Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Mezi oběťmi izraelského útoku i občan USA

  • mrtvola-lod
Izrael odmítl rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která vyzývala k mezinárodnímu vyšetřování masakru na palubě turecké lodi. „Je u nás standardním postupem po vojenských operacích, zvláště po těch s oběťmi, že provádíme promptní, profesionální, transparentní a objektivní vyšetřování podle nejvyšších mezinárodních norem," prohlásil mluvčí premiéra Netanjahua Mark Regev.

Izraelské komando přepadlo tureckou loď v čele Flotily svobody a zabilo tam až 19 lidí, včetně devatenáctiletého občana Spojených států. Izrael k útoku vydal jen silně zcenzurované video, na němž je i záběr na zlomený prak, s nímž se humanitární aktivisté bránili samopalům izraelských vojáků. Izrael hned po několika hodinách masakr označil za sebeobranu a obvinil posádku lodi ze spojení s Al Kajdou. Premiér Netanjahu pak včera použil nově i termín „loď nenávisti".

Mediální mašinérie izraelské vlády navíc vinu za masakr shodila na Turecko a v Izraeli na podporu zabíjení vyšly do ulic tisíce lidí. Masivní podpora agresivních válek není v Izraeli ničím novým, nicméně schvalování masakru civilistů na humanitární lodi, která je vydávána bezmála za „existenciální hrozbu" Izraeli, je přece jen novinkou. Demonstranti v ulicích nosili fotografie tureckého premiéra Erdogana s hitlerovským knírkem a čertovskými rohy, označovali ho teroristu a ministr zahraničí Avigdor Lieberman prohlásil, že za „všechno plně může" Turecko a ještě ho stihl přirovnat k Íránu.

Napětí mezi Tureckem a Izraelem narůstá už pěkně dlouho a nynější přirovnání Turecka k Íránu mu rozhodně nepomůže, tím spíš, že nynější kritika Turků, že neberou zmasakrování svých spoluobčanů v mezinárodních vodách s úsměvem, zdá se přece jen už poněkud mimo přijatelnou mez.

Ztráta Turecka coby spojence přitom může být pro Izrael citelná a zařazení Turků rovnou do „tábora nepřátel" může mít důsledky katastrofální, neboť Turecko je v rámci NATO jednou z klíčových zemí. Otázkou už tak jen je, jestli v izraelské vládě ještě někdo uvažuje rozumně.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře