Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Domobranci chtěli do terénu kvůli koronaviru a migraci. Vnitro je odmítá

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Národní domobrana nabídla počátkem března českým bezpečnostním složkám, že pomůže se zvládáním následků epidemie koronaviru přímo v ulicích. Nabídku obdržel prezident, ministr vnitra, šéf sněmovny, hasičů a policie a podle dostupných informací na ni nikdo nereagoval. Ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že o ní neuvažuje a ani nemůže.
Nabídka Národní domobrany přichází naopak v situaci, kdy chce vláda členství v paramilitárních spolcích trestat.

  • domobranci-chteli-do-terenu-kvuli-koronaviru-a-migraci-vnitro-je-odmita

Vládou v lednu prošel poslanecký návrh novely zákona o nakládání se zbraněmi, která vznik polovojenských skupin zakazuje. Pod návrh se podepsali zástupci všech stran zastoupených ve sněmovně.

Na sociálních sítích domobrany se před pár dny objevil dopis, který českým orgánům odešel počátkem března.
 
Domobrana nabízí státu, že je do ulic a do terénu schopna vyslat své muže k zajištění bezpečnosti. Kromě koronavirové pandemie zmiňuje též situaci na turecko-řecké hranici a „aktuálně hrozící migrační krizi“.

„Naši členové mají v poměrně velkém počtu znalosti a návyky z oblasti základních vojenských schopností a dovedností a disponují vysokou úrovní morálky a vnitřní kázně,“ píše se v dopise, pod nímž je podepsána rada domobrany ve složení Marek Obrtel, Alois Konečný a Václav Fiala.

Po několika dnech, kdy na nabídku domobranců stát nereagoval, pak spolek vyvěsil svou nabídku na internet.

„V době uzavírání hranic, hrozícího kolapsu našeho zdravotnictví, vyhlášení karantény v celé ČR a hrozícího kolapsu ekonomiky nejen ČR, považujeme za nutné Vás o této situaci informovat, aby bylo jasné, že Národní domobrana nestrká hlavu do písku, ale chce naší vlasti v její tíživé situaci aktivně a efektivně pomoci. Naše nabídka trvá a je jen na představitelích státu, zda naší aktivity využijí nebo ne.“

Ministerstvo vnitra na dotaz HlídacíPes.org uvedlo, že zajišťováním práva a pořádku v České republice včetně ochrany hranic je pověřena policie. V mimořádných případech a na základě usnesení vlády pak mohou být na časově omezenou dobu povoláni i vojáci Armády ČR. „Jakékoliv přenášení činnosti a oprávnění policie na soukromý subjekt není ze zákona možné,“ uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.

Právě ministerstvo vnitra mělo původně připravit zmíněný zákon, který polovojenské spolky postaví mimo zákon. Nakonec ho kvůli rychlejšímu projednání předložili zástupci sněmovních stran. Cílem novely je, aby se paramilitární skupiny nemohly vyzbrojovat a se zbraní v ruce prosazovat ideologické cíle. Ty se často pohybují v extrémistickém spektru.
 
zdroj: hlidacipes.org

Facebook komentáře