Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

„Vítejte na Kajmanských ostrovech“ Umělečtí řemeslníci hrozí odchodem do šedé zóny na internetu

  • danove_raje
Česká republika je pro osoby samostatně výdělečně činné už prakticky neobyvatelná a speciálně tvůrčím profesím nenabízí nic, než bídu s nouzí. Po vzoru bohatých firem ale teď mohou odejít do daňových rájů. Vyzval je k tomu server Labasta.com.

 

Pro zkorumpované politiky a jejich přátele z byznysu je Česko naopak zemí zaslíbenou. „Budeme se ještě divit, kolik akcií na doručitele a kolik offshore firem v daňových rájích politickým špičkám patří,“ říká provozovatel serveru LaBasta Ondřej Hrčiak. „Když se schováte za pár offshore firem, můžete krást, tunelovat, manipulovat se státními nebo obecními majetky. Nebo můžete jako lichvář půjčovat na nekřesťanský úrok a jako dceřinná inkasní agentura můžete souběžně vymáhat dluhy.
Neodvádíte daně a všechno co děláte, je legální. Na všechno máte připravenou půdu v zákonech.“

Zdeformovaný trh práce i vládní reformy dopadají podle serveru LaBasta právě na osoby samostatně výdělečně činné, a zatímco Seznam.cz a dalších nejméně dvanáct tisíc bohatých českých firem odešlo do daňových rájů, oni si mají o to víc utáhnout opasky. „LaBasta zve OSVČ tvůrčích profesí na Kajmanské ostrovy, do ráje bez daní a bez povinností vůči státu,“
komentuje provozovatel serveru situaci, která může teoreticky brzy nastat. Hodlá totiž umožnit odchod do takzvané šedé zóny umělcům, uměleckým řemeslníkům a dalším živnostníkům, pokud parlament a vláda nepřijmou opatření, která by vedla k ychlené nápravě absurdní situace, kdy bohaté firmy odcházejí do daňových rájů a vláda svými opatřeními šlape na krk těm, kteří zůstávají.

Podle odhadů České kapitálové informační agentury přichází stát na daních o desítky miliard korun ročně jen díky tomu, že nechává české firmy odejít do daňových rájů. Počty bohatých podnikatelů, kteří se rozhodli přestěhovat sídlo svých firem jinam a neplatit v Česku daně vytrvale rostou a bezmála dvanáct tisíc společností tedy není konečné a už vůbec ne kompletní číslo. Čekia totiž sleduje pouze veřejně dostupné informace a pokud českou firmu zamaskujete řetězem společností sídlících
v několika různých zemích, ve statistikách se neobjeví. Nedohledatelné jsou především firmy založené fyzickými osobami cíleně pro daňové úniky, a těch jsou podle hrubých odhadů desetitisíce.

„Tyto firmy nejenže neplatí daně, ale ještě za nimi ročně odtečou stovky miliard z menších či větších tunelů veřejných financí, protože to je často pravý důvod existence anonymních akcií i takzvaných offshore firem. Vesměs nemajetní, zato dostatečně bezbranní drobní živnostníci a autoři na volné noze státní rozpočet rozhodně nespasí,“ říká Ondřej Hrčiak. „Zbývá nám skutečně jen emigrace, nebo řekněme kybernetická emigrace. Přestěhovat server papírově na Kajmanské ostrovy umíme taky.
Technicky se pro registrované uživatele nic nezmění, jenom stát postupně ztratí kontrolu nad jejich příjmy.“ Privatizace státu a cílená likvidace středních vrstev se podle jeho názoru pomalu obrací v regulérní válku gaunerských špiček proti zbytku populace a v boji o přežití už občan nemá jinou povinnost, než zajistit holé živobytí sobě a svým dětem.

„Žádáme zrušení anonymních listinných akcií na doručitele a bezodkladné přijetí takových zákonů, které zajistí rychlý návrat společností podnikajících na území České republiky z daňových rájů! Každý bez výjimky ať platí daně ve své zemi bez ohledu na právní formu jeho podnikání. A pokud ne, OSVČ se podle toho zařídí,“ píše server LaBasta.com v článku o daňových rájích, jejichž dopad dokládá na konkrétních případech zde http://labasta.com/revue/view/39 .

LaBasta.com je online tržiště pro OSVČ tvůrčích profesí, jako jsou grafici, fotografové, módní návrháři, šperkaři a další výtvarní umělci a umělečtí řemeslníci na volné noze. S výjimkou tvůrců, například módních návrhářů, kteří vystupují pod svým jménem nebo zavedenou značkou, mohou všichni ostatní registrovaní využít stoprocentní anonymity. Někteří z nich realizují po internetu obchody v řádu statisíců, v součtu tedy může stát časem přicházet i touto cestou o nikoliv nevýznamné částky. Tím
větší, čím více uživatelů z České republiky se k projektu připojí. Řádově může jít o desetitisíce, teoreticky až sto tisíc živnostníků a autorů na volné noze z celkového počtu 1 001 764 osob samostatně výdělečně činných (podle údajů ČSSZ).
---
Ondřej Hrčiak je grafický designér a fotograf. Provozuje portál
LaBasta.com. Je členem Syndikátu novinářů a spolupracovníkem Amnesty International ČR

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře