Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Izrael plánuje další agresi do Gazy a chystá se i na flotily

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • benny-jeruzalem
Izraelská armáda připravuje plány na další invazi do obleženého pásma Gazy, přičemž se nyní prý klade důraz na minimalizaci civilních ztrát, napsal Jerusalem Post.

Podle všeho se jedná o reakci na Goldstoneovu zprávu, která obvinila Izrael z válečných zločinů při operaci Lité olovo. Izrael sice zprávu veřejně ostře odsoudil, zdá se však, že si v armádě všimli, jak špatný obraz vysoký počet zabitých civilistů Izraeli ve světě vznikl.

Příště -- a plán nepochybuje, že příště opravdu nastane - budou izraelští vojáci před vpádem do uprchlických táborů v Gaze civilisty vyzývat, aby místo opustili.

Není ovšem jasné, kam že by měli prchnout. Izrael jim určitě nepovolí uprchnout před jeho vojáky na izraelské území a podobně se podle všeho zachová i izraelský spojenec a americký klient Egypt. A v rámci drobounké Gazy prchat není kam. Nebo že by se měli Gazané podle představ izraelské armády tak nějak naházet do moře?

A Izrael se důkladně připravuje i na blížící se dvě lodě z Libanonu, po nichž by blokádu Gazy chtěly prorazit i lodě z Íránu. Narůstající aktivita v armádě i ve vládě prý „připomíná přípravy na válku", přičemž vláda na pravidelných zasedáních Netanjahuova bezpečnostního kabinetu neustále řeší, jak na blížící se lodě zaútočit a nevyvolat přitom skandál jako po masakru na Mavi Marmara. Zatímco ale tato loď patřila Turecku, které bylo před útokem ještě izraelským spojencem, Libanon a Írán jsou považovány za „nepřátelské státy", a tomu i odpovídá tvrdá rétorika izraelské vlády, naznačující, že vůči těmto lodím Izrael zasáhne opravdu rázně.

Od masakru na palubě Mavi Marmara Izrael přislíbil uvolnit průchod zboží do pásma Gazy. Navzdory tomu, že žádné zboží ještě do Gazy neproudí a že ani nebyl zveřejněn seznam „zakázaných druhů zboží", Netanjahu už vehementně prohlašuje, že tento vágně slíbený krok činí veškeré humanitární plavby ke Gaze naprosto zbytečnými, a dokazuje prý, že všichni ti humanitární aktivisté jsou ve skutečnosti jen „potížisté". Totéž izraelská vláda ale tvrdila i před slovním „zmírněním embarga".

Lze předpokládat, že další mrtví na palubách humanitárních lodí jen dále posílí mezinárodní zostuzení Izraele a nic na tom nezmění ani izraelské snahy vydávat zavražděné za „teroristy" a podporovat svá tvrzení až dětinsky podvrženými důkazy.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře