Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ke Gaze zamíří další lodě, včetně židovské (updatovaný souhrn)

  • gaza-mavimarmara
Izraelské komando přinutilo Rachel Corrie přistát v Ašdodu, čímž uzavřelo dramatický týden humanitární Flotily svobody a zároveň i týden izraelského odhazování masek.

A reakce světa především na masakr na palubě Mavi Marmara v neutrálních vodách neutichají. Nejen v Evropě proti izraelskému porušování mezinárodních norem a vraždění demonstrovaly desítky tisíc lidí (přičemž v Paříži jednu z demonstrací organizovala i organizace Francouzští Židé za mír), a švédské odbory přístavních dělníků vyhlásily na protest proti „bezprecedentnímu zločinnému útoku na mírový konvoj lodí" vyhlásily prozatím jen týdenní bojkot izraelských lodí ve švédských přístavech. Ke kritikům se přidal i člen americké Sněmovny reprezentantů Dennis Kucinich, který v otevřeném dopise Baracku Obamovi zdůraznil, že USA už dále opravdu nemohou krýt izraelské porušování mezinárodního práva, zabíjení nevinných civilistů či bránit humanitární pomoci.

S tím, jak se navíc z izraelského vězeňského tábora v Ašdodu vracejí do svých zemí další a další účastníci humanitární plavby, objevují se děsivé zprávy o chování izraelského komanda na palubě Mavi Marmara. Podle očitých svědků izraelští vojáci začali na palubu střílet už z vrtulníku i z lodí okolo, tedy dřív než se nalodili, přičemž ignorovali vyvěšenou bílou vlajku. A co víc, když se lidem na palubě podařilo jednoho z izraelských vojáků nakrátko přemoci, našli u něho seznam lidí určených k likvidaci. Měla na něm být mimo jiné jména šéfa turecké nadace IHH, která plavbu financovala, nebo osmaosmdesátiletého šéfa Severní větve islámského hnutí Izraele Raada Saláha. A aby přiměl kapitána Mavi Marmara obrátit kurz na Ašdod, přiložil jeden z izraelských vojáků hlaveň k hlavě ročního chlapce před očima jeho rodičů...

Mluvčí izraelské armády existenci seznamu lidí určených k likvidaci popřela, faktem ale je, že už v minulých dnech vyšly najevo zvěsti, že útok na Mavi Marmara byl plánován týdny a se souhlasem premiéra Netanjahua počítal i s použitím násilí.

Pochybnosti a posměch vyvolává také oficiální video ze zásahu, které Izrael zveřejnil, a na němž jsou záběry „útočících" humanitárních pracovníků - výmluva pro zabití nejméně devíti z nich - očividně sestříhané a vytržené z kontextu. Co se tedy odehrálo na palubě ve skutečnosti nejspíš zůstane nadále záhadou, protože Izrael účastníkům plavby veškeré pořízené záběry zabavil v Ašdodu, a ponechal si tak právo zveřejnit svou „jedinou pravdu". Záběry, které se do tohoto filmíku nehodily, byly mezitím „zničeny". Izraelská armáda zároveň přiznala, že sestříhaný a upravený je i do světa vypuštěný záběr, na němž aktivisté posílají izraelské vojáky "zpátky do Osvětimi", trvá ale paradoxně dál na tom, že je vše autentické.

Izraelské naděje, že se vlna světového pobouření pomalu přežene a na vše se jako vždy znovu zapomene, se ale rovnají nule. Hnutí Free Gaza už vydalo všeříkající prohlášení nazvané „Vrátíme se" a nový konvoj plánuje v dohledné době vyslat i Turecko. Jeho premiér Recep Erdogan přitom oznámil, že s ním vyšle doprovod tureckých válečných lodí a nevyloučil ani, že by se plavby do Gazy mohl osobně zúčastnit.

Izrael sice tuto vizi označil za nerealistickou, ale v posledních dnech se spletl už víckrát, a tak je potřeba na další vývoj prostě jen počkat. Faktem ale je, že zatímco se izraelské vládě podařilo na domácí scéně vykreslit Turecko jako ďábla nejďáblovitějšího, lze pochybovat o tom, že by se odvážila vstoupit do otevřeného střetu s námořnictvem členského státu NATO.

A už vůbec není jasná izraelská reakce na plánovanou plavbu, kterou organizují německá organizace Jüdische Stimme (Židovský hlas pro spravedlivý mír na Blízkém východě) spolu s EJJP (Evropští Židé pro spravedlivý mír na Blízkém východě) a britskou organizací Židé za spravedlnost pro Palestince. „Chceme ukončit blokádu Gazy, skoncovat s ilegálním kolektivním trestáním všeho tamního obyvatelstva," praví se v prohlášení, které zároveň konstatuje, že až do vyplutí nebude o své J-Boat (Židovské lodi) zveřejňovat žádné konkrétní údaje, aby se organizátoři vyhnuli izraelské sabotáži.

A po The Klaxons a Gorillaz Sound System zrušili svůj koncert v Izraeli na protest proti masakru na Mavi Marmara i američtí rockoví veteráni The Pixies.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře