Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Scheuer: V Afghánistánu jsou nezkorumpovaní jen talibové

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • michael-scheuer-talib
CIA měla dlouhá léta na výplatní pásce blízkého spolupracovníka prezidenta Hamída Karzáího. Bývalý vysoce postavený důstojník CIA Michael Scheuer, který až do rozpuštění v roce 1999 stál v čele oddílu, který měl pátrat po Usámovi bin Ládinovi, v rozhovoru pro Der Spiegel vysvětluje, proč je boj proti korupci v Afghánistánu nemožný.

 

CIA údajně platila Muhammada Ziu Sálehího, blízkého spolupracovníka prezidenta Karzáího. Nepoškodila tím americkou důvěryhodnost?

To bylo naprosto správné naverbování. Myslím, že vždy je třeba získat kohokoli, kdo vás dovede co nejblíže k cíli. Může to být třeba nějaký terorista, nebo to může být zkorumpovaný státní úředník. Jakákoli jiná tajná služba by byla šťastná, kdyby měla někoho, kdo by jí podával informace o tom, co si Karzáí myslí, protože on sám je velmi nečestný muž.

 

USA tím ale nyní čelí obviněním, že financují zkorumpované činitele, proti nimž jinak slibují bojovat.

Tak tomu není. Prezident Obama o tom věděl. Jeho zpravodajští poradci o tom věděli. Pokud je prezident chytrý, bude chtít mít někoho blízko Karzáímu, aby věděl, co se děje. Americká vláda, stejně jako jiné vlády, ale lžou, když říkají, že jsou s to očistit Afghánistán od korupce.

 

Je Washington v boji proti korupci dostatečně energický?

Ve skutečnosti nejsme v pozici, abychom si mohli dovolit na tyto lidi nějak tlačit. Kdo by je asi tak nahradil? Nikdo méně zkorumpovaný tam není. Jediní nezkorumpovaní lidé v Afghánistánu jsou zřejmě ti z Talibanu. Pokud chcete skoncovat s korupcí, vraťte moc do rukou jim.

 

Sálehí, vysoce postavený člen afghánské Národní bezpečnostní rady, byl na výplatní pásce CIA údajně dlouhé roky. Myslíte si, že bude postaven před soud?

Myslím si, že k žádnému soudu nedojde. Sálehí toho o dění ve vládě i o tom, kdo a kolik toho ukradl, ví tak moc, že pokud by usedl na lavici obžalovaných, bylo by to stejné, jako kdyby tam rovnou posadili Karzáího osobně.

 

 

Publikováno na webu Literárních novin

Facebook komentáře