Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Hrozí fronty na banány?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ve sdělovacích prostředcích se dočítám, jak houbové choroby a škůdci zametávají se světovou produkcí banánů, tudíž se na první pohled může zdát, že se opět objeví fronty na tyto komodity. Veškeré problémy jsou způsobeny monopolem „vyspělých" velmocí světa, které nemilosrdně ždímají z rozvojových zemí.

  • hrozi-fronty-na-banany

Ve sdělovacích prostředcích se dočítám, jak houbové choroby a škůdci zametávají se světovou produkcí banánů, tudíž se na první pohled může zdát, že se opět objeví fronty na tyto komodity. Veškeré problémy jsou způsobeny monopolem „vyspělých" velmocí světa, které nemilosrdně ždímají z rozvojových zemí. A tak jde tohle monokulturní pěstování od desíti k pěti. Jak je známo, tak banány, které jíme, vůbec neobsahují semena. V našich podmínkách pěstujeme pouze vegetativní klony.

Chtěl bych říci, že lidstvo v téhle oblasti naprosto selhává, vždyť drancuje životní prostředí planety Země. Možná moje názory budou vnímány archaicky, ale příroda se dlouhodobě brání, dává nám všem na frak, neboť má k tomu své důvody. Naprosto selhává intenzivní hospodaření, jež je typické vyššími energetickými a materiálními vstupy.

Panují však názory v českém prostředí, že se obejdeme i bez banánů. Navíc nejsme potravinově soběstační, když se skoro všechno v této oblasti dováží. Doma i ve světě dochází k devastaci krajiny a zemědělského půdního fondu. V tropických zemích probíhá bezhlavé kácení deštných pralesů!

Možným řešením banánové krize je nejen šlechtění, nýbrž i hledání původních rostlin v divoké přírodě, za předpokladu že nedojde k drancování plic Země – deštných pralesů. Další možností je pěstování těchto rostlin v domácnostech a zahradách (mrazuvzdorné druhy), ať už pouze z estetického hlediska. Prostě se musí postupovat šetrným a udržitelným způsobem, aby se zachránily banánovníky na tomhle světě.

A proto je nezbytné zamezit neustálému vykořisťování zemí třetího světa. Budoucnost přírody a našeho života nevyřeší dravý ekonomický trh. Musí se však počítat i s ekologickou tematikou, která je čím dál tím více aktuální.

Hrozí fronty na banány? Dle pesimistických prognóz ano. Budeme-li tuhle záležitost řešit kvalitně ze všech úhlů pohledu, pak nemusí docházet k vymírání těchto rostlin důsledkem chorob a škůdců.

Nechť se pěstuje ve světě více komodit, aby se zabránilo bídě a hladomorům. Respekt k životnímu prostředí a soběstačnost musí být ve scénáři současnosti a budoucnosti, vždyť se pohybujeme ve 21. století.

Václav Kovalčík

Facebook komentáře