Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael zabíjí mírové aktivisty – souhrn

  • killer-israel
„Tuto noc se ve Středozemním moři stal zločin, z rozkazu izraelské vlády a velení armády. Útok podobný válečnému proti humanitárním lodím a smrtící výstřely na mírové a humanitární aktivisty. Je to šílenost, kterou může spáchat jen vláda, která překročila všechny meze.

Jen šílená vláda, která se zbavila všech zábran a veškerého spojení s realitou může provést něco takového - považovat lodě vezoucí humanitární a mírové aktivisty z celého světa za nepřátele a vyslat proti nim masivní vojenskou sílu do mezinárodních vod, aby tam na ně zaútočily, střílely a zabíjely.

Nikdo na světě neuvěří lžím a výmluvám, s nimiž přicházejí vládní a armádní mluvčí," napsal pro CFP! v e-mailu bývalý poslanec izraelského Knessetu a spoluzakladatel izraelského mírového hnutí Guš šalom (a člověk, kterého si velmi vážím a je mi ctí považovat ho za přítele) Uri Avnery. „Je to den hanby státu Izrael, den, v němž jsme zjistili, že jsme svou budoucnost vložili do rukou bandě lidí, kteří nejraději ze všeho střílejí bez toho, že by za cokoli převzali zodpovědnost. Je to den hanby a šílenství a neomezené hlouposti, den, kdy se izraelská vláda rozhodla začernit svůj stát a dodat přesvědčivé důkazy své agresivity a brutality k beztak už špatnému obrazu Izraele ve světě a odehnat ještě těch pár přátel, kteří nám zbývají."

Jakkoli je Uriho e-mail upřímný, nemá pravdu. Zrovna dnes, kdy izraelské komando povraždilo 19 lidí jen proto, aby nemohli dovézt do Gazy léky a stavební materiál, se na světlo světa dostaly zprávy, podle nichž nositel Nobelovy ceny za mír Barack Obama Izraeli slíbil, že uchová a dokonce i posílí izraelský „strategický", či jaderný, arzenál.

Šílenců si ale nevšímejme. Pokud shrneme izraelský útok na humanitární konvoj (umíte si představit, co by se stalo, kdyby něco takového udělal jakýkoli jiný stát?), je jasné, že izraelští vojáci zabili - ale ve skutečnosti povraždili -- 19 humanitárních aktivistů a další desítky jich zranili. Premiér Netanjahu se za akci armády „plně postavil", jinými slovy schválil útok na loď pod tureckou vlajkou, tedy útok na jednoho z členů NATO. Mnozí naši politici vkládají  právě do 5. odstavce smlouvy NATO, podle něhož aliance bude bránit svého napadeného člena, velké naděje (byť není jasné, kdo by na nás chtěl útočit), ale už nyní je zřejmé, že příslušný paragraf je prostě na nic... Snad se někomu alespoň rozsvítí v hlavě (nemyslím politiky, ale lidi, kteří je volili)...

Izraelská armáda podle všeho zatlačila flotilu svobody do svého přístavu Ašdod a začala zatýkat lidi na palubě. Mimochodem, jsou mezi nimi i poslanci z Irska, Německa, Nizozemska, nemluvě už třeba o nositelce Nobelovy ceny za mír Mairead Maguireové nebo třeba několika amerických Židech, kteří přežili holocaust, a tak dobře vědí, co dnes Izrael praktikuje. V pozdním odpoledni Izrael oficiálně zatkl zatím jen 83 aktivistů a všem dal na vybranou: vězení, nebo deportaci. Podle zpravodajky Al Džazíry z Ašdodu s vypovězením souhlasilo zatím jen 25 lidí, ostatní míroví aktivisté zvolili izraelské vězení. Izraelské úřady prý počítají se „stovkami zatčení", protože na lodích mírového konvoje bylo bezmála osm stovek lidí.

Mluvčí izraelské vlády Mark Regev dnes tvrdil, že vše je v naprostém pořádku, protože „Izrael jednal zcela v rámci svých mezinárodních práv, když převzal loď a odvezl ji do Ašdodu. (Izrael totiž nepodepsal konvenci o námořním právu, ostatně stejně jako smlouvu o nešíření jaderných zbraní). „Vojáci byli bohužel přivítáni smrtícím násilím, noži, kovovými tyčemi, dokonce se na naše vojáky střílelo. To oni si začali s násilím," nestyděl se prohlásit Regev (sorry, beru zpět slůvko „nestyděl", protože to prostě říci musel, aby nepřišel o práci - nemluvě o tom, že tomu třeba i věří). Navíc dodal, že Turci na palubě mírové lodi jsou příslušníky radikální organizace, která je prý vyšetřována v EU. Sám turecký premiér Recep Erdogan to ale odmítl: „Chci ujistit svět, hlavy států a vlády, že tyto lodě, které vypluly z Turecka, byly zkontrolovány podle mezinárodních pravidel a byly naloženy jen mezinárodní humanitární pomocí. Jakékoli tvrzení, že na palubách jsou lidé spojení s Al Kajdou, je velká lež, protože jsou mezi nimi i izraelští občané a poslanci."

Mluvčí izraelské armády Avital Leibovichová mezitím přiznala, že Izrael zaútočil v mezinárodních vodách: „Stalo se to mimo vody izraelského území, ale my máme právo se bránit," prohlásila ke snaze zablokovat dodávky léčiv do Gazy.

Krátce poté, co izraelští vojáci zavraždili 19 mírových aktivistů, byla do stavu pohotovosti uvedena veškerá izraelská policie - v obavách z nepokojů, stejně jako armáda na hranicích s Libanonem, Sýrií i Gazou. Pozatýkáno bylo několik demonstrantů ve starém Jeruzalému, další protestní demonstrace se konaly  v Nazaretu, Akre, Sachnínu a dalších místech.

Rada bezpečnosti OSN mezitím (vcelku zbytečně) vyzvala Izrael, aby zrušil blokádu Gazy, kterou označila za „nepřijatelnou a kontraproduktivní". OSN prý přitom byla izraelským útokem „šokována".

Izraelský deník Haarec v analýze konstatuje, že největším problémem pro Izrael je nyní reakce Turecka. „Má mnoho možností, a každá z nich Izrael postihne. Patří k nim žaloba na Izrael za porušení mezinárodních práv a útok na turecké lodě bez důvodu, svolání mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN nebo zapojení Egypta do procesu, jehož výsledkem by bylo, že Káhira bude donucena otevřít přechod v Rafahu a oficiálně uznat Hamas. Šéf Hamasu v Gaze Ismaíl Haníja narozdíl od Izraele lépe předvídal, že i kdyby mírový konvoj ke břehům neprodyšně obklíčené Gazy nedorazil, Gaza vyhraje. A tak, zatímco se rivalové Hamasu - prezident Mahmúd Abbás a premiér Salám Fajjád -- zapojují do nepřímých jednání s Izraelem, izraelská armáda mírové rozhovory pohřbívá. Jak mohou Abbás s Fajjádem jednat, byť nepřímo, v době, kdy Izrael útočí na mírovou a humanitární flotilu směřující ke Gaze? Hamas navíc získal i něco navíc - odpor, za nímž nyní stojí, je nenásilný a navíc uskutečňovaný prostřednictvím mezinárodních organizací. Už nemusí střílet žádné rakety."

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře