Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kdo jsou ti utečenci, které Austrálie nechce?

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Migranti jsou přidruženou škodou v australské široce kritizované "Stop the Boats" (Zastavte Lodě) politiky, pod pravidlem že žadatelé o azyl, kteří se snaží dostat do Austrálie po moři, nikdy "neučiní Austrálii svým domovem", i když jsou skutečnými uprchlíky, jsou dětmi, nebo mají kvalifikaci - Los Angeles Times.

"Příchozí po moři vyvolávají hněv. Jedním z důvodů může být, že migranti a uprchlíci, kteří se snaží dosáhnout Austrálii po moři, ve skutečnosti přicházejí ilegálně. Ti, kteří jsou současně přesídlováni v rámci Humanitárního Programu jsou registrovanými uprchlíky a jsou přijatí na základě australských mezinárodních závazků." - J. Weston Phippen, The Atlantic.

Tehdejší ministr zahraničí USA John Kerry dojednal s Austrálií urychlené odbavování migrantů, ale neinformoval kongres USA. Tato dohoda by byla ilegální, pokud by byla považována za pakt vyjednaný Kerrym. Podle ústavy by dohoda měla být předložena kongresu pro ratifikaci.

  • kdo-jsou-ti-utecenci-ktere-australie-nechce

Je těžké si stěžovat na Austrálii - demokratická, slunečná, veselá, a ty koaly s klokany. Z vážnějšího nadhledu, je Austrálie vítaným spojencem, který se celosvětově zúčastňuje vojenských operací s americkými silami a který sdílí naše obavy z agresivního čínského chování v Jihovýchodních čínských mořích. Austrálie vynakládá miliardy na modernizaci své armády.

Nicméně několik věcí týkajících se Austrálie by mělo být objasněno, jako že prezident Trump odmítá dohodu z doby Obamova prezidenství o převzetí více než 1 250 utečenců, kteří jsou nyní v Austrálií řízených sběrných táborech v Papua Nová Guinea a Nauru. Sběrné tábory? Papua New Guinea a Nauru?

Wall Street Journal vysvětluje:

Podle zákonů poprvé předložených v roce 2001, požadovaly následující australské vlády, aby žadatelé o azyl plavící se lodí musí být zadrženi. Konzervativci, po vyhraných volbách v roce 2013, uskutečnili námořní blokádu, kterou Mr. Turnbull (Předseda Vlády) nabídl jako model pro Evropu. Ale tento systém se začal rozpadat, když nejvyšší soud Papui Nové Guinei minulý rok nařídil uzavření migračního centra na ostrově Manus, z důvodů, že žadatelé o azyl jsou tam drženi ilegálně.

Takže sebejistá Austrálie zadržovala lodě na moři a vysazovala cestující na méně rozvinutých ostrovech. Migranti jsou hlavně muži z Myanmaru (Rohingya Muslimové), Malaysie, Iránu, Iráku, Afghanistanu, Pakistánu a Somálska, i když je mezi nimi několik žen a dětí. Los Angeles Times dále vysvětluje:

Migranti jsou přidruženou škodou v australské široce kritizované "Stop the Boats" (Zastavte Lodě) politiky, pod pravidlem že žadatelé o azyl, kteří se snaží dorazit do Austrálie po moři, nikdy "neučiní Austrálii svým domovem", i když jsou skutečnými uprchlíky, jsou dětmi, nebo mají kvalifikaci. "Pokud dorazíte do Austrálie ilegálně lodí, neexistuje možnost, aby se Austrálie stala vaším domovem", varoval představitel australské armády v roce 2014 na videu šířeném po internetu i v televizi v zemích jako Irán, Afghanistán, Pakistán nebo Sri Lanka.

Austrálie přijímá každoročně tisíce uprchlíků v rámci oficiálních programů. J. Weston Phippen napsal v The Atlantic:

V podstatě, není to o tom, že Austrálie má problém s uprchlíky - ve skutečnosti země souhlasila s přijetím 12 000 Syřanů, tedy většího počtu uprchlíků, které typicky přijímá v rámci svého Humanitárního Programu. Mezi roky 2013 a 2014, tak přidělila 13 800 víz pro uprchlíky, a 20 000 mezi 2012 a 2013.

Ale příchozí po moři, jak se zdá, vyvolávají hněv. Jedním z důvodů může být, že migranti a uprchlíci, kteří se snaží dosáhnout Austrálii po moři, ve skutečnosti přicházejí ilegálně. Ti, kteří jsou současně přesídlováni v rámci Humanitárního Programu jsou registrovanými uprchlíky a jsou přijatí na základě australských mezinárodních závazků. Obě hlavní politické strany se také shodnou, že stávající politika odrazuje pašování lidí.

Takže příchozí byli posíláni na Nauru a Manus.

Mimo dohled, a snad také i z myslí, dokud OSN nezdokumentovala vážné problémy v táborech, které zahrnovaly fyzické, citové i sexuální týrání. The Guardian (z Austrálie) publikoval minulé léto sérii článků o zneužívání v táboře Manus, na základě úniku více než 2 000 zpráv o incidentech týkajících se "útoků, sexuálního zneužití, sebezranění, zneužívání dětí a stavu životních podmínek, ve kterých trpí žadatelé o azyl, když jsou zadrženi australskou vládou a byl tak vykreslen obrázek zavedené nefunkčnosti a krutosti". I když děti představují pouze 18 % zadržených, více než 51 % zpráv o incidentech zahrnuje děti.

Případy deprese a sebe-zraňování jsou vysoké; dva lidé se podpálili minulý rok; jeden z nich zemřel, a jedna dívka vypila bělidlo. Podle Tracey Donahue, bývalé učitelky v jednom zařízení z rozhovoru pro Los Angeles Times, mnoho chovanců sdělilo, že největší problém je pocit paralýzy z uvěznění na neurčito.

Následkem tohoto velmi nepříjemného odhalení, vláda Malcolma Turnbulla ohlásila v srpnu 2016, že uzavře jedno středisko na ostrově Manus, ale nepřemístí žádného z internovaných 854 dospělých, mužů, na australskou pevninu; to vyvolává otázku, co s těmito lidmi udělá. Australský ministr pro imigraci, Peter Dutton, prohlásil že "pozice Canberry je jasná, že nepřijmeme lidi, kteří se snažili dorazit do naší země ilegálně lodí; ti se trvale v naší zemi nezabydlí".

Do hry vstupuje president Obama.

V září, Turnbull souhlasil, že přesídlí uprchlíky ze Střední Ameriky, kteří byli v záchytném středisku v Kostarice. V té době, australští úředníci prohlásiili, že quid pro quo se nebude konat. "Výměna lidí nebude" prohlásil Scott Ryan, speciální státní ministr. Americký souhlas s přijetím australských zadržených přišel po dvou měsících a přinesl vhodnou příležitost pro Turnbulla, aby splnil slib svým lidem a současně se zbavil lidí, kteří způsobují pohromu ve veřejném mínění.

Tehdejší ministr zahraničí USA John Kerry dojednal s Austrálií urychlené odbavování migrantů, ale neinformoval kongres USA. V listopadu, na základě obdržených informací, WND informovalo, že předsedové parlamentních a senátních právních komisí požadovali detaily:

"Kongres se pouze dozvěděl o úmluvě pomocí zpráv z médií před dvěma týdny (v listopadu 2016) a - podle dopisu zaslaného úředníkům administrativy senátorem Chuck Grassley (Republikána z Iowy) a poslancem Bob Goodlatte (Republikánem z Virginie) - ta úmluva se dotýká nejen závažných obav o národní bezpečnost, ale může být také ilegální".

Tato dohoda by byla ilegální, pokud by byla považována za pakt vyjednaný Kerrym. Podle ústavy by dohoda měla být předložena kongresu k ratifikaci.

Když byl Turnbull tázán, jestli diskutoval tuto úmluvu s tehdejším (prezidentským) kandidátem Donaldem Trumpem, Turnbull řekl"Jednáme pouze s jednou administrativou a existuje pouze jeden americký prezident v daném čase". Ale Donald Trump je ted prezidentem a jeho rozhodnutí jak se zdá, nechalo australské vládě pár možností.

Když byl tázán, jestli existoval "Plán B" pro Austrálii, Turnbul řekl, že zvažoval několik možností, ale že Austrálie nezvrátí své rozhodnutí nenechat utečence zachycené na moři vstoupit do země:

"Přirozeně naše očekávání, vzhledem k přijatým závazkům, je že dohoda se uskuteční. Jediná alternativa, kterou ti utečenci ale nemají, je přivézt je do Austrálie, což by ale dalo signál pašerákům lidí, aby se vrátili k svému podnikání".

Ať už se uskuteční dohoda mezi Austrálií a Spojenými Státy pro přesídlení lidí, které Austrálie internuje nebo jestli se neuskuteční, je jasné že tato dohoda je komplikovanější než kolik Obamova administrativa - nebo Turnbullova vláda - byla ochotna přiznat. USA i Austrálie měly důvody nepřijmout migranty z blízkosti svých hranic, ale výměna Středoameričanů, kteří chtěli přijít to Spojených Států za Muslimy, kteří chtěli dorazit na australské pobřeží, by umožnila Turnbullovi dodržení předvolebního slibu a Obamovi odklonění pozornosti od masivního průlomu americké jižní hranice.

Shoshana Bryen je ředitelkou Politického židovského centra.

Překlad původního textu: Who are Those Refugees Australia Doesn't Want?
Překlad: Peter Láznička, Josef Zbořil

zdroj:https://cs.gatestoneinstitute.org/11668/australie-uprchliky

Komentáře

Pro přidávání komentářů se musíte přihlásit / registrovat

Komentáře  

#1 damirr@volny.cz 2018-01-05 06:24
" austrálie....ev ropa ne.není myšlenky.bůh vás........." Opravdu zvláštnost gramatiky jen potvrzuje ubohost pisatele. A tak asi budeme muset měnit pravidla české gramatiky. Buďme shovívaví a dejme i hlupákům právo prasit českou gramatiku. Jen lituji korektora, který musí opravovat články od takových pisatelů. Ale hlupákům je to jedno. Hlupák nikdy nepochopí, že je jen ubožák a hlupák. A tak ani nepotřebuje gramatiku.

Facebook komentáře