Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Krize bývají součástí života, ať již jsou řízené či spontánní

Emil Kalabus

Dne 22.ledna 2020 se začala psát nová etapa existence Národní domobrany.
Domobranci ND tvořili do tohoto data volné sdružení podobně smýšlejících lidí. Nové okolnosti ve společnosti a právním řádu ČR byly zohledněny zapsáním spolku Národní domobrana ČR do spolkového rejstříku.

Někteří čtenáři mých článků si kladou otázku: „K čemu je vůbec Národní domobrana dobrá?“

  • krize-byvaji-soucasti-zivota-at-jiz-jsou-rizene-ci-spontanni
Na otázku se budu snažit odpovědět v následujícím textu.
 
Průvodním jevem krizí bývá skutečnost, že přicházejí obvykle nečekaně, bez varování a my chceme být na takovou možnost připraveni. Zde nezáleží na tom, zda jste konzervativec, liberál a nebo vyznavač jiného politického spektra. Pokud přijde krize, postihne zpravidla všechny bez rozdílu. Proto také usilujeme o to, aby domobrana byla apolitická, aby byla připravena na různé modelové situace.

Říká se, že manželství je jako chůze po minovém poli. Některé úseky jsou bez nebezpečných výbušnin, jindy se vyskytnou místa plná nástrah. S chladnou hlavou a správným návodem se však i tyhle situace dají zvládnout bez trvalých následků.

V našem článku samozřejmě nepůjde o krize manželské, ale možné příčiny kolapsů a krizí vůbec s jejich následným zvládnutím.
Je špatné domnívat se, že krize může být pouze výhradně ekonomická. Není to pravda. Možných krizí je mnoho a je dobré, když jsou lidé na tyto věci připraveni. Vezměte si takový blackout – rozsáhlý výpadek dodávek elektřiny – je noční můrou naší civilizace.
 
Postihnout všechny možné scénáře, které mohou nastat v důsledku výpadku elektřiny, by bylo nad možnosti tohoto článku. Cílem také není šíření poplašné zprávy nebo po vzoru katastrofických scénářů popisovat průběh ani konec podobných situací, které řada z nás zná z hollywoodských filmů, z románů i z konspiračních teorií.Faktem zůstává, že při mimořádných a nouzových situacích jsou jedinci i celé gangy, které využívají příležitost, kradou a rabují.
 
Projevilo se to i při povodních, které zasáhly v minulosti Českou republiku. V případě, že bude blackout rozsáhlý a postihne větší část území nebo velké městské aglomerace, bude vyhlášen stav nouze, a to buď místní samosprávou (starostou nebo primátorem) nebo českou vládou na základě návrhu bezpečnostní rady státu. V tu chvíli bude v pohotovosti kompletní integrovaný záchranný systém, za předem stanovených podmínek může být mobilizována i česká armáda. To však nic nemění na faktu, že bychom měli dodržovat základní pravidla své osobní bezpečnosti, bezpečnost svého obydlí a svých blízkých.

Vzpomeňme také na argentinský finanční a ekonomický kolaps. Je jedním z řady nedávných krizí, které jsou kladeny do přímé souvislosti s globalizací a liberalizací světového hospodářství. Série takových krizí zahrnuje Mexiko v roce 1994, východní Asie v letech 1997–98, Rusko a Brazílie v roce 1998 a rovněž Turecko v březnu 2001. Je nutné vzpomenout také světovou finanční krizi z roku 2008. Nyní je zde krize migrační. Jakkoli jsou jednotlivé případy velmi specifické, zdá se, že je současný světový politickoekonomický řád/chaos - produkuje jako na běžícím páse.
 
Můžeme se tak v dnešním světě „těšit“ alespoň jedné jistotě: podobné krize se budou na různých místech planety dále opakovat a nikdo z nás netuší, kdy se my sami ocitneme v jejich epicentru. Bude jedno, zda půjde o rozsáhlý výpadek elektřiny, migraci či pád burzovních indexů.Jisté je pouze to, že tam, kde krize udeří, následuje zmatek, chaos, násilí a bezzákonnost. Doufat v to, že nás policie dokáže všude ochránit, je více než-li naivní. Poučení z argentinské krize dle očitého svědka ukázalo jednu věc. V roce 2001 jen ti úzkoprsí věřili, že by je policie ochránila před vlnou trestných činností, která by následovala po kolapsu ekonomiky. Mnoho lidí, kteří před kolapsem byli proti palným zbraním, běželo po kolapsu do obchodu se zbraněmi – chtěli poradit, jak bránit sebe a své rodiny.
 
Věřte, že učit se používat zbraň na poslední chvíli, je stejně nebezpečné pro vás i pro vaši rodinu. Bezpečné zacházení se zbraní musí být zažité a metodicky naučené - nejlépe na střelnici pod odborným dohledem! Právě to je jedním z cílů Národní domobrany.Národní domobrana je nezávislou, veřejně apolitickou a nadstranickou iniciativou občanů, jejíž existence a konání je plně v souladu se zákony České republiky. Národní domobrana spoléhá na občanskou odvahu, osobní iniciativu a systematickou práci rady, skupin a jednotlivých domobranců.
 
Hlavním úkolem Národní domobrany je bránit domovy občanů České republiky, jejich životy, zdraví a majetek, jakož i pomáhat udržení společenského klidu, stability a zákonnosti v případě, že zákonodárné sbory a bezpečnostní složky státu nebudou ochotny nebo schopny vykonávat svou činnost v souladu s přísahou a povinností, kterou jim ukládá zákon. Být domobrancem Národní domobrany je záležitostí občanské cti, pevného charakteru a odvahy.
 
Domobranci Národní domobrany jsou v těchto neklidných a historicky přelomových dobách průkopníky ušlechtilé myšlenky domobranectví.Národní domobrana je legitimní. Nejsme fašisté, xenofobové, extrémisté ani militanti. Jsme připraveni bránit naše obce a ženy, pokud to v budoucnu bude jediné možné řešení. Je naší národní vlastností, že se dokážeme spojit a jednat společně až v okamžicích té největší nouze nebo ohrožení.
 
Při ekologických katastrofách bychom neměli zapomínat na naše sousedy i známé, kteří jsou opuštění, staří nebo nemocní. Právě v tom vidím smysl domobranectví. Pomáhat tam, kde je to opravdu třeba, pomáhat těm, kteří se o sebe nedokáží z různých důvodů postarat. Nemyslet jen na vlastní přežití a ochranu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře