Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

USA: I další afghánské volby budou zfalšované

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • afghanistan-marjah
Při loňských prezidentských volbách v Afghánistánu skončily v hlasovacích urnách miliony zfalšovaných hlasů, ale hlasování se neopakovalo, protože beztak nikdo nebyl schopný zajistit jeho spravedlivý průběh.

V sobotu čekají Afghánistán v rámci demokratické hry volby parlamentní a bude to jakési deja vu. Dokonce i americký vládní úřad dohlížející na „rekonstrukci Afghánistánu" ve své zprávě konstatoval, že určité problémy „přetrvávají" a že hlasování bude zase zmanipulováno, budou na něj dohlížet ti samí úředníci a urny se budou cpát lístky podle potřeby prezidenta Hamída Karzáího, stejně jako minule.

Už jakýmsi klišé se stalo, že zpráva znovu omílá, že afghánská vláda prý bojuje s masivní korupcí a že řešení těchto „dlouhodobých problémů si vyžádá ještě roky". Nově se k těmto problémům přidává to, že Karzáího vláda buď není s to, nebo není ochotná, jmenovat pracovníky kampaně, kteří by působili v oblasti nejprudších bojů, a podobné je to i s kandidáty - mnohde chybějí i ti.

Výsledkem je tak poznání, že ačkoli jasné cíle, kterých má být v Afghánistánu dosaženo, Západ během devíti let okupace nikdy přesně nestanovil, nebylo dosaženo ani cílů formulovaných alespoň nejasně. A k tomu se konečné cíle v projevech politiků začínají smrskávat. Boj proti korupci je jeden den „zásadní", další den je „marný", jednou se slibuje, že se Taliban k moci v Kábulu nikdy nevrátí, jindy se otevřeně mluví o usmíření a o jeho zapojení do správy země. Za záminku k válce je vydávána Al Kajda, ale sami američtí činitelé přitom připouštějí, že její velení je dávno kdesi pryč a v Afghánistánu zůstala jen hrstka jejích ozbrojenců.

Možná právě to je důvod, proč v Afghánistánu nebylo dosaženo žádných výsledků - nikdo totiž jasně nestanovil cíle. Místo nich zůstávají jen věčná tvrzení o jakémsi „pokroku" a datum odsunu v roce 2011 se pomalu mění v rok 2014 a mluví se i o datech mnohem pozdějších. Bezcílná válka v Afghánistánu běží už tak dlouho, že vlastně ani žádné cíle už nepotřebuje, protože žije setrvačností...

 

Facebook komentáře