Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Tisková zpráva iniciativy Auto*Mat ze dne 13. února 2012 - Na magistrále proběhne pátý smogový dýchánek. Magistrát riziko nebere vážně

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • auta
PRAHA – Zítra upořádají angažovaní obyvatelé a obyvatelky Prahy již popáté „smogový dýchánek“ na severojižní magistrále. Cílem happeningu je upozornit na dlouhodobé poškozování zdraví lidí vlivem silně znečištěného ovzduší, za což mohou převážně zplodiny z automobilů. A také na to, že pražský magistrát proti zamořenému vzduchu nic nedělá. Dýchánek začíná v úterý 14. února v 8.30 na Nuselském mostě poblíž Paláce kultury.

„Obáváme se, že vedení města nechápe vážnost situace,“ říká Vít Masare z iniciativy Auto*Mat. „Pražané již od začátku zimy upozorňují na katastrofální smogové stavy. Tři městské části sepsaly memorandum za okamžité zklidnění severojižní magistrály, která ke znečištění ovzduší významně přispívá. Náměstek primátora Josef Nosek, který má na starosti dopravu, přitom řekl, že by rád snížil ohrožení zdraví Pražanů někdy kolem roku 2015. To je naprostý výsměch obyvatelům i voličům,“ řekl Masare.

Ovzduší v Praze je hned po průmyslovém Ostravsku a Karvinsku nejzatíženější v České republice. Na rozdíl o severní Moravy, kde je na vině především těžký průmysl, může za dušení obyvatel hlavního města zejména přebujelá individuální automobilová doprava.

Podle iniciativy Auto*Mat nelze řešení vážných problémů Prahy neustále odkládat. Okamžité zklidnění severojižní magistrály by mohlo zmírnit celkovou dopravní zátěž Prahy a tím ulevit i ovzduší. „Vedení města už dvacet let tvrdí, že znečištění ovzduší a ulice přecpané auty vyřeší další tunely. Zatímco však tunely pohlcují každý rok několik miliard, situace v ulicích Prahy se neustále zhoršuje. Politiku města je zjevně nutné přehodnotit,“ dodal Vít Masare.

„Není toho šílenství s Valentýnem už trochu moc? A slavit ho navíc o samotě v konzervě pomalu plynoucí s proudem tisíců dalších? Nechte konzervu doma a přijďte zažít svobodu sardinek, které se vrací do moře. Smogový dýchánek číslo 5 dá uvězněným sardinkám šanci na nový život. Konzervy ať milují jiní!,“ láká facebookový profil organizátorů na zítřejší akci.

Poznámky:

1) Pátý smogový dýchánek na facebooku:

http://www.facebook.com/events/142158465902412/

2) Severojižní magistrála na webu:

http://www.auto-mat.cz/aktivity/magistrala/

3) Citace Josefa Noska v článku Ekolistu z 8. února 2012:

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/magistrat-zklidnit-prazskou-magistralu-pred-otevrenim-tunelu-blanka-se-asi-nepovede

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře