Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izraelské komando na Rachel Corrie, v obětech z Mavi Marmara 30 kulek (update)

  • lodka-corrie
Podle posledních zpráv izraelské komando obsadilo irskou loď Rachel Corrie a zamířilo i s její posádkou a humanitárním nákladem do Ašdodu. Už od ranních hodin rušilo radary i jakékoli telekomunikační spojení lodi MV Rachel Corrie (která je kambodžská, má irského vlastníka a plavba je financována z malajsijských fondů). Důvodem přepadení loni bylo, že "posádka odmítla pozvání k zakotvení v Ašdodu".

Izraelská válečná plavidla Rachel Corrie pronásledovala už od ranních hodin. Posádka počítala s tím, že Izrael sáhne k násilí, a dopředu oznámila, že zachová klid a nebude klást žádný odpor. Vyložení svého nákladu, mezi nímž jsou například přístroje pro skenovaní CT nebo vozíčková křesla, v Ašdodu však odmítá, protože by tím vlastně jen uznali legitimitu blokády Gazy. Ředitel izraelského ministerstva zahraničí Jossi Gal k tomu prohlásil, že Izrael nemá v úmyslu vyslat své komando na palubu Rachel Corrie, dodal však, že je s to zaručit posádce bezpečí, jen pokud zamíří k Ašdodu.

Irský ministr zahraničí Michaél Martin vyzval Izrael, aby umožnil Rachel Corrie doplout až do Gazy. „Nelze nijak obhájit použití síly proti nikomu z lidí na palubě," prohlásil.

Bílý dům v prohlášení konstatoval, že blokáda Gazy je „neudržitelná", byť není jasné, jak vážně to Obamova administrativa myslí. Objevuje se ale stále více náznaků, že se s každým dalším izraelským excesem jeho strategický význam pro USA snižuje a židovský stát se pro Ameriku stává přítěží, na což upozornil i šéf Mossadu Meir Dagan. Velký skandál v řadách proizraelské lobby v tomto směru rozvířila uznávaná novinářka Helen Thomasová, která patří k nejzkušenějším zpravodajům z Bílého domu. Video ji zachytilo, jak říká, že by Židé měli odejít z Palestiny a vrátit se "domů" do Německa a Polska. Palestina je podle ní palestinská, "a ne polská nebo německá".

Britský deník The Guardian s odvoláním na pitevní zprávu napsal, že devět obětí izraelského masakru na palubě lodi Mavi Marmara mělo v tělech celkem z blízka vypálených 30 kulek ráže 9 mm, přičemž pět z nich zemřelo v důsledku střelných poranění hlavy. V této souvislosti se také pomalu rozpadají výmluvy izraelského vedení, podle nichž byl útok na Mavi Marmara zpackaný a zodpovědnost za masakr nesou velitelé akce. Z výpovědí vojáků zveřejněných v izraelském deníku Maariv totiž vyplývá, že akce byla plánována týden, počítala s použitím násilí a osobně ji schválil i premiér Netanjahu. A nejmenovaný příslušník útočícího komanda, který se pyšní tím, že osobně zabil šest lidi na palubě Mavi Marmara (jeho slovy to všechno byla jen „banda žoldáků"), se mezitím stal národním hrdinou a uvažuje se, že bude vyznamenán medailí za odvahu za záchranu svých kolegů.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře