Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Informační šum kolem Abbáse, EU chystá jednotný postoj k blokádě Gazy

  • mahmud-abbas-prezident
Podle evropských diplomatických zdrojů se palestinský prezident Mahmúd Abbás při svém setkání s Barackem Obamou minulý týden postavil proti zrušení blokády Gazy. Údajně přitom vyjádřil obavy, že zrušení blokády by „posílilo Hamas", jeho hlavního politického soupeře, přičemž navrhl hledání cest, jak do Gazy dovážet zboží a nepodporovat přitom Hamas. Podobný postoj údajně zastává také Egypt.

Tyto zprávy jsou přitom v přímém protikladu k Abbásovým veřejnými vystoupeními, v nichž šéf palestinské samosprávy trvá na okamžitém zrušení blokády. Zprávy o opačném postoji samospráva označila za „nezodpovědné" a zacílené pomoci Izraeli.

Přitom se ale zdá, že palestinská samospráva je znepokojena nárůstem popularity radikálnějších frakcí, k němuž došlo po izraelském masakru na Mavi Marmara. Důsledkem může být i to, že byly na okupovaném Západním břehu bez vysvětlení a na neurčito zrušeny místní volby plánované na příští měsíc.

To ale není jediné rušení plánů v oblasti. Kvůli očekávaným masovým protestům zrušil totiž cestu do Paříže izraelský ministr obrany Ehud Barack. Oznámil, že raději zůstane doma a bude připravovat komisi k „vyšetření" masakru, nejspíš aby se vyhnul osudu svého prezidenta Šimona Perese, na kterého demonstranti v Jižní Koreji křičeli „vrahu!" Na žádost Hanoje už Peres mezitím zrušil i cestu do Vietnamu. Mimochodem, izraelský premiér Benjamin Netanjahu už dopředu oznámil, jak izraelské "nezávislé" vyšetřování masakru dopadne, když prohlásil, že "dokáže světu, že Izrael jednal legálně".

Španělské předsednictví Evropské unie dnes na setkání ministrů zahraničí EU předloží návrh na „jasné prohlášení požadující okamžité zrušení blokády Gazy". Šéf španělské diplomacie Miguel Angel Moratinos k tomu prohlásil, že s kolegy projedná „plán na zrušení blokády", který zajistí, že do Gazy bude smět humanitární pomoc a další zboží pro tamního půl druha milionu obyvatel.

O víkendu se navíc objevily zprávy, podle nichž Turecko nabízí možnost urovnání vztahů s Izraelem výměnou za to, že dostane dohled nad hraničními přechody do Gazy. Palestinci tuto variantu vítají, ale není jasné, nakolik je vůbec reálná (a nakolik je to jen kachna), protože Turecko je v současnosti veřejným nepřítelem Izraele číslo jedna. A ztrestat Turky za jejich snahu pomoci obklíčeným obyvatelům Gazy se nyní rozhodla i síť izraelských supermarketů Blue Square, která vyhlásila bojkot tureckého zboží. „Z hlediska ideologie a svědomí je pro nás nepřijatelné nedělat nic, když se Turci chovají tak, jak se chovají," prohlásilo vedení řetězce. Je ironií osudu, že palestinský bojkot zboží pocházejícího z okupovaných palestinských území Izrael nedávno označil za „porušení mezinárodních pravidel a politiky obchodu".

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře