Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Je snad snaha o nápravu Romů jen zbytečným plácnutím do vody…?

  • romove1
Shrňme si vražednou kriminalitu poslední období. V sobotu podvečer v České Lípě napadl šestadvacetiletý muž nožem svou matku a babičku. Způsobil jim velmi závažná zranění. I přes poskytnutou pomoc obě ženy ve věku 60 a 80 let svým zraněním podlehly.

Ve Frýdku-Místku zemřelo rok a půl staré dítě. Na holčičku i další osmapadesátiletou ženu zaútočila jednačtyřicetiletá žena. Starší z napadených žen skončila s bodnými poraněními ve velmi vážném stavu v nemocnici.

Karel Bartoň vloni v prosinci v Rynárci brutálně napadl svou 83letou babičku, které zazlíval, že finančně podporuje jeho otce. Pachatel stařenku nejprve škrtil zástěrou, když upadla do bezvědomí, do hlavy ji vrazil dřevěný kůl, čímž jí způsobil smrtelné poranění. Třiadvacetiketý podnikatel Marcel Frič Okleštěk uškrtil svoji babičku. Z jejího bytu poté odcizil šperky a fotoaparát Nikon...

Podobný zpráv je spousta. Noviny o tom napíší, televize z toho udělá žhavé repo a dost. Žádné sociální bouře jako v případu romských mačetářů nebo znásilnění romskými výrostky chlapce z dětského domova v Duchcově u nádraží v Krupce... Vražd, kdy jsou pachateli gadžové, je podstatně víc, než když vraždí Romové. Proč se však cikánské brutalitě věnuje taková pozornost médií, proč se demonstruje a jsou vyžadovány policejní posily, zatímco mnohem brutálnějším napadením ze strany bílých je věnována jen povinná pozornost...? Vím, že se marně budu snažit o přízeň většinové části nicků, u nichž objektivita jako u každých rowdies je jen terra inkognita... Vari, vari, pravdo, od našeho prahu... Zkrátka; pozor, lvi...

Učiňmě pokus, spočítat, kolik financí je na Romy a jejich potřeby. Přes 5,1 mld. Kč jde na projekt „zlepšení prostředí v problémových sídlištích, placených z evropských peněz. Do pilotního programu spadá 6 měst Kladno (250) Ostrava (300), Orlová, Brno, Most, Přerov (100). Pokud se projekt osvědčí, zbytek peněz se rozdělí mezi další města. Program budí podezření, že byl nastaven tak, aby se radnice problémových měst dostaly k větším penězům bez ohledu na Romy. Pouze 0,5 mld. Kč z evropských peněz na lidské zdroje a zaměstnanost je určených přímo pro Romy.

Vybojovali si je příslušníci romské menšiny, protože měli pocit, že se v konkurenci majoritních agentur nedostanou k penězům. Dalších 200 milionů Kč je na takzvané individuální projekty obcí, rovněž pochází z eurofondů. A je zde ještě 117 milionů Kč, které nejdou z peněz z eurofondů, ale ze státního rozpočtu; jsou určeny přímo pro menšiny. Prostřednictvím ministerstva kultury jdou například peníze na festivaly...

Vím, že nezaměstnanost se netýká jen nepřizpůsobivých občanů, ale i gadžů, jichž je bez práce mnohem víc než Romů, prostě v poměru k počtu obyvatel Česka. Tedy těch, co se nehlásí k romské komunitě. A tak učinilo při loňském sčítání po čertech moc Romů, co chtějí být gadži. Ale teď si připomeňme, kolik bylo už investováno na úkor ostatních poctivců jen do pozitivní diskriminace sociálně vyloučených, kteří se z nemalé části "přičinili", že dnes se musí šetřit a propouštět ze zaměstnání. Napřed byl program Podpory projektů integrace příslušníků romské komunity. Spolkl už 57 844 600 Kč. Program Podpory projektů integrace příslušníků romské komunity vydal za dalších pár milionků navíc - 24 436 620 Kč. Něco též pozřela kampaň proti rasismu -celkem 1 280 670 Kč. A aby toho nebylo málo, je tady program projektů integrace romské komunity; bratru za 12 394 250 Kč.

A ještě položka pro koordinátory romských poradců na krajských úřadech; nějaký ten milionek ještě zbyl, asi z toho, co se ušetřilo na důchodcích - 4 968 900 Kč. K tomu ještě pár mnou již nedávno uvedených programů... Suma sumárum; ročně nám to vyjde na "pouhých" 112 923 340 Kč plus neveselý dvoumiliardový požadavek Ivana Veselého, co je šéf Nadace na obnovu a rozvoj tradičních romských hodnot (Dženo) a ještě místopředsedy romské politické strany - Romské občanské iniciativy. Tak to už máme požadavky romskému bratru za dalších více než 2,6 miliardy CZK. To by bylo, panečku nových pracovních míst.

Musím přiznat, že nejméně polovinu Romů považuji za sociálně vyloučené a nepřevychovatelné občany. Prostě tak to je, přes to nejede vlak. A to nejsem rasista; mám doma i barevnou televizi a pastelky. Už jsem o tom dělal rozhovor s adminem iDnes Patrikem Bangou, mluvil jsem o tom s Editkou Bandyovou, skvělou houslistkou ze dvanácti dětí z Divadla loutek v Ostravě, jistě se do mě pustí i kapela Gipsy.cz, moje nejoblíbenější romská parta skvělých muzikantů. Nit na mě nenechá suchou jistě ani advokátka Klára Samková, či její bývalý manžel Ivan Veselý. A Zdeněk Ryšavý mi na svém wemu Romea.cz beztak věnouje nelichotivý článek. Všichni mě budou přesvědčovat, že to chce Romy vychovávat, vzdělat je... Podobných pokusů, které se však podobají zbytečnému plácnutí do vody, je spousta. A jak mě ale přesvědčil už podruhé starosta obce Uhelná Ludvík Jiřík, je to práce přímo sisifovská:

„Nechci vyvolávat nevraživost ani etnické vášně. Chci ale upozornit na to, že v obci Uhelná je situace stále napjatá zvláště nyní, když se odstěhovaly dvě romské rodiny, které byly sžity s obcí a nikdo neví, kým budou byty obsazeny. Tak zvané sociální začleňování není nic jiné, než zneužívání státního rozpočtu, tedy našich daní. Vím, že tímto vyjádřením opět vzbudím opovržení u těch, kterých se obsah týká. Ale, jedná se o veřejné peníze. Peníze na zaměstnání lidí v rozpočtu nejsou. Kde se tedy berou prostředky na nic neřešící projekty...?"

Na počátku roku 2012 jsou lidé v Uhelné opět rozčarováni. V březnu roku 2011 obec Uhelná usnesením zastupitelstva odmítla „nezištnou" pomoc starosty obce Vápenná, který si v rámci zoufání nad stavem romské komunity v obci, nechal zpracovat bez vědomí a souhlasu zastupitelstva projekt, kterým má Romům pomoci. Oč jde? Přes 39 měsíců mají poskytovat nezištné a vysoce účinné rady našim občanům o tom, jak si mají hledat práci, kde není, jak si nemají dělat dluhy, když peníze nemají či jak mají rodiny správně fungovat a starat se o své děti a podobně. Pro osoby, jež budou radit, je vyčleněno cca 2, 65 milionu Kč. Budou ale radit jen těm, kteří o to budou mít zájem. Takto bude utraceno za celý projekt (Vápenná, Kobylá, Javorník, Uhelná) z daní občanů čtyř obcí necelých 16,5 milionu Kč.

„Dne 11. ledna tohoto roku nám pan starosta Vápenné spolu se svým realizačním týmem přijel oznámit, že tento projekt bude uskutečněn i bez našeho souhlasu a prohlásil, že bude vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele služeb. Jen jaksi zapomněl pan starosta dodat, že za tuto pomoc také vyprojektoval plat cca 25 tisíc měsíčně pro sebe a další pro realizační tým. Podotýkám, že za peníze, které jsou vyčleněny pro obec Uhelnou, by bylo možno zaměstnat 8 lidí na stejnou délku projektu, kdy stát by platil 8 tisíc Kč a obec by doplatila na každého takto zaměstnaného zhruba 3 tisíce Kč. Stát by z této mzdy získal zpět zdravotní a sociální pojištění a daně, tedy by šetřil ze své dotace asi 3 tisíce Kč. Samozřejmě by další peníze ušetřil tím, že by nemusel vyplácet sociální dávky v plné míře..."

Aby toho nebylo málo, občanské sdružení Ester, jež zrychlilo právě v tomto roce přestavbu v objektu ve svém vlastnictví na „něco". Vím, že se vedení o.s. Ester bude důrazně ohrazovat, že se jedná o objekt k bydlení a bude ronit slzy nad nezbytným doplněním prostor ve prospěch svých klientů, bez kterých by jejich pojetí začleňování nebylo úplné. A že tato činnost je v rozporu s územním plánem obce, že neexistuje schválený projekt? Maličkost.

„Vedení o.s. Ester si v dopise obci také postěžovalo, že jsou těžce zkoušeni nepřátelskými útoky starosty obce Uhelná. Jaksi zapomněli, že oni svým jednáním, podnikáním a arogantním postojem vůči obci těžce zkouší cca 400 lidí této části obce. Že těmto lidem zhoršili životní podmínky, což se projevuje v nárůstu nejistoty o svůj majetek, ve snížení kupní ceny domů a pozemků ale i v rozšíření negativního pohledu sousedních obcí na nás. Nebo – že by bylo o.s. Ester tím, kdo odpovídá za chod obce – chce si snad hrát na zachránce civilizace bez odpovědnosti? Kde je Ústava této republiky...?"

Občanské sdružení Ester pracující s romskou menšinou nakonec ustoupilo tlaku zastupitelstva Uhelné, které si komunitní centrum nepřeje kvůli obavám z dalšího nárůstu počtu Romů v obci. V místě, kde mělo toto centrum vzniknout, má být podle územního plánu parkoviště.

"Do roku 2005 jsme v naší obci neměli žádného Roma, natož celou rodinu. V roce 2004 koupil od soukromého majitele předseda o.s. ESTER v Zálesí částečně zdevastovaný dům, který opravil a na konci roku 2005 do něj nastěhoval prvních 15 Romů. Tento počet postupně navyšoval tak, že byli vypuzeni z bytovek, které vlastnil soukromý majitel, gadžovští neplatiči, a místo nich byli do obce dostěhováni Romové. V současné době jich žije v naší části obce o počtu 400 osob cca 80, tedy 20 procent. " tvrdí starosta Juřík.

"Podle jednání o.s. Ester a její podpory Agenturou jsem přesvědčen, že se jedná v prvé řadě o živobytí určité skupiny lidí z našich daní a vše obalují do lítostivých řečí o sociální potřebnosti. Jen nově schválené projekty, ve kterých je zahrnuta i naše obec bez našeho souhlasu, představují cca 45 milionů kč. Kdyby se tyto prostředky vynaložily na zřízení pracovních příležitostí tak, jak jsem navrhoval již před léty, byly by daleko účelněji vynaloženy," říká starosta Juřík.

"Další peníze obdrželo o.s. Ester od SFŽP - MŽP cca 50 mil.Kč na výstavbu Centra environmentální výchovy. Tato organizace nemá žádnou takovou činnost registrovanou, nemá žádné vlastní prostředky pro výstavbu, jen tuto akci přeprodává a hraje na vytvoření pracovních míst. Za cca 8 milionů, které vyčerpali členové Agentury na mzdy v roce 2009, by bylo možno udělat daleko více konkrétní práce v terénu, bez jejich poradenství. Humanistů, kteří kritizují, jací jsme asociálové, máme také dost..." dodává starosta Juřík a taktně zamlčí, jak se do Uhelné přiřítil pan Holomek a jak bouřil.

Tak si to trochu shrňme, kromě sdružení Ester, Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách firmy Český projekt a Centra environmentální výchovy, je tu také financování dalších projektů, třeba za rok 2009, mj. program Podpory projektů integrace příslušníků romské komunity vydal za 24 436 620 Kč. Něco též pozře kampaň proti rasismu - celkem 1 280 670 Kč. A ještě položka pro koordinátory romských poradců na krajských úřadech. Suma sumárum; ročně nám to vyjde na "pouhých" 112 923 340 Kč plus neveselý dvoumiliardový požadavek Ivana Veselého, co je šéf Nadace na obnovu a rozvoj tradičních romských hodnot (Dženo) a ještě místopředsedy romské politické strany - Romské občanské iniciativy. Tak to už máme požadavky romskému bratru za více než 2,6 miliardy Kč.

Inu, nedávno mnozí ostravští kandidáti dokonce krmili celé romské ghetto speciální předvolební zabíjačkou, až pak museli vyhodit půl metráku jitrniček a jelítek do zdevastovaných míst bývalého ostravského koupaliště... Zkrátka, makej, daňový poplatníku, diskriminovaní Romové Česka čekají na dávky za nic...

Další blogy:

Romové pozor! Za sterilizaci soud, ale i auto, televize a peníze...

Bude se snad v pondělí stávkovat všude, kromě Romů z Uhelné...?

Povídání s "parazitickým černým hajzlem, co okrádá stát"...?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře