Masakr se stává „bitvou“ s „brutálními“ humanitárními aktivisty
- Podrobnosti
- ze světa / Blízký východ|
- 1. červen 2010|
- #64|
- 8892 x
Turecká loď Mavi Marmara, dějiště masakru, je předmětem přísné vojenské cenzury, která se od Izraele dala očekávat, a na svět se mohou dostávat jen „schválené" fotografie či videa, která mají izraelský útok vykreslit v pozitivních barvách.
A izraelská média už se začala snažit. Ynet, webový server nejčtenějšího izraelského deníku Jediot Achronot, svým čtenářům humanitární pracovníky popsal slůvkem „brutální" a vysvětlil, že po zuby ozbrojení příslušníci zvláštních jednotek byli „nesmyslně zbiti" humanitárními pracovníky vyzbrojenými skelněnými lahvemi a praky. Jerusalem Post zašel ještě o krůček dál - izraelští vojáci prý byli vyzbrojeni jen puškami nabitými barvícími kuličkami, vyzdvihl přitom „ušlechtilost" vojáků a nijak se nenamáhal vysvětlit, jak lze paintballovou puškou postřílet 19 lidí.
Izraelská vláda do toho nadšeně vychválila útok a následný masakr s tím, že humanitární pracovníci jsou ve skutečnosti „teroristé" s kontakty na Al Kajdu, a pochválila své vojáky za „zdrženlivost", v jejímž rámci zmasakrovali jen 19 lidí a další desítky jich zranili.
Nenápadně se mění i tón médií ve světě a tradiční postoj izraelské armády - všechny masakry jsou vždy jen „sebeobranou" -- se podle očekávání začíná v jejich dikci prosazovat. To, co ještě před 24 hodinami bylo „útokem" nebo „masakrem", je najednou „bitvou", zatímco z humanitárních pracovníků se stávají už jen „propalestinští aktivisté".
V tomto ovzduší se objevují zprávy, podle nichž se Izraelci houfně vydávají na pobřeží „podpořit" útok svých chrabrých vojáků, a jedna z předních izraelských investičních bank, Halman Aldubi, už vyzvala ke stažení všech izraelských investic v Turecku - Ankara tak má být potrestána za to, že si dovolila masakr na své lodi v mezinárodních vodách kritizovat.
Turecko ale mezitím oznámilo, že příští humanitární konvoje do Gazy budou už coby ochrana rovnou doprovázet turecké válečné lodě. Turecko a Řecko zároveň zrušily plánované společné vojenské manévry s Izraelem.
Otázkou tak nyní je, jak se masakr na palubě Mavi Marmara odrazí ve vztazích Izraele s USA. Jedinou reakcí Bílého domu byl prozatím stručný telefonát „vyjadřující důležitost co nejrychlejšího zjištění všech faktů a okolností ranní tragické události". V soukromí však američtí činitelé vyjadřují pochybnosti o tom, jak Obamova administrativa dokáže udržet svou bezpodmínečnou podporu Izraeli a uchovat si přitom na mezinárodní scéně tvář. Klíčovou roli v Obamově blízkovýchodní politice totiž v současnosti hrají „nepřímé rozhovory" mezi Izraelem a palestinskou samosprávou, kvůli masakru ale Palestinci možná z této hry vystoupí. A zatímco se Izrael na mezinárodní scéně stále více izoluje, bude zřejmě Obama hledat novou politickou linii, která by ho už nenutila podporovat a krýt krajně pravicovou izraelskou vládu kdykoli zase někoho někde zmasakruje.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články