Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael zakázal německému ministrovi vstup do Gazy

  • dirk-niebl
„Někdy izraelská vláda svým přátelům neulehčuje snahu vysvětlovat, proč se chová tak, jak se chová," prohlásil podrážděně německý ministr pro otázky rozvojové pomoci Dirk Niebel poté, co mu izraelské úřady zakázaly vstup do pásma Gazy. Niebel tam chtěl navštívit stavbu kanalizačního systému, která je financována z německé rozvojové pomoci.

Podle Niebela je poslední izraelský návrh na uvolnění blokády Gazy nedostatečný, přičemž by izraelská vláda měla „v rámci mezinárodního kontextu konečně vyslat jasný signál, jak chce do budoucna spolupracovat se svými přáteli."

Německý deník Süddeutsche Zeitung mezitím oznámil, že se německý parlament napříč politickým spektrem shodl na výzvě, aby Izrael povolil humanitární dodávky do Gazy. Tento krok má podporu kabinetu Angely Mereklové i opozičních sociálních demokratů a zelených. „Izraelská blokáda Gazy je současně blokádou Spojených národů," prohlásila mluvčí zelených. „To je nepřijatelné."

Britský deník The Guardian informoval, že počty lidí, kterým kdosi v Izraeli ze zabavených kreditek vybírá peníze a nakupuje s nimi, narůstají. „Byli jsme drženi jako rukojmí, pak na nás zaútočili a nakonec ještě okradli. Když policisté v Británii zabaví nějaké věci, ani je nenapadne považovat za své," cituje list třiadvacetiletého Ebrahima Musajiho z Gloucesteru, s jehož kreditkou se už dvakrát nakupovalo na holandském webu thisipod.com. A kalifornská aktivistka Kathy Sheetzová oznámila, že od 6. června už jí z Izraele přišlo zúčtování za nákupy za víc než tisíc dolarů.

Podle aktivistů nyní Izrael zadržuje zboží včetně humanitární pomoci a peníze v celkové hodnotě přesahující milion dolarů. Mezi zabaveným zbožím je nesčetně kamer, fotoaparátů a laptopů. Izrael navíc nevrátil ani několik cestovních pasů, mezi nimi tři britské.

Egypt mezitím povolil 11 americkým a jedné izraelské válečné lodi projet Suezským průplavem do Rudého moře, což lze považovat za jasné varování Íránu. Loď jeho Červeného půlměsíce totiž dál míří ke Gaze a mohutná flotila může využít svého práva vyplývajícího ze sankcí Rady bezpečnosti OSN a loď prohledat i v mezinárodních vodách, jestli neveze ilegální zbraně.

Kvůli průjezdu válečné flotily Egypt uzavřel průplav pro civilní lodě a na ochranu americko-izraelského konvoje podél kanálu rozmístil 11 tisíc vojáků.

Egyptská opozice rozhodnutí vlády povolit průjezd flotile ostře odsoudila s tím, že se tak Káhira podílí na mezinárodním skandálu.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře