John a přivoněl k Marylin. "Stejně máme svoji základnu na Quantanámu, Fidelovi přímo pod nosem!” souhlasil a sepsali tajnou dohodu, jeho generálové stáhli rakety z Turecka a ty Nikitovy zase putovaly z Kuby zpátky do podmoskevských skladů.

A tak skončila nejnebezpečnější pokerová hra v dějinách světového karbanictví. A všichni se zapřísahali, že k podobnému hazardu už nikdy nesmí dojít. John se nažral, Kuba zůstala dodnes celá a Nikita šel sázet mičurinskou kukuřici. A mě pak pár roků poté ukazoval můj kamarád Oriol hrdě na horizont Karibského moře, kde pluly sovětské konvoje trankerý s ropou. Litr benzínu stál v Havaně jedno peso, aby po ní mohly jezdit americké kořistní chryslery, co spořádaly 35 litrů na sto kilometrů...

Že Sověti ukradli USA návod na atomovou bombu? A odkud ji vzal Američané? Co třeba nacističtí vědci z Německa? Podle BBC News se napřed operace jmenovala Overcast, nakonec byla přejmenována na Paperclip (Kancelářská spona), která odvezla Dr. Wernhera Magnuse Maximiliana, svobodného pána von Brauna a dalších více než 700 významných nacistů z Německa, přímo před nosem amerických spojenců. Účel této operace byl jednoduchý: Využít německé vědce v americkém výzkumu a odepření těchto intelektuálních zdrojů Sovětskému Svazu. Události nabraly rychlý spád. Prezident Truman autorizoval Paperclip v srpnu 1945 a 18. listopadu dorazili první Němci do Ameriky...

A teď vážně, jak to ve skutečnosti bylo. Karibská krize vypukla, protože na Kubu byly v polovině léta 1962 dopraveny sovětské rakety. Od Kuby to bylo k americkému pobřeží 150 km. Přivezené rakety R 12 měly dolet 2000 kilometrů a po nich měly následovat rakety R 14 s doletem 4000 kilometrů. Další sovětské lodi, které též rakety přepravovaly, však zadržela americká vojenská námořní blokáda Kuby.

Žádná z raket ale nebyla nikdy opatřena jadernou hlavicí, dokonce ani ve chvílích maximálního vyhrocení krize. Washington přesto považoval rakety na Kubě za útočnou zbraň, ačkoli obdobné americké rakety byly v té době již rozmístěny v Turecku a Itálii a Sovětský svaz je „toleroval“. Je zajímavé, že zatímco byl SSSR vystaven v podstatě stejnému ohrožení již několik let, jakmile se USA dostaly do stejného postavení, byla z toho obrovská krize.

Kubánská krize však měla jako každé správné drama svoji předehru. V říjnu 1959 byla podepsána mezivládní dohoda USA s Tureckem o rozmístění třetí a poslední eskadry v Turecku. Na podzim roku 1961 prezident Kennedy rozhodl o instalaci raket; 15 raket bylo rozmístěno na 5 místech v blízkosti města Izmir. Tato místa byla pod přímou správou personálu amerického letectva. Rakety byly v operační pohotovosti od března 1962. Už předtím byly rakety Jupiter rozmístěné rovněž v Itálii a vybavené jadernými hlavicemi o síle 1,4 megatun TNT.

První letka tří Jupiterů byla převedená pod správu tureckých leteckých sil koncem října. Američani však stále kontrolovali jejich jaderné hlavice. Skutečné rozmístění raket Jupiter v Turecku bylo tajné. Všechny byly odstraněny až v dubnu 1963 na základě tajné části dohody se Sovětským svazem o odstranění sovětských raket z Kuby. Oficiálně bylo odvezení raket po roce služby zdůvodněno jejich "zastaralostí". Skutečný důvod stažení raket přiznali Američané až koncem 80. let 20. století, kdy zveřejnili pravdu.  A nyní jim přibyl další stát, v němž mají své "poradce". Je jím Jordánsko, kam přinesou demokracii a mír jako do Vietnamu, Koreje, Afghánistánu, Iráku či do Libye a jiných ropných zemí. Jo, pravda bolí...

Inu, v dohodě s USA se Sověti zavázali, že nechají "neporazitelné Američany zvítězit" a přisoudili jim roli zachránců světového míru a těch, kdož zabránilii třetí a navíc atomové světové válce se stovkami milionů mrtvých. Kdo byl ale opravdový vítěz, není třeba zdůrazňovat... http://www.ltv-plus.cz/index.php/host/1517-celebrity-za-humny-39-týden-22-09-2012

V Americe objevili Ameriku; zapomněli, jak ochotně poskytovali azyl nacistům…?

Jednička v léčbě HIV, resp. AIDS se jmenuje Kuba, ale Češi budou lhát dál…

http://technet.idnes.cz/karibska-krize-1962-0zg-/vojenstvi.aspx?c=A121012_134345_vojenstvi_vse

USA: “Nemáme Kubu rádi, ale můžeme mít rádi její ropu…”

Když si je Američané pochytali, ať si je též někam u sebe umístí..?

Už víte, proč se Hemingway bratřil s Castrem a Kundera s komunisty?

Jak zničit tři Los Angeles naráz aneb Raketa RS-24 Jars je jako 67 atomových bomb z Hirošimy