Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Robert Gates si v Kábulu hrál na prosťáčka

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • gates-karzaj
Jsou to pouhé dva dny, co americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová veřejně odsoudila smrt pěti pracovníků volební kampaně, které v provincii Herát zabili islamisté. Bezpečnost těchto lidí musí být zajištěna ve jménu „demokratické budoucnosti", prohlásila a zdůraznila, že „pachatelé musejí čelit spravedlnosti".

Teď už je tón amerického ministerstva zahraničí o poznání jiný, neboť letouny NATO v severoafghánské provincii Takchár zaútočily na konvoj humanitárních dobrovolníků, deset z nich zabily a zranily i místního kandidáta do parlamentu.

Tato hromadná smrt je o to nepříjemnější, že zrovna to ráno přijel do Kábulu k jednáním s Hamídem Karzáím americký ministr obrany Robert Gates. Na tiskové konferenci tvrdil, že se teprve až v tom okamžiku „poprvé dozvěděl o smrti civilistů", nicméně Karzáí byl během celé tiskovky viditelně rozzuřený.

NATO dramaticky navyšuje počty svých náletů, s čímž ruku v ruce podle všeho také porostou počty ztrát z řad civilistů. Je ironické, že osudný nálet NATO původně vydávalo za „přesný vzdušný útok" namířený na „známého velitele Talibanu". Guvernér provincie Takchár to označil za naprostý nesmysl, neboť „velitelé Talibanu necestují v konvojích o stovce automobilů".

 

Facebook komentáře