Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Izrael zaútočil na Flotilu svobody – až 15 mrtvých a asi 60 zraněných (Update)

  • gaza-freedom-lod
Izraelské námořnictvo podle všeho splnilo slib své vlády a asi 120 kilometrů od břehů Gazy zaútočilo v noci na dnešek na mezinárodní flotilu, která do obklíčené Gazy veze 10 tisíc tun humanitární pomoci, především stavební materiál a léky.

Podle turecké tiskové agentury citující Turky na palubě napadené lodi Mavi Marmara Izraelci nejméně dva lidi zabili a na třicet jich zranili. Záběry pořízené na lodi navíc ukazují, jak se ozbrojení vojáci dostávají na palubu Mavi Marmara. Izraelský deník Haarec později zvýšil počet mrtvých na deset až patnáct a zraněných na 60, přičemž izraelská armáda přiznává, že dva příslušníci jejích zvláštních jednotek byli zraněni při potyčkách na palubě napadené lodi.

Zpravodaj Al Džazíry z paluby Mavi Marmara k tomu oznámil, že Izraelci během operace používali ostré střelivo. Krátce na to se kolem konvoje rozmístila izraelská válečná plavidla.

Organizátoři flotily nařídili zpomalit a změnit kurz ve snaze vyhnout se dalším obětem. Všichni lidé, mezi nimiž jsou například nositelka Nobelovy ceny za mír či několik europoslanců, na palubě dostali záchranné vesty a ukryli se v podpalubí.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v souvislosti se zabitými humanitárními aktivisty údajně zvažuje, že zruší svou dnešní cestu do Washingtonu, kam měl jet na pozvání Baracka Obamy. Izraelský ministr obchodu a průmyslu Benjamin Ben-Eliezer mezitím nad mrtvými vyjádřil politování: "Jistě to nejsou příjemné pohledy," prohslásil pro izraelský rozhlas. "Mohu jen vyjádřit lítost nad obětmi."

Turecké ministerstvo zahraničí izraelský útok na humanitární flotilu odsoudilo a konstatovalo, že je to nepřijatelné porušení mezinárodního práva a "Izrael za své činy musí nést důsledky". Turecký poslanec Murat Mercan k tomu dodal: "Zásah jsem očekával. Nečekal jsem ale krveprolití, nasazení zbraní a kulek. Izrael dělá věci, které těžce poškodí jeho image."

Po prvních zprávách o izraelském zabíjení se desítky demonstrantů v tureckém Istanbulu vydaly k budově izraelského konzulátu a pokusily se na ni zaútočit. Před davem vrhajícím kameny musí konzulát chránit turecká policie.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře